Daskylion

Współrzędne GPS: 40.132099, 28.050800

Region: 

Daskylion, pomimo że nie jest popularnym celem turystycznych wypadów, to niezwykle ciekawe i bardzo stare pozostałości osady w okolicach jeziora Manyas i wioski Ergili. Unikalność Daskylionu wynika z tego, że w tym położonym w północno-zachodniej Anatolii miejscu odkryto liczne ślady z czasów panowania perskiego, w tym pałac satrapy oraz miejsce kultu Zaratusztry.

Panorama Daskylionu
Panorama Daskylionu

Rys historyczny

Prowadzone na terenie Daskylionu prace archeologiczne wykazały, iż w tej lokalizacji ludzie osiedlali się już w epoce brązu. Odkrycia potwierdziły tym samym słowa greckiego historyka Dionizjusza z Halikarnasu, który wspominał o istnieniu Daskylionu w czasach wojny trojańskiej. Z kolei antyczny geograf Strabon pisał, że w Daskylionie po tej wojnie osadzili się koloniści z Eolii.

Widok na mur z czasów perskich i bramę bizantyjską
Widok na mur z czasów perskich i bramę bizantyjską

W pierwszych dwóch wiekach I tysiąclecia p.n.e. Daskylion znajdował się pod kontrolą frygijską. Z tego okresu zachowały się mury i fundamenty świątyni poświęconej bogini Kybele. Około 700 roku p.n.e. miasto dostało się w ręce Lidyjczyków. Według legendy wówczas otrzymało nazwę Daskylion - na cześć Daskylosa, ojca lidyjskiego króla Gygesa.

Gdy Persowie podbili Lidię miasto Daskylion zostało stolicą satrapii o nazwie Frygia Hellespontyjska. Jej położenie miało strategiczne znaczenia dla Persów, ponieważ mogli stąd kontrolować ruch na cieśninie Dardanele (czyli antyczny Hellespont). Satrapią rządziła dynastia Farnacydów, której przedstawicielami byli Artabazos, Farnabazos, Farnakes, Farnabazos, Ariobarzanes i Artabazos II.

Widok na Daskylion
Widok na Daskylion

W 395 roku miasto zdobył spartański król Agesilaos II, ale podczas wojny korynckiej Daskylion znalazł się ponownie pod kontrolą perską. Ostatecznie w 334 roku p.n.e. miasto zostało podbite przez Parmeniona, generała z armii Aleksandra Wielkiego. W czasach hellenistycznych Daskylion był w zarządzie pobliskiego miasta Kyzikos i wszedł w skład Królestwa Pergamonu. Pochodzące z tego okresu budowle wzniesiono wykorzystując materiały budowlane z wcześniejszych konstrukcji perskich.

Droga hellenistyczna prowadząca na akropol
Droga hellenistyczna prowadząca na akropol

W czasach rzymskich Daskylion nie był zamieszkany, ale odkryto ślady cytadeli wojskowej z okresu bizantyjskiego. Obecnie stanowisko archeologiczne znajduje się pod ochroną jako część Parku Narodowego Jeziora Manyas (tr. Kuşcenneti Milli Parkı).

Prace archeologiczne

Ruiny Daskylionu odkryli w 1952 roku dwaj archeologowie: Kurt Bittel i Ekrem Akurgal. Pod kierownictwem Akurgala przeprowadzono w latach 1954-1960 pierwsze wykopaliska na terenie Daskylionu. W tamtym okresie najważniejszym odkryciem były stele grobowe z V wieku p.n.e., ozdobione reliefami ukazującymi perskich kapłanów (magów) podczas składania ofiary.

Kolejna runda prac rozpoczęła się w 1988 roku i trwa do dzisiaj. Wykopaliskami kieruje zasłużona dla archeologii profesor Tomris Bakır z Uniwersytetu Ege w Izmirze. W 2005 roku dokonano sensacyjnego odkrycia w postaci pozostałości pałacu Farnabazosa. Podczas wizyty w 2012 roku mieliśmy okazję obserwować archeologów przy pracy na terenie akropolu w Daskylionie.

Prace archeologiczne na akropolu w Daskylionie, na pierwszym planie mury hellenistyczne
Prace archeologiczne na akropolu w Daskylionie, na pierwszym planie mury hellenistyczne

Znaleziska z Daskylionu rozproszone są po wielu placówkach muzealnych i badawczych w Turcji. Bulle z inskrypcjami w języku aramejskim znajdują się w Instytucie Archeologicznym Uniwersytetu Ankarskiego. Stelle z wizerunkami magów wystawione są w Muzeum Archeologicznym w Stambule, natomiast wiele drobnych znalezisk, w tym ceramika, znajduje się w Muzeum w Bandırmie.

Ceramika z IV wieku p.n.e. z Daskylionu - ekspozycja Muzeum w Bandırmie
Ceramika z IV wieku p.n.e. z Daskylionu - ekspozycja Muzeum w Bandırmie

Informacje praktyczne

Wstęp do Daskylionu jest darmowy, na miejscu jest parking dla gości. Na terenie wykopalisk rozmieszczonych jest kilka tablic informacyjnych w językach tureckim i angielskim.

Zwiedzanie Daskylionu

Co prawda zachowane fragmenty budowli na terenie Daskylionu nie wyglądają zbyt imponująco, ale duże wrażenie robi rozpiętość czasowa i różnorodność kulturowa zachowanych struktur: od frygijskich, przez lidyjskie, perskie i hellenistyczne, aż po bizantyjskie.

Z czasów frygijskich zachowały się w Daskylionie mury obronne z VIII wieku p.n.e. oraz fundamenty świątyni anatolijskiej bogini-matki Kybele.

Mur z czasów frygijskich
Mur z czasów frygijskich

Czasy lidyjskie reprezentowane są przez mury obronne z VII-VI wieku p.n.e.

Mur obronny z okresu lidyjskiego
Mur obronny z okresu lidyjskiego

Z okresu perskiego na terenie Daskylionu można obejrzeć odcinki muru oporowego, przypominające stylem podobne konstrukcje z Persepolis i Pasargady, jak również pozostałości pałacu satrapy Farnabazosa oraz miejsce, w którym oddawano cześć Zaratusztrze.

Mur oporowy z czasów perskich
Mur oporowy z czasów perskich

Z czasów hellenistycznych zachowały się fundamenty wieży obronnej oraz murów oporowych, pochodzące z około 300 roku p.n.e. oraz odcinek głównej drogi prowadzącej na akropol.

Fragmenty wieży z okresu hellenistycznego
Fragmenty wieży z okresu hellenistycznego

Najważniejszą pamiątką z okresu bizantyjskiego są pozostałości głównej bramy wiodącej do cytadeli zbudowanej w XII-XIII wieku n.e.

Widok na perskie mury i bramę bizantyjską
Widok na perskie mury i bramę bizantyjską

Dojazd: 

Samochodem: Daskylion położony jest w pobliżu trasy D565 łączącej Balıkesir na południu z Bandırmą na północy. Z tej drogi należy odbić w kierunku zachodnim na wysokości wioski Aksakal (27,5 km od Bandırmy) i dojechać do wsi Ergili (4 km od skrzyżowania). Z Ergili do Daskylion prowadzi droga polna w kierunku zachodnim, chociaż z całkiem dobrą nawierzchnią. Dopiero przy tej drodze pojawia się kierunkowskaz prowadzący do stanowiska archeologicznego.

Współrzędne geograficzne Daskylionu to: 40.131882, 28.051941.

Powiązane artykuły: