Region:
Miasto Didim, którego najsłynniejszym zabytkiem jest świątynia Apollina, to niewielki nadmorski kurort, położony w prowincji Aydın, na wybrzeżu Morza Egejskiego. Obecnie głównym źródłem utrzymania jego mieszkańców jest turystyka, ale rolnictwo, a zwłaszcza uprawa pszenicy i bawełny, jest ciągle ważnym elementem lokalnej gospodarki.
Osobom planującym wypoczynek w regionie Didim polecamy przewodnik Kuşadası, Efez i okolice w formie poręcznego ebooka.
Powodem popularności Didim wśród wczasowiczów jest atrakcyjna lokalizacja - na północnym brzegu zatoki Güllük, naprzeciwko półwyspu Bodrum. O zaletach Didim dla plażowiczów doskonale świadczą nazwy dzielnic tej miejscowości: Altınkum (Złoty Piasek), Gümüşkum (Srebrny Piasek) i Sarıkum (Złoty Piasek).
Zarys historii
Dzieje osadnictwa na terenie Didim sięgają czasów neolitycznych. Dobra lokalizacja przyciągała tu osadników z Krety, a następnie, w XVI wieku p.n.e., z Myken. Późniejsza historia osady odzwierciedla typowy kalejdoskop cywilizacji, które dominowały w zachodniej części Azji Mniejszej czyli Lidyjczyków, Persów, Seleucydów, Attalidów, Rzymian i Bizantyjczyków.
Po klęsce Bizancjum w bitwie pod Manzikertem w 1086 roku po raz pierwszy pojawili się tu Turcy. Bizantyjczykom udało się odzyskać ten odcinek wybrzeża w 1098 roku, ale ponownie go utracili w 1280 roku, na rzecz lokalnego państewka zarządzanego przez turecki ród Menteşe. W 1413 roku Didim znalazło się ostatecznie w granicach Imperium Osmańskiego. W tych czasach znane było jako Yoranda. W początkowym okresie Republiki Tureckiej zmieniono nazwę miejscowości na Hisar (czyli Zamek), a po trzęsieniu ziemi, które zburzyło miasto w 1955 roku, odbudowanej osadzie nadano miano Yenihisar (Nowy Zamek). Obecna nazwa miasta - Didim - wywodzi się od antycznego sanktuarium Didyma i została wprowadzona w 1997 roku, aby odróżnić tę miejscowość od innych tureckich Nowych Zamków.
W latach 80-tych XX wieku miasto zaczęło zyskiwać na popularności jako miejsce letniego wypoczynku. Przysłużyły się temu atrakcyjne plaże, bliskość wielu zabytków oraz ciepły mikroklimat, który umożliwia plażowanie oraz uprawianie sportów wodnych nawet w miesiącach zimowych. Pierwszymi wczasowiczami, tłumnie odwiedzającymi Didim, byli mieszkańcy Ankary, nabywający tu nieruchomości, które obecnie służą już drugiemu pokoleniu mieszkańców tego miasta. Turystyka zagraniczna rozwinęła się w Didim w latach 90-tych XX wieku, przyciągając zwłaszcza letników z Wielkiej Brytanii.
W 2009 roku otwarto w Didim nową marinę - D-Marin Didim, która może pomieścić aż 580 jachtów, co czyni ją największą mariną turecką. Na jej terenie mieści się także klub, centrum handlowe, restauracje oraz hotel. Mieszkańcy Didim mają nadzieję, że marina przyciągnie do ich miasta jeszcze więcej turystów.
Informacje praktyczne
Didim posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, przygotowaną zarówno dla wczasowiczów, jak i samodzielnych podróżników. Do wyboru są tu zarówno hotele z basenami, jak i rodzinne pensjonaty. W mieście działają restauracje oraz bary, jest nawet kilka dyskotek oraz akwapark. Znajduje się on w dzielnicy Mavişehir, położonej po północno-zachodniej stronie miasta.
Jednak z uwagi na niewielkie rozmiary miasteczka nie należy się spodziewać tak bogatego życia nocnego jak w Marmaris czy Bodrum. Didim jest ciągle dość spokojnym kurortem, nastawionym na przyjęcie rodzin z dziećmi oraz miłośników wieczornych spacerów wzdłuż plaży.
Noclegi
- Przy świątyni:
- Medusa House Hotel - Apollon Tapinagi Yani Yoran Kume Evleri No:246, w odrestaurowanym kamiennym budynku sprzed 150 lat, pokój 2-osobowy ze śniadaniem - 60 euro
- Hotel Ksantos - Hisar Mah Ozgurluk Cad. 2229 Sok No:4, hotel położony 200 metrów od świątyni Apollina, z basenem, pokój 2-osobowy ze śniadaniem - 55 euro
- W dzielnicy plażowej Altınkum:
- Altinersan Hotel - Altinkum Mah. 5. Sok. No:8 Altinkum, hotel z basenem, pokój 2-osobowy z możliwością dostawki, ze śniadaniem w formie bufetu - 20 euro
- Atlantik Apart Hotel - Camlik Mah Uc Mevsim Cad No:15 Didim, hotel z basenem, położony 500 metrów od morza, oferuje apartamenty z kącikiem kuchennym, w cenie od 28 euro
- Golden Beach Hotel - Karakol Cad. 72. Sok. No:3, hotel przy plaży, z basenem, pokój 2-osobowy ze śniadaniem - 35 euro
- Przy marinie:
- D-Marin Didim Marina Yacht Club - Camlik Mevkii 3. Koy Didim, nowy hotel z centrum spa i basenem, przestronne pokoje, pokój 2-osobowy ze śniadaniem - 100 euro
Wyżywienie i zakupy
Główny bazar spożywczy w Didim odbywa się co sobotę, a co środę sprzedawcy zjeżdżają się do dzielnicy Altınkum. W mieście działa duże centrum handlowe - Didyma Shopping Mall, a wiele sklepów znajduje się zarówno w centrum miasta, jak i na wybrzeżu. Ponadto w Didim mają swoje oddziały główne sieci supermarketów i dyskontów - Bim, Migros, Carrefour i Şok.
W Didim trudno być głodnym, działa tu ponad 80 restauracji, lokant i barów. Najpopularniejsze lokale przy plaży Altınkum to Ikbal's oraz Toy, a w centrum Didim - Aytekinler Pide & Kebab Salonu, mieszczący się przy ulicy Atatürk Bulvarı. W pobliżu ruin świątyni Apollina działają głównie jadłodajnie przygotowane z myślą o dużych grupach wycieczkowych, z których warto polecić Kamacı - cena posiłku w formie otwartego bufetu to 10-15 TL. Naprzeciwko świątyni otwarta jest także Olio Apollon Temple Restaurant, która oprócz ciekawej lokalizacji w kamiennym, zabytkowym domu, może się poszczycić tarasem widokowym na dachu.
Co warto zobaczyć:
Główną atrakcją turystyczną Didim są pozostałości ogromnej świątyni Apollina, wielokrotnie burzonej i odbudowywanej. Była ona w czasach antycznych siedzibą wyroczni oraz ważnym centrum religijnym.
Didim stanowi dogodną bazę wypadową do wielu atrakcyjnych miejsc regionu, w tym - nad jezioro Bafa, do ruin Miletu oraz Priene, a także dalej - do Efezu czy Bodrum.
Jak dotrzeć?:
Autokarem: Didim posiada bezpośrednie połączenia autokarowe z Ankarą (przez Denizli, jeden kurs na dobę, o godzinie 20), Aydın (10 kursów dziennie), Bodrum (jeden kurs dziennie, o godzinie 9 rano, powrotny kurs z Bodrum o godzinie 18), Izmirem i Söke (co godzinę). Dworzec autokarowy w Didim mieści się po zachodniej stronie miasta, przy ulicy 19 Mayıs Caddesi.
Dolmuszem: do Didim często kursują dolmusze z Söke. Czas przejazdu to około 1 godzina, orientacyjna cena - 7,50 TL.
Samochodem: z głównej drogi regionu czyli autostrady İzmir-Aydın należy zjechać w okolicach Germencik na Söke. Z Söke istnieją dwie trasy dojazdowe do Didim. Dłuższa z nich prowadzi przez Güllübahçe (z ruinami Priene) i Atburgazı malowniczymi terenami delty rzeki Büyük Menderes, po drodze mijając również ruiny Miletu. Całkowita długość to 57 km. Krótsza i szybsza trasa (52 km) wiedzie przez Sarıkemer i w Akköy łączy się z trasą przez Güllübahçe.
Jeżeli obierze się za punkt wyjazdowy Söke można zatoczyć pętlę z wykorzystaniem opisanych powyżej tras i w ciągu jednej wycieczki samochodowej odwiedzić Priene, Milet i świątynię Apollina w Didymie.
Z kierunku wschodniego, z Milas, droga do Didim prowadzi przez okolice jeziora Bafa (długość to 74 km).
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz