Region:
Ezine to niewielkie miasteczko położone w południowej części prowincji Çanakkale, którego lokalizacja czyni z tej sennej mieściny znakomitą bazę wypadową dla turystów odwiedzających zabytki na półwyspie Biga.
Plac Zübeyde Hanım Meydanı w Ezine
Najsłynniejszym produktem pochodzącym z Ezine jest lokalny ser, nazywany oczywiście Ezine peyniri. Wytwarzany jest z mleka krowiego, owczego i koziego, a sekret jego smaku tkwi podobno w procesie dojrzewania w cynowanych pojemnikach. Ten ser można kupić w wielu sklepach w całym miasteczku, trudno też przegapić możliwość zakupu jedynie przejeżdżając główną drogą przelotową - szyldy i reklamy są widoczne wszędzie.
Sklep z serem, oliwkami i oliwą z Ezine
Informacje praktyczne
Noclegi
W centrum Ezine położony jest hotel Baransel (tel. +90 286 618 1501), przy ulicy o tej samej nazwie, pod numerem 6/C. Hotel posiada oficjalną kategorię dwóch gwiazdek, a ceny za nocleg są dość wygórowane, przykładowo w 2012 roku pokój 3-osobowy kosztował 135 TL. Pokoje są niezbyt duże, ale wyposażone w łazienkę i lodówkę. Nie wszystkie pokoje mają balkony, nie ma też windy, a kondygnacje są wysokie. Obsługa jest życzliwa i chętna do pomocy, niestety mówi wyłącznie po turecku.
Hotel Baransel w Ezine
Dużą zaletą hotelu są śniadania podawane w restauracji na najwyższym piętrze. Posiłek można zjeść na przestronnej sali lub na tarasie z widokiem na miasteczko. Śniadania są obfite, a wybór składników jest o wiele bogatszy niż w wielu innych hotelach. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość skosztowania słynnego lokalnego sera w cenie noclegu.
Taras restauracji hotelu Baransel w Ezine
Drugą opcją noclegową w centrum miasta jest lokalny Dom Nauczyciela (tel. +90 286 61 82 411), przy placu Zübeyde Hanım Meydanı. Dysponuje on 12 pokojami gościnnymi, niestety podczas naszej wizyty w 2012 roku wszystkie były zajęte.
Wyżywienie
Tuż przy hotelu Baransel mieści się restauracja Pino. Może mieliśmy pecha, ale podano nam w niej wyjątkowo niesmaczne i wysuszone mantı. Na szczęście po reklamacji zostały one wymienione na pyszną potrawkę z wołowiny i warzyw (7 TL). Drugie zamówione danie - faszerowana papryka czyli biber dolma (5 TL) - było przygotowane poprawnie. Ceny napojów były na średnim poziomie: duża butelka wody kosztowała 2 TL, a mały ayran - 1 TL.
Biber dolma z restauracji Pino
Naprzeciwko hotelu położony jest ciąg małych lokant specjalizujących się w różnych daniach kuchni tureckiej. W lokalu o nazwie Gürel Pide ve Lahmacun Salonu można zamówić różne odmiany tureckiej pizzy czyli pide oraz kilka rodzajów zup i kebabów. O ile pide (6 TL) była bardzo dobra, to zupa ezogelin i Adana kebab (8 TL) - mocno przesolone.
Ciąg lokant przy ulicy Baransel w Ezin
Co warto zobaczyć:
Najsłynniejszy meczet w Ezine to Seferşah Camii, nazywany również Abdurrahman Camii. Zbudowano go w XIV wieku, za czasów panowania sułtana Bajazyda I Błyskawicy. Jest to jeden z najwcześniejszych przykładów meczetów w stylu osmańskim. Ściany wzniesiono z kamieni, a sklepienie - z cegieł. W ścianie, na której mieści się mihrab wykuto cztery okna na dwóch poziomach. Podobno materiał budowlany pozyskano z ruin antycznego miasta Neandria. Tuż przy meczecie położony jest grób XIV-wiecznego pustelnika o imieniu Ahi Yunus.
Panorama Ezine - po prawej stronie minaret meczetu Seferşah Camii
Przy ulicy Baransel znajduje się łaźnia Seferşah Hamamı, wzniesiona w tym samym czasie, co meczet Seferşah. Łaźnia jest odrestaurowana i ciągle przyjmuje klientów, osobno mężczyzn, a osobno kobiety.
Łaźnia Seferşah Hamamı w Ezine
Na wschodzie, zaledwie kilkaset metrów od Ezine, przepływa rzeka Karamenderes czyli słynny antyczny Skamander. Przez centrum miasta płynie jeden z jego dopływów, chociaż w środku lata widok na tą rzeczkę nie jest atrakcyjny.
Wyschnięty dopływ rzeki Skamander w centrum Ezine
Miłym miejscem do spędzenia popołudnia jest park miejski, wraz z nieodłączną herbaciarnią oraz placem zabaw dla dzieci. Podawana tam herbata jest smaczna, odpowiednio mocna i tania (50 kuruszy).
Park miejski w Ezine
Ezine jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania zabytków na terenie Troady południowej. Zaledwie 14 km od Ezine położone są ruiny antycznego miasta Neandria, 22 km dzielą Ezine od ruin Aleksandrii Troas, a 50 km - od świątyni Apollon Smintheion czyli Władcy Myszy.
Panorama Ezine
Jak dotrzeć?:
Samochodem: od stolicy prowincji - Çanakkale - dzieli Ezine 47 km. Dojazd z Çanakkale wiedzie trasą E87, która w 2012 roku była w remoncie, w związku z czym do dyspozycji kierowców był jeden pas w każdą stronę. Duże natężenie ruchu, także ciężarowego, sprawiało, że podróż była powolna.
Autokarem: istnieją lokalne połączenia autokarowe z Ezine do: Ayvacık, Çanakkale, Dalyan (w pobliżu Aleksandrii Troas), Edremit - 2 godziny, Gülpınar (ze świątynią Apollon Smintheion) oraz Babakale - 2 godziny.
Autokary dalekobieżne kursują z Ezine między innymi do: Ankary, Antalyi (12 godzin), Aydın (6 godzin), Denizli (8 godzin), İzmiru (5 godzin), Manavgatu (14 godzin) oraz Stambułu (9 godzin).
Promem: 17 km na zachód od Ezine położona jest przystań promów kursujących na wyspę Bozcaada. To jedna z niewielu tureckich wysp na Morzu Egejskim. Port nazywa się Yükyeri İskelesi i należy do miejscowości Geyikli. Promy kursują trzy razy dziennie, podróż morska trwa około 30 minut. Dojazd do przystani jest dobrze oznaczony, kursują tam również dolmusze z Çanakkale przez Ezine.
Ulica Baransel w Ezine
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
Iza odwalasz kawał dobrej
Wysłane przez piotrmx w
Iza odwalasz kawał dobrej roboty za tureckie ministerstwo turystyki. Wystap o jakąś dotację.
Zdjecia miasteczka nawet nie powiatowego powinny przekinac tych co uważaja Turcje za trzeci świat, że ten kraj wykonał niesamowity skok do przodu. Żeby u nas wszystkie pipidówki tak wyglądały.
Dzięki :)
Wysłane przez Iza w