Jak zorganizować sobie wyprawę do Turcji - prosty poradnik

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, wiele osób rozważa także wyjazd do Turcji już na wiosnę. W związku z tym coraz częściej pojawiają się zapytania dotyczące wszelkich aspektów organizacyjnych wyjazdu do tego kraju. Zanim zadacie kolejne pytanie z cyklu "jak tam dotrzeć, gdzie spać i co zwiedzić" gorąco zachęcam do przestudiowania poniższego praktycznego poradnika. Oczywiście jeżeli nadal będziecie mieć wątpliwości co do poszczególnych zagadnień, to ekipa Turcji w Sandałach służy Wam poradami i wskazówkami.

Jak zorganizować sobie wyprawę do Turcji - prosty poradnik

Jak dotrzeć do Turcji?

Jeżeli wykupiliście wycieczkę w biurze podróży, to ten punkt macie z głowy. W przeciwnym razie pozostają Wam zasadniczo dwie opcje - przelot samolotem lub przejazd samochodem. Pozostałe możliwości czyli przejazd pociągiem lub autokarem są zbyt kłopotliwe i czasochłonne, by wiele osób poważnie brało je pod uwagę.

Jeśli wybraliście opcję samolotową to do znalezienia interesującego Was połączenia najlepiej jest posłużyć się jedną z wielu wyszukiwarek - m.in. Skyscanner lub Google Flights. Warto także sprawdzać oferty przelotów charterowych poszczególnych biur podróży oraz śledzić promocje ogłaszane przez linie lotnicze - zwłaszcza LOT, Lufthansę i Turkish Airlines.

Przejazd samochodem, wbrew dość powszechnym obawom, nie jest zadaniem wykonalnym jedynie dla kierowców rajdowych. Poszczególne trasy przejazdu z Polski do Turcji zostały dość szczegółowo przedstawione i przedyskutowane w artykule Jak dotrzeć do Turcji samochodem?, co więcej na naszym portalu znajdziecie wiele relacji osób, które na taką formę podróży się zdecydowały.

Jakie formalności trzeba przed wyjazdem załatwić?

W przypadku wyprawy do Turcji, w przeciwieństwie do wyjazdów w obrębie Unii Europejskiej, trzeba pamiętać o załatwieniu kilku ważnych formalności. Przede wszystkim - trzeba posiadać paszport, którego będzie ważny co najmniej 60 dni od daty wygaśnięcia ważności wizy.

No właśnie - kolejną sprawą jest konieczność zakupu wizy, pomimo złożonych przez premiera Turcji obietnic o zniesieniu tego obowiązku, jest to ciągle wymagane. Do zakupu wizy służy oficjalny system E-visa. Jeżeli obawiacie się, że niepotrzebnie zapłacicie za wizę, a przed Waszym wyjazdem obowiązek ten zostanie zniesiony, to trzeba pamiętać, że procedura zakupu wizy trwa dosłownie kilka minut i można ją przeprowadzić na krótko przed wyprawą. O zniesieniu obowiązku wizowego poinformujemy, gdy tylko wejdzie ono w życie, w artykule Ważna aktualizacja informacji dotyczącej wiz turystycznych do Turcji.

Jeżeli jedziecie do Turcji samochodem, to pamiętajcie o Zielonej Karcie. Dodatkowo, jeżeli samochód nie jest Waszą własnością, to trzeba dopełnić jeszcze inne formalności, opisane w artykule Jak dotrzeć do Turcji samochodem?

Osoby podróżujące na własną rękę powinny poważnie zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia podróżnego - popularne EKUZ-y czyli czyli Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Turcji nie mają żadnego zastosowania.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących wszelkich przedwyjazdowych formalności znajdziecie w tekście Zanim wybierzecie się do Turcji - krótki poradnik dla początkujących podróżników.

Jak znaleźć odpowiadający nam nocleg?

Tutaj znowu osoby podróżujące w ramach wyjazdu zorganizowanego przez biuro podróży nie mają wielkiego problemu, a ich wybór jest ograniczony do zawartości katalogów. Oczywiście wiadomo, że zdjęcia w takich katalogach nie zawsze oddają wiernie realia, jakie zastaniecie na miejscu - odpowiednie ujęcie plus zastosowanie programu do obróbki fotografii może z niewielkiej sadzawki zrobić basen o wymiarach olimpijskich. Przed dokonaniem wyboru gorąco zachęcam do sprawdzenia, jaką opinią cieszy się dany hotel wśród osób, które już w nim były - można to zrobić m.in. na portalu HolidayCheck.

Natomiast samodzielnych podróżników zachęcam do zapoznania się z zawartością działu Noclegi, w którym opisane zostały podstawowe rodzaje miejsc noclegowych dostępnych w Turcji, w tym kempingi (z dostępnym w załączniku ich wykazem na terenie całego kraju) oraz specyficzne dla tego kraju placówki znane jako Domy Nauczyciela.

Jeżeli nie odpowiada Wam spontaniczne poszukiwanie noclegów na miejscu, to polecamy skorzystanie z popularnych serwisów rezerwacyjnych. Do poszukiwań odpowiedniego hotelu najlepiej sprawdza się serwis Booking, chociaż w przypadku Turcji podawane w nim ceny są mocno zawyżone w porównaniu z tymi, jakie można uzyskać pytając o miejsce w recepcji. Wskazówka: sprawdźcie hotele w interesującej Was okolicy przy użyciu tego serwisu, a jeżeli mają dostępne miejsca, to zamiast klikać w rezerwację po prostu się tam wybierzcie i zapytajcie na miejscu. Jeżeli miejsc już nie będzie, to najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie będzie stało kilka hoteli o porównywalnym standardzie i cenach, które nie przedstawiają swojej oferty na Bookingu.

Preferujecie wynajem domu, apartamentu lub pokoju od osoby prywatnej? Tutaj z pomocą przychodzi serwis Airbnb, za pośrednictwem którego można skontaktować się z prywatnymi właścicielami takich mieszkań czy domów i dogadać się co do ceny za pobyt. Jeżeli natomiast poszukujecie darmowego noclegu, to najlepszym pomysłem jest serwis Couchsurfing. Umożliwia on nawiązanie kontaktu z gospodarzami w dowolnym zakątku świata i umówienie się u nich na darmowy nocleg. Oczywiście nie każdemu może odpowiadać formuła CS - to nie jest rozwiązanie dla osób pragnących odizolować się od ludzi, a wręcz przeciwnie - zamieszkacie z gospodarzami i zapewne będziecie z nimi spędzać czas na rozmowach, to świetny sposób na poznanie mieszkańców kraju od strony prywatnej.

Jak podróżować po Turcji?

Turcja to ogromny i zróżnicowany kraj, na szczęście jego poszczególne miasta i regiony są skomunikowane doskonałą siecią połączeń autokarowych i lotniczych. Informacje na temat poszczególnych środków transportu lokalnego znajdują się w dziale Jak przemieszczać się po Turcji?

Jeśli dotarliście do Turcji samochodem, to warto mieć ze sobą dobrą mapę drogową kraju. Dwie najlepsze z oferowanych na rynku to: Turcja. Mapa samochodowa Marco Polo oraz Turcja. Mapa samochodowa Freytag und Berndt. Wasze obawy co do bezpieczeństwa na tureckich drogach powinien rozwiać artykuł Mit niebezpiecznych dróg oraz szalonych tureckich kierowców. Osobom zamierzającym korzystać z tureckich autostrad przypominamy o obowiązku nabycia tzw. HGS, który został opisany w artykule Sieć autostrad w Turcji.

Co zwiedzać w Turcji?

Odpowiedzią na to pytanie jest zasadniczo cały portal Turcja w Sandałach - głównym celem jego twórców jest przybliżenie Wam ciekawych miejsc, godnych odwiedzenia w tym kraju. Interesują Was zabytki? Proszę bardzo, na stronie Zabytki na terenie Turcji macie do dyspozycji interaktywną mapę, na której zostały naniesione zabytkowe miejsca w tym kraju. Jest tam lista alfabetyczna, można też wyświetlić sobie zabytki z interesującego Was okresu historii lub wszystkie opisane na portalu. Lubicie chodzić po muzeach? Wiele z tych placówek zostało szczegółowo przedstawionych w sekcji Muzea.

Preferujecie poznawanie przyrody lub życia codziennego w tureckich miastach, miasteczkach i wsiach. Nie ma problemu - wystarczy zajrzeć do stosownych działów na portalu TwS - Cuda natury i Miasta. Oczywiście są tam też do Waszej dyspozycji mapy i wykazy opisanych miejsc.

Chcecie dogłębnie poznać konkretny region kraju? Specjalnie dla dociekliwych podróżników przygotowaliśmy przewodniki w formie książek elektronicznych, które możecie łatwo kupić i zawsze mieć przy sobie, bez zbędnego obciążania bagażu. Obecnie do Waszej dyspozycji są przewodniki po mieście Edirne, okolicach Kuşadası oraz Riwierze Tureckiej (czyli okolicach Alanyi, Side i Antalyi).

Jak się żywić w Turcji?

To znowu temat-rzeka, do którego wprowadzeniem jest tekst Podstawowe wiadomości o Turcji - kuchnia. Bardziej szczegółowe opisy tureckich potraw i napojów oraz garść przepisów kulinarnych znajduje się w sekcji Kuchnia. Jeżeli wybieracie się do Turcji w miesiącu postu czyli Ramazanie (w 2015 roku przypada on na okres od 18 czerwca do 16 lipca), to wszelkie ewentualne problemy z tego wynikające zostały omówione w artykule Ramazan.

Chcę wiedzieć więcej - co robić?

Po pierwsze - przeszukać portal Turcja w Sandałach. Znajduje się tutaj grubo ponad 1000 (tysiąc) tekstów związanych z tematyką podróżowania po Turcji i z dużym prawdopodobieństwem jeden z nich będzie zawierać odpowiedź na Wasze pytanie. Do przeszukiwania portalu można użyć wyszukiwarki, znajdującej się w lewym górnym rogu albo skorzystać z alfabetycznego Indeksu lub zorganizowanej tematycznie Mapy strony.

Ciągle macie pytania lub wątpliwości? Zapytajcie na naszym Forum, napiszcie do redakcji TwS wiadomość korzystając z Formularza kontaktowego lub zajrzyjcie na grupę TwS na Facebooku. Spotkacie tam około 1500 osób, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z podróży po Turcji.

Powiązane artykuły: