Bandırma

Współrzędne GPS: 40.356998, 27.980801

Region: 

Istnieją dwa główne powody, dla których podróżnicy mogą trafić do Bandırmy. Po pierwsze, jest to ważne miasto portowe, stanowiące węzeł komunikacyjny pomiędzy Stambułem a Izmirem. Po drugie, w tutejszym Muzeum Archeologicznym zgromadzono ciekawą kolekcję znalezisk z pobliskich stanowisk archeologicznych. Jeżeli żaden z tych powodów nie wydaje się wystarczająco ważny, to Bandırmę lepiej ominąć, a bazy wypadowej do wycieczek po tym regionie szukać gdzie indziej, na przykład w pobliskim kurorcie Erdek.

Bandırma

Położone na południowym wybrzeżu Morza Marmara miasto liczy około 120 tysięcy mieszkańców. Bandırma to typowy port handlowy, więc jego centrum skupione jest wokół przystani położonych wzdłuż zatoki morskiej. Poza tym mieszkańcy miasta utrzymują się z rolnictwa, hodowli bydła i owiec.

Rys historyczny

Na kartach historii Bandırma pojawiła się w XIII wieku n.e. jako Panormos. Była wówczas bazą operacji militarnych organizowanych przez krzyżowców przeciwko Bizancjum oraz plemionom anatolijskim. W XIV wieku Bandırma została włączona do posiadłości osmańskich.

W 1918 roku w Bandırmie oddano ostatni wystrzał podczas I wojny światowej na terenie Turcji. Miejsce uderzenia tego pocisku oznaczone jest obecnie okolicznościowym pomnikiem. Podczas wojny o niepodległość Turcji, toczonej w latach 1919-1923, miasto zostało zbombardowane i zniszczone. W efekcie nie zachowało się w nim wiele zabytkowych budynków.

Bandırma

Informacje praktyczne

Jeżeli będziecie zmuszeni nocować w Bandırmie, na przykład w oczekiwaniu na prom lub pociąg, to do wyboru jest tu kilka hoteli. Wśród nich warto wymienić: budżetowy Türe Otel (tel. 0 90 266 714 5550) przy ulicy Halit No: 15, 3-gwiazdkowy hotel Eken (tel. 0 90 266 714 7800) przy ulicy Uğur Mumcu No 9 oraz 4-gwiazdkowy hotel Eken Prestige (tel. 0 90 266 714 7600) przy ulicy Mehmet Akif Ersoy No:7.

Bandırma

Co warto zobaczyć: 

W samej Bandırmie najciekawszym miejscem wartym krótkiej wizyty jest lokalne Muzeum Archeologiczne, położone w dzielnicy Paşabayır. Wystawione w nim eksponaty znalezione zostały na terenie okolicznych stanowisk archeologicznych, w tym w Daskylionie i Kyzikos. Wizyta w muzeum stanowi ciekawe dopełnienie odwiedzin tych antycznych miast.

Budynek Muzeum Archeologicznego w Bandırmie

Ponadto w okolicach Bandırmy położone jest jezioro Manyas - obecnie teren Parku Narodowego Ptasi Raj.

W poszukiwaniu wypoczynku i atrakcyjnych piaszczystych plaż należy pojechać do pobliskiego kurortu Erdek, położonego na półwyspie Kapıdağ.

Jak dotrzeć?: 

Promem: pomiędzy Bandırmą a Stambułem (przystań Yenikapı) kursują promy pasażerskie. Podróż przez Morze Marmara trwa około 2 godzin, ale rozkłady promowe zmieniają się bardzo często, więc warto sprawdzić aktualne połączenia przed zaplanowaniem takiej przeprawy. W ostatnich latach liczba połączeń promowych wahała się pomiędzy 2 a 3 dziennie.

Pociągiem: Bandırmę łączy z Izmirem linia kolejowa, przebiegająca przez przez Manisę, Balıkesir i Susurluk.

Najważniejszy pociąg kursujący na tej trasie nazywa się 6 Eylül Ekspresi. Kursuje codziennie w obu kierunkach, bilet z Bandırmy do Izmiru kosztuje około 22 TL, a przejazd trwa około 6-7 godzin.

Dworzec kolejowy w Bandırmie znajduje się w sąsiedztwie przystani promowej. Niestety kursy promowe do Stambułu nie są obecnie skoordynowane z pociągami do Izmiru.

Autokarem: do Bandırmy kursuje wiele autokarów, w tym z: Ankary (8 godzin jazdy), Antalyi (11 godzin), Bursy (2 godziny), Çanakkale (3 godziny), Edirne (9 godzin), Eskişehir (4,5 godziny), Lapseki (2 godziny) oraz Stambułu (6 godzin).

Dworzec autokarowy oddalony jest od przystani promowej i dworca kolejowego o około 2 km. Pasażerów dowożą do niego autobusy wahadłowe (tzw. servis), zapewniane przez kompanie przewozowe.

Samochodem: do Bandırmy prowadzi z południa trasa D565 z Izimru (276 km) przez Manisę (237 km), Akhisar (186 km), Balıkesir (101 km) i Susurluk (56 km).

Przez Bandırmę przebiega również droga E90 wiodąca z położonego na zachodzie Çanakkale (166 km) na wschód do Bursy (116 km) i dalej, aż do Ankary (502 km).

Dolmuszem: do pobliskich miasteczek, w tym do Susurluk i Erdek (20 minut jazdy), kursują z Bandırmy częste dolmusze.

Powiązane artykuły: