Susurluk

Współrzędne GPS: 39.918201, 28.159300

Region: 

Susurluk to jedno z tych miasteczek tureckich, które nie wyróżniają się żadnymi zabytkami, a taki stan rzeczy można uznać w tym kraju za wyjątkowy. Zapewne miasteczko weszłoby w XXI wiek bez rozgłosu i niewielu mieszkańców Turcji, o cudzoziemcach nawet nie wspominając, zdawałoby sobie sprawę z jego istnienia, gdyby nie pewien wypadek samochodowy.

Na ulicach Susurluk

Wypadków w okolicach Susurluk na pewno wydarza się wiele, zwłaszcza, że jest ono położone na trasie łączącej dwa ważne tureckie porty: położony nad Morzem Egejskim Izmir oraz znajdującą się na wybrzeżu Morza Marmara Bandırmę. Samochody osobowe i ciężarowe przejeżdżają przez Susurluk bardzo szybko, spiesząc się, by zdążyć na prom. Wystarczy powiedzieć, że na własne oczy widzieliśmy w okolicach miasta wywróconą na środku drogi ciężarówkę, z której wysypały się mrożone krowie tusze.

Jednakże wypadek, który sprawił, że na Susurluk zwróciły się oczy prawie wszystkich Turków był szczególny. W 1996 roku doszło tu do tragicznego w skutkach wydarzenia: Mercedes 600 SEL zderzył się z ciężarówką i w efekcie zginęły trzy podróżujące nim osoby, a trzecia została poważnie ranna. Nadal nie byłoby w tym wydarzeniu nic szczególnego, gdyby nie to, że podróżnikami byli Hüseyin Kocadağ - dawny zastępca dowódcy stambulskiej policji, parlamentarzysta Sedat Bucak, będący jednocześnie przywódcą potężnego kurdyjskiego klanu oraz Abdullah Çatlı - przywódca organizacji Szare Wilki (tr. Bozkurtlar), będącej młodzieżowym skrzydłem nacjonalistycznej tureckiej Partii Akcji Narodowej. Çatlı był jednocześnie zawodowym zabójcą, poszukiwanym przez Interpol. Towarzyszyła im Gonca Us, dawna królowa piękności, zawodowy zabójca oraz kochanka Çatlı'ego.

Uczestnicy wypadku wracali z Kuşadası, w którym zatrzymali się w hotelu Onura i uczestniczyli w spotkaniu z Mehmetem Ağar, ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych Turcji. Według zeznań anonimowego świadka wszyscy podróżni przeżyli sam wypadek, wywołany zdalnym zablokowaniem hamulców samochodu. Chwilę później troje z nich zostało zamordowanych przez nieznanych sprawców. Ocalał Sedat Bucak, którego uratowali jego ochroniarze. Co więcej, jedną z pierwszych osób, które pojawiły się na miejscu wypadku był król mafijny Ali Yasak.

W wyniku przeszukania miejsca wypadku policja wykryła, że samochodem przewożono: dokumenty dyplomatyczne, wydane przez rząd pozwolenie na broń, fałszywy paszport na nazwisko Mehmet Özbay (takim samym posługiwał się niegdyś niedoszły zabójca Jana Pawła II - Mehmet Ali Ağca), wiele pistoletów Beretta oraz dwa pistolety maszynowe, urządzenia podsłuchowe, narkotyki i tysiące dolarów amerykańskich.

W świetle opisanych wydarzeń zrozumiałe jest, w jaki sposób miasteczko Susurluk zyskało wielką, aczkolwiek niechcianą, sławę w całym kraju. Incydent, znany jako 'skandal z Susurluk' spowodował wielkie wzburzenie społeczne oraz burzę na tureckiej scenie politycznej. Często jest przywoływany jako ostateczny dowód na istnienie w Turcji silnych powiązań pomiędzy światami polityki i zorganizowanej przestępczości, opisywanych pod nazwą derin devlet (czyli 'głębokie państwo').

Ulice Susurluk

Zapewne mieszkańcy Susurluk chcieliby, żeby ogólnokrajowa sława ich miasta związane była z dwiema kulinarnymi specjalnościami. Pierwszą z nich jest ayran, napój wytwarzany na bazie jogurtu i szeroko rozpowszechniony w całej Turcji. Podobno ayran z Susurluk nie ma sobie równych w kraju, co spowodowane jest specjalną metodą jego spieniania oraz niższą od przeciętnej zawartością soli.

Drugim smakołykiem pochodzącym z Susurluk jest tost z serem czyli po turecku kaşarlı tost. Również to danie znane jest w całym kraju, chociaż kanapkę z Susurluk wyróżnia specjalny gatunek wykorzystanego sera nazywanego mihaliç peyniri. Ser ten, porównywany do greckiej fety, produkowany jest z owczego mleka i charakteryzuje się zwartą, lekko elastyczną strukturą. Wytwarza się go w prowincjach Bursa i Balıkesir, a jego najsłynniejszym zastosowaniem jest właśnie tost z Susurluk.

Informacje praktyczne

Noclegi

Jedynym powodem do noclegu w Susurluk jest zmęczenie i zapadająca noc. Jeżeli na prawdę nie macie siły podróżować dalej, to w mieście, tuż przy trasie przelotowej, położony jest hotel Mut (tel. 0 90 266 865 71 81). W 2012 roku cena za pokój 4-osobowy ze śniadaniem wynosiła 100 TL, co stanowi kwotę mocno wygórowaną jak na kiepskie warunki sanitarne, nieświeże wyposażenie pokoju oraz jakość podanego posiłku.

Hotel Mut w Susurluk

Gastronomia

Dobrym powodem do krótkiego postoju w Susurluk jest zlokalizowana przy trasie D565, tuż przy wjeździe do centrum miasteczka, restauracja Yasa. Chociaż z wyglądu przypomina przeciętną jadłodajnię, to serwowane w niej potrawy są wyśmienitej jakości. Wybór dań jest szeroki, w menu znajdują się zupy, kebaby, köfte i pide, a ceny są przystępne. Tuż przy restauracji działa dobrze zaopatrzony sklep sprzedający żywność (duży wybór lokalnych serów), pamiątki i kosmetyki pod atrakcyjnych cenach.

Restauracja Yasa w Susurluk

Zakupy

W centrum Susurluk znajduje się dyskont spożywczy DIA oraz wiele mniejszych sklepików, piekarni i punktów usługowych. Zwraca uwagę duża liczba stoisk z serami, z których miasto słynie.

Sklep z serem w Susurluk

Co warto zobaczyć: 

W Susurluk nie ma nic ciekawego do zobaczenia. Można się tu na chwilę zatrzymać, zjeść słynny tost z serem i zapić go lokalnym ayranem.

Miłośnicy serów mogą zaopatrzyć się w szeroki wybór gatunków tego produktu w jednym z licznych wyspecjalizowanych sklepików.

Stoisko z serami w Susurluk

Ciekawostką są umieszczone w centrum miasta rzeźby przedstawiające wychudzonych ludzi. Jakie jest ich znaczenie oraz kto je stworzył pozostaje dla nas zagadką.

Jedna z kilku dziwnych rzeźb w Susurluk

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: Susurluk położone jest przy trasie D565 z Izimru (223 km) do Bandırmy (55 km).

Pociągiem: przez miasto przebiega linia kolejowa Izmir-Bandırma, przebiegająca również przez Manisę i Balıkesir.

Autokarem: z powodu położenia przy ważnej trasie północ-południe, do Susurluk kursuje wiele autokarów, w tym z: Ankary (8 godzin jazdy), Aydın (5 godzin), Bodrum (8,5 godziny), Bursy (2 godziny), Denizli (7 godzin), Edirne (9 godzin), Izmiru (3,5 godziny), Manisy (3 godziny), Muğli (7,5 godziny) oraz Stambułu (5 godzin).

Dolmuszem: z Susurluk kursują często dolmusze do pobliskich dużych miast - Bandırmy i Balıkesir oraz do wielu okolicznych wsi i miasteczek.

Dworzec dolmuszy w Susurluk

Powiązane artykuły: