Samolot


Wstęp


Samolot możemy jedynie zarekomendować jako dogodny sposób dostania się do Turcji, albowiem po samej Turcji nie mieliśmy przyjemności podróżować samolotem. Wydaje się, że z wyjątkiem nagłych wypadków, gdy trzeba błyskawicznie dostać się z jednego końca kraju na drugi, samolot jest zbędnym luksusem dla podróżników w sandałach.

Głównym przewoźnikiem powietrznym w Turcji pozostają linie narodowe Türk Hava Yolları (THY), obsługujące 38 lotnisk krajowych. Nieliczni konkurenci na trasach krajowych to Onur Air, Pegasus Airlines oraz Atlasjet. Należy tu wspomnieć, że większość lotów krajowych odbywa się na trasach Istanbul - lotnisko lokalne. Chcąc wykupić przelot na trasie przykładowo Antalya - Van, należy najpierw polecieć z Antalyi do Istanbulu, a stamtąd do Vanu. W tej sytuacji autokar zaczyna wydawać się bardziej atrakcyjnym środkiem komunikacji.

 


Linie lotnicze obsługujące loty krajowe w Turcji


Turkish Airlines - Türk Hava Yolları (THY)


To narodowy przewoźnik turecki, z siedzibą główną w Istanbule. Obsługuje loty do 120 miast poza granicami Turcji (w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach) oraz do 37 miast tureckich.

Główną bazą THY jest Lotnisko imienia Atatürka w Istanbule, a pozostałe bazy linii to drugie lotnisko w Istanbule: Sabiha Gökçen oraz lotniska Adnan Menderes w Izmirze i Esenboğa w Ankarze.

Od 1. kwietnia 2008 roku THY jest członkiem sojuszu linii lotniczych Star Alliance, do którego należą również między innymi Polskie Linie Lotnicze LOT oraz niemiecka Lufthansa.

Loty linii THY najczęściej odbywają się z Istanbulu. Do Ankary lata 106 samolotów tygodniowo, do Izmiru - około 100, do Antalyi - 65, a do Adany 55. Pozostałe loty na trasach krajowych odbywają się najczęściej 2 razy dziennie. Polecamy zapoznanie się z interaktywną mapą lotów THY na oficjalnej stronie linii lotniczych. Większość lotów startuje z lotniska imienia Atatürka, ale od niedawna rozszerzana jest oferta lotów bezpośrednich z lotniska Sabiha Gökçen.

Od 1. grudnia 2009 trwa promocja THY na loty krajowe z  lotniska imienia Atatürka - bilety do wszystkich lotnisk w Turcji można kupić w stałej cenie 79 TL (z wliczonymi wszelkimi opłatami).

Bezpośrednie połączenia Turcji z lotniskami w Europie obejmują loty z Istanbulu do (między innymi): Warszawy, Pragi, Berlina, Budapesztu, Aten i Londynu.


AnadoluJet (AJA)


AnadoluJet to założona w kwietniu 2008 roku tania linia lotnicza należąca do Tureckich Linii Lotniczych (THY). Jej głównym portem lotniczym jest Esenboğa International Airport w Ankarze, skąd odlatują samoloty do 28 miast tureckich oraz na Cypr Północny.

Trasy wszystkich lotów oferowanych przez AnadoluJet można zobaczyć na interaktywnej mapie dostępnej na oficjalnej stronie tej linii lotniczej.

Najtańsze bilety lotnicze AnadoluJet kosztują obecnie (stan na grudzień 2009, ze wszystkimi opłatami) 59 TL. Dodatkowo warto śledzić promocyjne oferty oraz oferowane zniżki (m.in. dla studentów i żołnierzy), ogłaszane na stronie www tego przewoźnika.


Pegasus Airlines - Pegasus Hava Taşımacılığı (PGT)


Pegasus to niezależne, tanie linie lotnicze, których siedziba główna znajduje się w Istanbule. Oferują przeloty do 70 lotnisk w Azji i w Europie, w tym do 19 miast w Turcji. Zagraniczne połączenia obejmują m.in. Austrię, Niemcy, Rosję i Wielką Brytanię. Niektóre połączenia odbywają się jedynie sezonowo.

W celu sprawdzenia najnowszych promocji oraz dokonania internetowej rezerwacji lotu warto odwiedzić oficjalną stronę linii lotniczych Pegasus.


Atlasjet - Atlasjet Havacılık (KKK)


Atlasjet Havacılık A.Ş. to linie lotnicze z siedzibą główną w Istanbule. Powstały w 2001 roku jako spółka-córka Öger Holdings. Obsługują trasy krajowe oraz zagraniczne (do Europy, Kazachstanu, Iranu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich), jak również loty czarterowe, głównie do Niemiec.

Głównym lotniskiem Atlasjet jest Lotnisko imienia Atatürka w Istanbule, a dodatkowe bazy posiada w Izmirze, na lotnisku Adnan Menderes oraz na lotnisku w Antalyi.

Wszelkie informacje o aktualnych połączeniach, cenach biletów lotniczych oraz promocjach znajdują się na oficjalnej stronie linii Atlasjet.


Onur Air - Onur Air Taşımacılık (OHY)


Onur Air to tureckie linie lotnicze działające od 1992 roku, z główną bazą w Istanbule. Obsługują głównie loty czarterowe z Europy, jak również loty krajowe w Turcji, z Istanbulu do 10 miast, w tym do Antalyi, Bodrum i Izmiru.

Informacje o przelotach, cenach biletów, jak również rezerwacja online są dostępne na oficjalnej stronie linii Onur Air.

Powrót do spisu treści


Lotniska w Istanbule


Największe lotniska w Turcji to Atatürk International Airport w Istanbule oraz lotnisko w Antalyi, które w 2007 roku po raz pierwszy w historii obsłużyło więcej pasażerów międzynarodowych niż dwa lotniska w Istanbule razem wzięte.

Warto pamiętać, że w Istanbule znajdują się dwa lotniska obsługujące krajowy i międzynarodowy ruch pasażerski. Oprócz wspomnianego powyżej lotniska imienia Atatürka, które położone jest po stronie europejskiej, istnieje lotnisko Sabiha Gökçen, położone na brzegu azjatyckim. Z ciekawostek wspomnimy, że pani Sabiha Gökçen była pierwszą kobietą-pilotem bojowym na świecie, a ponadto adoptowaną córką samego Atatürka.

Lotniska znajdują się oczywiście na obrzeżach miast. Kwestia dojazdu na lotnisko jest uzależniona od miasta. Zawsze dostępną, chociaż najdroższą opcją, jest taksówka. Dodatkowo, najczęściej do lotnisk da się dotrzeć środkami transportu publicznego.

Lotnisko imienia Atatürka


Międzynarodowy Port Lotniczy Imienia Atatürka (tr. Atatürk Uluslararası Havalimanı) dawniej nazywany był Międzynarodowym Lotniskiem Yeşilköy, od nazwy dzielnicy Istanbulu, w której jest usytuowany. Zlokalizowany jest około 24 kilometry od ścisłego centrum miasta. Obecna nazwa została nadana lotnisku na cześć Mustafy Kemala Atatürka - założyciela i pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej.

Na lotnisko składają się trzy terminale: Terminal A obsługuje połączenia krajowe, Terminal B - międzynarodowe, a Terminal C jest terminalem towarowym. Nowoczesny terminal międzynarodowy został otwarty w 2001 roku, a terminal krajowy znajduje się w budynku z lat 70-tych.

Na lotnisku, zarówno w hali przylotów, jak i odlotów dostępny jest bezprzewodowy internet. Znajdziemy tam również kawiarnie, restauracje typu fast food, fryzjera, pocztę, aptekę, księgarnie oraz, w hali odlotów po kontroli paszportowej - sklepy wolnocłowe. W hali przylotów punkt informacji turystycznej oferuje dość ograniczony wybór map i planów miasta. Do lotniska przylega bezpośrednio hotel.

Położenie i dojazd

Jak już wspominaliśmy wyżej, lotnisko położone jest w europejskiej części Istanbulu, w dzielnicy Yeşilköy, oddalonej od centrum o około 24 kilometry. Dojazd do lotniska jest bardzo prosty:

 • Metrem ze stacji Aksaray (ta trasa prowadzi przez główny terminal autokarowy miasta) - czas przejazdu to około 30-40 minut, a cena - 1,40 TL
 • Serwisem wahadłowym Havataş - z placu Taksim przez Aksaray i Sahil Yolu (10 TL, 40 minut jazdy, kursy od 4:00 rano do 1:00 w nocy) oraz z przystani promowej Yenikapi z przystankami Aksaray Metro, Cevizlibag Metrobus, Incirli (5 TL, kursy skoordynowane z przypływającymi promami)
 • Autobusami komunikacji miejskiej - z Taksim, Etiler i Kozyatağı
 • Własnym samochodem - dogodny dojazd drogą międzynarodową D100 z kierunku Bułgarii lub TEM (Transeuropejską autostradą)
 • Taksówką

Szczegółowe rozkłady jazdy Havataş oraz cenniki dostępne są na oficjalnej stronie Havataş.

Lotnisko Sabiha Gökçen


Międzynarodowe Lotnisko Sabiha Gökçen zostało zbudowane, ponieważ Lotnisko im. Atatürka nie było wystarczająco duże, aby obsłużyć zarówno krajowy, jak i międzynarodowy ruch pasażerów przylatujących do Istanbulu. Nowe lotnisko mogło odprawić 3 miliony podróżnych na trasach międzynarodowych oraz 0,5 miliona pasażerów krajowych. 31. października 2009 został otwarty nowy terminal międzynarodowy, o znacznie większej przepustowości. Lotnisko obsługuje zwłaszcza loty tanich linii lotniczych z Europy (easyJet, SunExpress, Germanwings).

Międzynarodowe Lotnisko Sabiha Gökçen w Istanbule

Na terenie terminala lotów międzynarodowych znajdują się między innymi: sklepy wolnocłowe, bary, kawiarnie i restauracje, poczta, bank oraz wypożyczalnie samochodów. Więcej informacji o samym lotnisku oraz o obsługiwanych trasach lotów znajduje się na oficjalnej stronie lotniska Sabiha Gökçen.

Położenie i dojazd

Lotnisko Sabiha Gökçen położone jest po azjatyckiej stronie Istanbulu, około 35 kilometrów od ścisłego centrum miasta, w dzielnicy Pendik/Kurtköy.

Na lotnisko Sabiha Gökçen najtaniej jest dojechać transportem miejskim. Trasę obsługują następujące linie autobusowe:

 • E3 - z dzielnicy Levent po stronie europejskiej
 • E9 - z Bostancı po stronie azjatyckiej
 • E10 - z Kadıköy po stronie azjatyckiej
 • 16S - z Yenişehir - Kozyatağı po stronie azjatyckiej
 • 132 - z Kartal - Tepeören po stronie azjatyckiej

Drugą metodą na dojazd do lotniska jest skorzystanie z transportu wahadłowego Havataş, który obsługuje dwie trasy:

 • z Kadikoy (strona azjatycka) - czas przejazdu to około 1 godzina, cena biletu wynosi 8 TL, kursy od około 4:00 rano do 1:00 w nocy
 • z Taksim (strona europejska) - czas przejazdu to 1 godzina, cena biletu wynosi 12 TL, kursy od 3:30 rano do 1:00 w nocy

Osobiście przetestowaliśmy dojazd autobusem  E-10, który odjeżdża z azjatyckiej dzielnicy Kadiköy. Dostaniemy się tam ze strony europejskiej promem. Czas przejazdu autobusu na lotnisko to od 30 minut do godziny.

Rozkład jazdy autobusu E-10

Uwaga! Pomiędzy dwoma stambulskimi lotniskami przy użyciu transportu publicznego najłatwiej jest przemieścić się autobusami Havataş, z przesiadką na placu Taksim.


Powrót do spisu treści


Lotnisko w Antalyi


Lotnisko w Antalyi to główny port lotniczy w Turcji obsługujący ruch turystyczny na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To duże i nowoczesne lotnisko posiada dwa terminale międzynarodowe, więc warto sprawdzić i zapamiętać, z którego z nich odlatuje nasz samolot, gdyż terminale są od siebie oddalone. Posiada również terminal lotów krajowych.

W 2008 roku lotnisko obsłużyło prawie 19 milionów pasażerów, a natężenie ruchu znacznie rośnie w miesiącach letnich. Planowane od dawna lotnisko w Gazipaşa między Alanyą a Anamurem będzie miało za zadanie odciążenie lotniska w Antalyi.

Podróżnym lotnisko w Antalyi oferuje między innymi:

 • Sklepy wolnocłowe, sprzedające ubrania, kosmetyki, używki, zabawki, artykuły spożywcze, pamiątki, biżuterię, zegarki i elektronikę
 • Bary, kawiarnie i restauracje typu fast food (m.in. Burger King)
 • Dwa biura informacji turystycznej (w hali wylotów i przylotów)
 • Bankomaty, kantory (uwaga na niekorzystne kursy wymiany walut) oraz oddział banku Garanti
 • Pokoje dla dzieci oraz plac zabaw
 • Pocztę
 • Pokój modlitewny
 • Wypożyczalnie samochodów, w tym przedstawicielstwa znanych firm międzynarodowych (Avis, Hertz, Budget)

 

Informacje o lotnisku oraz rozkład lotów dostępne są na oficjalnej stronie lotniska.

Położenie i dojazd

Lotnisko położone jest około 13 kilometrów od centrum Antalyi. Większość przybywających tu wczasowiczów jest odbieranych przez autokary biur podróży i rozwożonych po okolicznych hotelach. Jeżeli nie należymy do tej grupy, to dojazd do lotniska możliwy jest na następujące sposoby:

 • Taksówką - to najbardziej rzucający się w oczy po wyjściu z lotniska środek transportu. Przed skorzystaniem z przewozu taksówką należy sprawdzić oficjalne ceny kursów wywieszone w widocznych miejscach i upewnić się, że taksówkarz jest ich świadomy.
 • Autobusami wahadłowymi Havaş, które odjeżdżają z centrum miasta, spod biura THY przy ulicy Cumhuriyet Caddesi, i docierają na terminal lotów krajowych, z którego spacerkiem można dojść na terminal międzynarodowy. Jadąc z lotniska możemy wysiąść w samym centrum, tuż przy Starym Mieście (Kaleiçi). Autobusy te kursują co około 30 minut (rzadziej w godzinach nocnych).
 • Autobusem miejskim (linia 202), który kursuje od około 6 rano (brak kursów nocnych) i dowiezie nas z lotniska do centrum Antalyi lub na dworzec autokarowy. Odjazd oczywiście jedynie spod terminala lotów krajowych. Orientacyjna cena biletu to 1,5 TL od osoby

Powrót do spisu treści


Lotnisko w Izmirze


Międzynarodowy Port Lotniczy Adnan Menderes obsługujący ruch samolotowy w okolicach Izmiru nosi imię byłego premiera Turcji z lat 1950–1960.

Na lotnisku podróżni znajdą:

 • Bary, kawiarnie i restauracje
 • Sklepy wolnocłowe, sprzedające m.in. biżuterię, alkohol i wyroby tytoniowe, kosmetyki i perfumy, ubrania
 • Sale konferencyjne z możliwością zorganizowania spotkania
 • Bankomaty (banków HSBC, AKBANK,GARANTİ,İŞ, VAKIFBANK

Więcej informacji o lotnisku, jak również szczegółowy rozkład lotów znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej lotniska.

Lotnisko Adnan Menderes w Izmirze

Położenie i dojazd

Lotnisko Adnan Menderes jest położone około 18 kilometrów na południowy-zachód od centrum Izmiru, przy drodze wiodącej do Selçuku i Pamukkale, w dzielnicy Gaziemir.

Dojazd do lotniska z centrum miasta nie jest trudny. Najprostsze sposoby to:

 • Autobus wahadłowy Havaş - kursuje z kierunku centrum z Gaziosmanpaşa Bulvarı, z okolic biura THY (co godzinę) i z kierunku lotniska (zgodnie z rozkładem lotów). Czas przejazdu zależy od natężenia ruchu i wynosi od 30 minut do 1 godziny.
 • Pociągiem ze stacji kolejowej Basmane w Izmirze. Przejazd trwa około pół godziny, a koszt jest znacząco niższy od autobusu Havaş. Stacja kolejowa przy lotnisku znajduje się naprzeciwko terminala krajowego. Stacja jest dobrze oznaczona, a jeżeli będziecie musieli spędzić na lotnisku więcej czasu to polecamy jej odwiedzenie ze względu na znajdującą się tam lokantę.

Rozkład jazdy pociągów z lotniska w Izmirze

W przyszłości lotnisko ma być również połączone z centrum linią metra.

Powrót do spisu treści


Lotnisko w Ankarze


Lotnisko Esenboğa w Ankarze (tr. Ankara Esenboğa Havalimanı) obsługuje ruch lotniczy w stolicy Turcji od 1955 roku. Nazwa lotniska pochodzi od wsi Esenboğa, przy której zlokalizowane jest lotnisko.

Na lotnisku znajduje się tradycyjny zestaw placówek usługowych, jak również kilka ciekawszych punktów:

 • Bary, kawiarnie i restauracje
 • Sklepy wolnocłowe
 • Bankomat i oddział banku Garanti
 • Apteka
 • Zakład fryzjerski
 • Meczet
 • Stanowisko pucybuta

Szczegółowe rozkłady lotów oraz wiele innych informacji znajdziemy na oficjalnej stronie ankarskiego lotniska.

Jako ciekawostkę można potraktować informację, że lotnisko Esenboğa zostało wybrane jako jedno z miejsc przygotowanych na przyjęcie wahadłowców kosmicznych NASA w przypadku lądowania awaryjnego. Oznacza to, że posiada ono pas startowy o długości odpowiedniej do przyjęcia takiego statku powietrznego.

Położenie i dojazd

Lotnisko Esenboğa położone jest około 30 kilometrów na północ od Ankary.

Dojazd do lotniska zapewniają:

 • Autokary wahadłowe Havaş: ze Stadionu 19. Maja w pobliżu dworca kolejowego - czas dojazdu około 45 minut oraz z dworca autokarowego AŞTİ - 60 minut
 • Taksówki - cena kursu dziennego nie powinna przekroczyć 50 TL

Powrót do spisu treści


Lotnisko w Adanie


Lotnisko w Adanie (Adana Şakirpaşa Havalimanı) początkowo służyło jako lotnisko wojskowe (od 1937 roku), a w 1956 roku zostało dostosowane do potrzeb lotnictwa cywilnego. Jest głównym portem lotniczym dla obszaru wschodniej Turcji.

Na lotnisku można wynająć samochód oraz zjeść ciepły posiłek. Więcej informacji o lotach z tego lotniska można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.

Położenie i dojazd

Lotnisko w Adanie położone jest bardzo blisko centrum miasta, bo w odległości zaledwie 3,5 kilometra. Koszt dojazdu taksówką z centrum Adany na lotnisko nie powinien przekroczyć (wg taryfy dziennej) 10 TL.

Powrót do spisu treści


Przeczytaj więcej o tym, jak dotrzeć do Turcji samolotem

Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.

Odpowiedzi

Turkish Airlines (THY) oraz ANADOLUJET

Ceny Turkish Airlines (THY) na połaczenie krajowe w Turcji : 10 poziomów cen w jedna strone : 49 69 79 89 109 129 149 169 189 199 TRY np dla trasy Atatürk Airport kod IST : IST - Izmir - IST przy cenie ( czesto dostępnej realnie ) 109 TRY bilet kosztuje : 206.00 TRY opłaty 77 TRY razem : 283.00 TRY ( ok 500 zł) ceny niskie : 49 69 79 - dostępne są z reguły jedynie z/do lotniska Sabiha Gökçen kod: SAW Ceny dostepne wyłacznie prez strone www.thy.com Uwaga ! koniecznym warunkiem jest kupowanie biletu WŁASNĄ kartą kredytową ( w innym razie właściciel karty musi pojawić sie na lotnisku przed dolotem) Ceny tych samych rejsów krajowych kupowanych poza turcją w biurach linii lub u agentów sa całkiem odmienne, tylko 2 poziomy cen w jedną stronę, 200 EUR ekonomia i 300 EUR biznes + opłaty -------------- Dodatkowo pojawiła się nowa linia lotnicza low-cost ANADOLUJET http://www.anadolujet.com (100% własności Turkish Airlines ) Ceny właściwie identyczne jak w Turkish Airlines ( często rejsy samolotami w barwach THY ) lecz bazą wylotów/przylotów jest Ankara Obsługuja 21 tras w Turcji - lecz nie trasę do/z Istanbułu

Turkish Airlines (THY) oraz ANADOLUJET

Bez większego problemu można znaleźć połączenia do większości miast ze Stambułu (SAW) z jedną przesiadką za cenę 29TL, co z niezbędnymi opłatami (55TL) daje 84TL. Wyloty w tej cenie są wściekle rano, ale ma to zalety. Droższe połączenia bez przesiadki (np. za 69TL) po podsumowaniu dużo droższe nie są, bo są tańsze opłaty (35 TL) - wychodzi 104 TL. Ale można znaleźć połączenia bez przesiadki za łącznie 59TL. Trzeba to tylko sobie odpowiednio wcześniej zaplanować. Zdarzyło mi się lecieć też z Hopa do Stambułu (IST) z odprawą w Hopa w porcie, przewozem autobusem do Batumi w Gruzji z wbiciem do paszportu wyjazdu z Turcji, ale bez wbijania wjazdu do Gruzji, za 135TL. Przy zamiarze zwiedzenia wschodnich peryferii kraju to bardzo sensowne alternatywy dla innych sposobów podróżowania - dla mnie najważniejsze jest bycie wypoczętym w nowym miejscu. Leciałem w tych cenach w październiku Stambuł-Trabzon (z międzylądowaniem w Ankarze) i wracałem z Hopa do Stambułu bezpośrednio (bilet kupiony już na miejscu po podjęciu decyzji gdzie pojadę dalej). Nikt mi nie sprawdził karty kredytowej, choć były problemy ze wskazaniem odpowiedniego terminala rano w Stambule. Kontrole nie były drobiazgowe a lot przyjemny. Raz przy kontroli osobistej marudzili na namiot Quechua (2 os.) i kazali nadać na bagaż, ale nie zrobiłem tego (zawsze biorę go do kabiny) i też nic się nie stało. Przesiadka w Ankarze nie nastręczała stresu, choć informacji jak na lekarstwo. Lotniska poza Stambulskimi to maleństwa porównywalne z gdańskim. Ceny biletów kupowanych w biurach THY na lotniskach są identyczne jak internetowe. Zawsze, nie mając karty kredytowej, można sobie zarezerwować lot w necie i podejść na lotnisko go wykupić. Ceny w biurach turystycznych w miastach są wyższe. Pozdrawiam Szymon