Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayramı)

Dzień Zwycięstwa obchodzony jest w Turcji 30. sierpnia. Upamiętnia on ostateczne starcie zbrojne wojsk tureckich i greckich, do którego doszło podczas wojny o niepodległość Turcji pod Dumlupınar. Bitwa trwała aż pięć dni i zakończyła się zwycięstwem tureckim właśnie 30. sierpnia 1922 roku. Obchody Dnia Zwycięstwa mają na celu uczczenie honoru boharetów narodowych, którzy wywalczyli niepodległość Republice Tureckiej.

Obchody Dnia Zwycięstwa w Çeşme

Dzień Zwycięstwa jest w Turcji świętem państwowym, obchodzonym z wielką pompą, szczególnie przez tureckie wojsko. W tym dniu przyznawane są stopnie wojskowe, a szkoły wojskowe w ten dzień organizują uroczystości zakończenia studiów i rozdania dyplomów.

W miastach i miasteczkach w całym kraju odbywają się parady wojskowe, często połączone z przelotami myśliwców Tureckich Sił Zbrojnych - zostawiają one na niebie białe i czerwone ślady, symbolizujące kolory flagi tureckiej.

Obchody Dnia Zwycięstwa w Çeşme

Budynki publiczne, sklepy oraz domy prywatne, jak również autobusy i tramwaje, zdobią flagi narodowe oraz portrety Mustafy Kemala Atatürka, który był w czasie wojny naczelnym dowódcą sił zbrojnych.

Obchody Dnia Zwycięstwa w Çeşme

Najważniejsze w kraju uroczystości odbywają się oczywiście w stolicy państwa Ankarze, gdzie urzędnicy państwowi biorą udział w obchodach na terenie Mauzoleum Atatürka (tr. Anıtkabir). Zjawiają się tam również tysiące obywateli z całego kraju, aby w ten właśnie dzień uczcić pamięć wielkiego przywódcy narodowego.

W innych miastach główne obchody odbywają się zazwyczaj na centralnych placach miast, na których zresztą zazwyczaj stoi pomnik Atatürka. Politycy wygłaszają długie i podniosłe przemówienia, a przedstawiciele różnych organizacji oraz przedsiębiorstw składają pod pomnikami specjalnie udekorowane wieńce.

Obchody Dnia Zwycięstwa w Çeşme

W Antalyi widzieliśmy przygotowany z okazji Dnia Zwycięstwa pokaz światło - dźwięk, którego najciekawszą częścią był pokaz slajdów z portretami Atatürka rzucanymi na ścianę wody utworzoną przy użyciu systemu fontann.

Obchody Dnia Zwycięstwa w Antalyi

Znaczenie dla turystów:

Oprócz możliwości uczestnictwa w obchodach Święta Zwycięstwa, obserwacji parad wojskowych czy wysłuchiwania przemówień polityków, warto wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody dla podróżników w tym czasie. 30. sierpnia nieczynne są urzędy (oraz szkoły), pracownicy firm prywatnych często również mają dzień wolny lub pracują tylko do południa. Większość dużych supermarketów i sklepów jest jednak otwarta. Trasy przejazdu komunikacji publicznej mogą ulec zmianom z powodu odbywających się parad i obchodów.

Obchody Dnia Zwycięstwa w Kıyıköy

Odpowiedzi

Święto

Bardzo podobne obchody (z takimi właśnie okrągłymi znakami i akcentowaniem postaci Ataturka) widziałem w Bandirmie w drugiej połowie września - tak mniej więcej pomiędzy 17 a 21.