Kalendarz świąt obchodzonych w Turcji

Przedstawiamy kalendarz świąt, które będą obchodzone w Turcji w 2010 roku. W trakcie planowania wyprawy warto spojrzeć do niego i wziąć pod uwagę wydarzenia, których nie chcemy przegapić, jak również zastanowić się nad tymi okresami, kiedy niekoniecznie chcemy wędrować po kraju.

Tureckie święta państwowe zaznaczone są kolorem czerwonym, islamskie święta religijne - zielonym, a pozostałe wydarzenia - żółtym. Po kliknięciu na dane wydarzenie w kalendarzu pojawiają się szczegółowe informacje na jego temat.


Tureckie święta państwowe


Święto Niepodległości i Dzień Dziecka (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)

Święto to obchodzone jest 23 kwietnia, na pamiątkę rocznicy pierwszego dnia obrad Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w 1920 roku.

Dzień Pracy i Solidarności (Emek ve Dayanışma Günü)

To znane na całym świecie Święto Pracy, obchodzone tradycyjnie 1 maja.

Dzień Młodości i Sportu (Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı)

Jest to dzień upamiętniający osobę Ojca Turków - Atatürka oraz młodość Republiki Tureckiej. Obchodzony jest 19 maja, w rocznicę lądowania Mustafy Kemala w Samsunie 19 maja 1919 roku. Wydarzenie to wyznaczyło początek ruchu republikańskiego w Turcji.

Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayramı)

Obchodzone 30 sierpnia święto to pamiątka zwycięstwa tureckiej armii republikańskiej nad wojskami greckimi pod Dumlupınar podczas wojny o niepodległość. Bitwa pod Dumlupınar była ostatnim starciem w trakcie tej wojny i trwała od 26 do 30 sierpnia 1922 roku. Walki toczyły się w okolicach Kütahyi.

Więcej informacji o Dniu Zwycięstwa znajdziecie w artykule o tym święcie.


Dzień Republiki (Cumhuriyet Bayramı)

Święto obchodzone ku pamięci proklamowania Republiki Tureckiej 29 października 1923 roku.

Powrót do spisu treści


Islamskie święta religijne


Urodziny proroka Mahometa(Mevlit Kandili)

Są one obchodzone w trzecim miesiącu kalendarza islamskiego, więc w każdym roku przypadają w inny dzień wg kalendarza gregoriańskiego.

Ramadan(Ramazan)

Ramadan to cały dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim. Świętuje się objawienie koranu prorokowi Mahometowi przez archanioła Gabriela. Pobożni muzułmanie w tym miesiącu powstrzymują się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i napojów od wschodu do zachodu słońca.

Z powodu tego postu wiele placówek gastronomicznych jest nieczynnych, a osoby go przestrzegające mogą być osłabione i rozdrażnione. Należy więc przed zaplanowaniem wyprawy do Turcji wziąć pod uwagę, kiedy w danym roku przypada Ramadan. Z drugiej strony w miejscowościach typowo turystycznych Ramadan jest praktycznie niezauważalny, więc plażowicze mogą być spokojni.

Święto Przerwania Postu(Ramazan Bayramı lub Şeker Bayramı)

Jest to święto dziękczynne wyznaczające zakończenie miesięcznego postu.

Więcej informacji o Ramazanie i Święcie Przerwania Postu znajdziecie w artykule o Ramazanie.


Święto Ofiar(Kurban Bayramı)

Najważniejsze święto w świecie islamu, upamiętniające ofiarę, jaką Abraham miał złożyć Bogu ze swojego syna. Powstrzymany przed dokonaniem tej krwawej ofiary Abraham złożył Bogu w ofierze barana. Muzułmanie składają w ten dzień w ofierze jakieś zwierzę, najczęściej owcę lub krowę, a jedną trzecią mięsa oddają potrzebującym.

Skóry zabitych w Święto Ofiar zwierząt są podporą przemysłu wyrobów skórzanych w Turcji.

Powrót do spisu treści


Inne święta obchodzone w Turcji


Nevruz

Nevruz to starożytne święto nowego roku, obchodzone w czasie równonocy wiosennej, o perskich korzeniach. W Turcji obchodzone jest głównie przez mniejszość kurdyjską. W tym czasie odradzamy podróż na wschód Turcji, gdyż w związku z hucznymi obchodami często wybuchają tam zamieszki i starcia Kurdów z tureckimi siłami porządkowymi.

Dzień Anzac

Dzień Anzac to święto narodowe w Australii i Nowej Zelandii, obchodzone 25 kwietnia w pamięci żołnierzy z tych krajów, którzy polegli w walkach toczonych w Gallipoli w Turcji podczas I wojny światowej.

W tym okresie najlepiej jest unikać wizyty w Çanakkale, gdyż hotele będą pełne gości z Antypodów.

Festiwal Hacı Bektaş Veli

Hacı Bektaş był islamskim mistykiem i filozofem, który żył w XIII wieku na terenie Anatolii. Założył zakon bektaszytów, jest również uważany za jednego z głównych nauczycieli w islamskim nurcie Alewitów. Bektaszyzm był wyznaniem elitarnych jednostek janczarów w Imperium Osmańskim.

Festiwal upamiętniający życie i działalność Hacı Bektaşa odbywa się co roku w dniach od 16 do 18 sierpnia, w miasteczku Hacıbektaş.

Rocznica śmierci Atatürka

10 listopada to w Turcji dzień żałoby narodowej upamiętniający śmierć Atatürka w 1938 roku. Atatürk zmarł w Pałacu Dolmabahçe w Istanbule. Pałacowe zegary ciągle wskazują godzinę jego śmierci - 9:05, a w dniu rocznicy jego śmierci cały kraj pogrąża się w żałobie.

Festiwal Mevlany

Święto upamiętniające działalność wielkiego XIII-wiecznego mistyka Mevlany nazywanego Rumi. Muzeum jego imienia znajduje się w Konyi.

Powrót do spisu treści

Odpowiedzi

Ramazan w kalendarzu

czy jest możliwe naniesienie na kaledarz 2012 czasokresu trwania ramazanu a szczególnie podkreślenia jego zakończenia...

nie widzę tego wstecznie - ale nie ma co się oglądać za plecy...

uzasadnienie - nie chciałbym wpaść w tarapaty wyszukiwania miejscówek noclegowych co miało miejsce w moim wojażu 2011...

pozdrawiam   

Święta religijne a dni wolne

Ze świąt religijnych dwa są jednocześnie świętami publicznymi. Są to Şeker Bayramı (3 dni świąteczne)i Kurban Bayramı (cały tydzień świętowania). Oznacza to zamknięte biura i banki oraz przepełnione hotele i solidnie zapchane autokary i samoloty.