Region:
Lapseki to niewielkie miasto portowe położone na azjatyckim brzegu cieśniny Dardanele. Jego obecny, niepozorny wygląd może być mylący: to osada o bogatej historii, chociaż do naszych czasów nie zachowały się w mieście żadne ślady dawnej potęgi.
Miasto zostało założone jako Lampsakos w 654 roku p.n.e. przez osadników greckich - Jonów. Przybyli oni nad Dardanele z Miletu i Fokaji położonych na południu, na wybrzeżu Morza Egejskiego. Przyciągnęły ich na północ niezwykle żyzne ziemie w okolicy. Miasto słynęło również w starożytności ze znakomitego wina.
W czasach antycznych, również pod panowaniem rzymskim, Lampsakos pełniło niezwykle ważną rolę, sprawując wraz z położonym dalej na południe, na przylądku Nara, Abydos całkowitą kontrolę nad ruchem handlowym odbywającym się przez Hellespont (czyli Dardanele) w kierunku Morza Czarnego. Rzut oka na mapę cieśniny Dardanele wystarczy, aby dostrzec, że te dwie osady położone były w najwęższych miejscach cieśniny.
Najsłynniejszą postacią historyczną związaną z Lampsakos był filozof przyrody Anaksagoras (około 500 p.n.e. - 428 p.n.e.). Urodził się on w Klazomenaj - jednym z miast jońskiego dodekapolis, ale przez większość życia był mieszkańcem Aten. Jego główne dzieło O przyrodzie zachowało się jedynie we fragmentach, jednakże wiadomo, że Anaksagoras był prekursorem naukowego wyjaśniania zjawisk przyrodniczych. Przez swoje poglądy, umniejszające w oczach ludzi mu współczesnych, rolę bogów, został uznany za bezbożnika i wygnany z Aten. Na starość osiadł więc w Lampsakos, gdzie otoczony był wielkim szacunkiem. Po śmierci ku czci Anaksagorasa wzniesiono w Lampsakos ołtarz dedykowany Duchowi i Prawdzie.
Inne znane osoby związane z miastem to: żyjący w IV wieku p.n.e. Anaksymenes z Lampsakos - historyk, retor, uczeń Diogenesa, nauczyciel Aleksandra Wielkiego, Metrodoros z Lampsakos - filozof i uczeń Epikura oraz Metrodoros z Lampsakos - grecki filozof, uczeń Anaksagorasa i komentator Homera.
Informacje praktyczne
Noclegi
W Lapseki znajduje się kilka hoteli o standardzie turystycznym, w tym Linda Apart Otel (tel. 90 286 51 23 202), położony 1 km za centrum w kierunku północnym oraz Orçın Apart Otel (tel. 90 286 512 12 12) w centrum miasta. Oba hotele dysponują apartamentami z kuchnią i łazienką.
W centrum Lapseki można również nocować w Domu Nauczyciela (tel. 90 286 512 15 04), położonym naprzeciwko przystani promowej. W 2012 roku cena noclegu za osobę wynosiła 35 TL. Pokój z łazienką wyposażony był w klimatyzację i lodówkę, ale niestety nie grzeszył czystością. Widać było, że dawno nie odnawiano pomieszczeń. W cenę noclegu wliczone było skromne śniadanie w stylu tureckim.
Dużym plusem Domu Nauczyciela jest znajdujący się przy nim ogród herbaciany (szklaneczka herbaty za 0,50 TL), wraz z kuchnią gdzie przygotowywane są świeże gözleme (tradycyjne tureckie naleśniki) oraz ayran.
Gastronomia
W centrum miasta znajduje się kilka lokant. Polecamy restaurację Başkent Sofrası, gdzie podają całkiem smaczną zupę z zielonej soczewicy z nieograniczoną ilością świeżego chleba (3 TL). W menu znajduje się również kilka innych zup oraz dania z fasoli i kurczaka, w tym kebab typu döner.
Zakupy
W centrum Lapseki znajduje się dyskont spożywczy BIM, a we wtorek odbywa się targ, na którym sprzedawane są zarówno warzywa i owoce, jak i ubrania oraz artykuły przemysłowe.
Co warto zobaczyć:
Obecnie Lapseki słynie głównie z wiśni - poświęcony im festiwal odbywa się co roku w pierwszej połowie czerwca.
Lapseki może okazać się dobrym wyborem jako alternatywny dla Çanakkale punkt wypadowy do zwiedzania zabytków położonych w północnej części Troady, w tym Parionu (53 km) i Priapos (74 km).
Obejrzyjcie zdjęcia znalezisk z Lampsakos wystawionych w Muzeum Archeologicznym w Çanakkale.
Jak dotrzeć?:
Promem: z Gelibolu położonego na europejskim brzegu cieśniny Dardanele (30 minut). W 2012 roku ceny przeprawy wynosiły: 29 TL za samochód osobowy (pasażerowie płyną w tej cenie, niezależnie, czy jest ich 1 czy 7 sztuk) lub 2,50 TL od osoby niezmotoryzowanej.
Samochodem: z kierunku południowego, z Çanakkale (34 km) prowadzi przez Lapseki droga nr E90. Ta sama trasa prowadzi dalej na wschód, przez miasta Biga i Bandırma do dawnej osmańskiej stolicy - Bursy (239 km).
Autokarem: Lapseki jest dobrze połączone trasami autokarowymi z resztą kraju. Z turystycznego punktu widzenia najważniejsze są połączenia z Bandırma (2 godziny), Biga (1 godzina) i Bursa (4,5 godziny). Autokary dalekobieżne kursują z Lapseki m. in. do Ankary (10 godzin) i Eskişehir (7 godzin).
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz