Tureckie firmy i marki


Turcja to dla wielu osób kraj, którego gospodarka opiera się na rolnictwie i turystyce. Rzeczywiście, Turcja jest jednym z niewielu krajów na świecie który jest samowystarczalny pod względem produkcji żywności. Także przemysł turystyczny jest ważny dla gospodarki tego kraju. Jednak oprócz tego w Turcji ma siedzibę wiele firm produkujących znane marki sprzętu elektronicznego czy samochodów. Oto ich krótki przegląd.

Made in Turkey?


Beko i Grundig

Jedną z firm wchodzących w skład grupy Koç Holding jest producent sprzętu AGD Arçelik A.Ş. Firma została założona w 1955 roku. Sprzęt marki Arçelik oraz Beko można znaleźć w Turcji na każdym kroku. Firma Arçelik operuje jednakże na całym świecie. W szczególności jest ona trzecim co do wielkości producentem sprzętu AGD w Europie i posiada swoje fabryki w Turcji, Rosji, Chinach oraz Rumunii. W Polsce można kupić sprzęt produkowany przez tę firmę pod marką Beko. Jest to jedna z kilku marek produkowanych przez firmę Arçelik.

Niespodzianką może być fakt, że znaną w Polsce turecką marką jest Grundig. Firma Grundig została założona w Niemczech ale w 2007 roku stała się własnością Koç Holding i zmieniła nazwę na Grundig Elektronik A.Ş. W lutym 2009 ogłoszone zostały plany połączenia Grundig Elektronik A.Ş. z Arçelik A.Ş.

Renault Thalia

Typowo polską marką samochodu, który produkowany jest m.in. w Turcji, jest Renault Thalia. Fabryka produkująca ten model Renault znajduje się w Bursie. Co ciekawe w Turcji często można zobaczyć na ulicach ten model samochodu, ale pod nazwą Clio Symbol. Renault Thalia jest przeznaczony wyłącznie na rynek polski.

Etox

Ciekawostką motoryzacyjną jest zapewne całkowicie turecki samochód sportowy Etox Zafer. Firma Etoź powstała w 2006 roku w celu stworzenia nowego modelu samochodu sportowego w oparciu o krajowe zaplecze technologiczne. W tej chwili Etox Zafer jest prawie całkowicie produkowany w Turcji, jedynie silniki są produkowane w Niemczech, Francji i Szwecji. Dla fanów tureckiej motoryzacji rozczarowująca może być niestety cena samochodu. Najtańszy Etox Zafer kosztuje 85 tys. lirów (180 tys. zł).

Tofaş

Zapewne bardziej przystępne samochody produkowane przez firmę Tofaş. Firma ta buduje samochody na licencji Fiata i jest pod częściową kontrola grupy Koç. Tofaş Şahin

Powrót do spisu treści

Tureckie przysmaki


Wymieniając znane w Polsce marki tureckie nie sposób nie wspomnieć o firmie Kent. W Polsce znana jest ona przede wszystkim z produkcji gumy Turbo, która była w naszym kraju przebojem na początku lat 90 ubiegłego wieku. Firma Kent została założona w 1927 roku i na początku zajmowała się produkcją chałwy. Obecnie eksportuje słodycze do ponad 100 państw świata.

Ülker

Jednak najbardziej znanym tureckim producentem słodyczy jest firma Ülker. Została ona założona w 1944 roku. Swój sukces firma zawdzięcza czekoladzie, ale obecnie produkuje także wiele innych artykułów spożywczych, m.in. ayran. Jednym z przebojów firmy jest Cola Turka. Orzeźwiająca Cola Turka Niestety, z tego co nam wiadomo, nie można w Polsce kupić słodyczy firmy Ülker. Tym bardziej zachęcamy się do zapoznania z nimi w trakcie wycieczki po Turcji.

ETI

Mówiąc o tureckich słodyczach warto wymienić również firmę ETI. Działa ona od 1961 roku i jej specjalnością są ciastka. Z całego serca polecamy ciasteczka, batony i przekąski tej firmy - można jest znaleźć w prawie każdym sklepiku. Idealnie nadają się one na przekąski w czasie podróży i często są serwowane w autokarach. Najlepsza reklama ciasteczek ETI

W Polsce produkty firmy ETI można kupić w delikatesach Alma. Ciastka do degustacji udostępniła nam użytkowniczka portalu TwS karolcza.

Produkty firmy ETI można też czasem znaleźć w większych marketach na Słowacji.

Koska

Wreszcie ostatnią firmą spożywczą, którą warto wspomnieć w tym miejscu, jest Koska. Firma ta od 1907 roku zajmuje się produkcją chałwy oraz lokum. W jej ofercie znajdziemy nawet produkty dla diabetyków. Możemy zapewnić, że zakup chałwy tej firmy to dobra decyzja, szczególnie jeżeli chcemy zrobić komuś smaczny prezent. Niestety możemy spodziewać się ceny nieco wyższej niż w przypadku chałwy innych firm, szczególnie jeżeli dokonujemy zakupu w Istanbule.
Ciekawostką może być fakt, iż nam udało się zakupić chałwę firmy Koska w sklepie sieci Żabka.

Powrót do spisu treści

Szkło i porcelana


Paşabahçe

Turecką firmą, której produkty są stosunkowo popularne w Polsce jest producent szkła i ceramiki Paşabahçe. Firma ta działa od roku 1934 i jest jednym z największych producentów szkła w Turcji. Jej produkty znajdziemy w każdym supermarkecie, a w większych centrach handlowych można zapoznać się z bardziej ekskluzywną ofertą prezentowaną w sklepach firmowych.

Güral Porselen

Kolejna turecka firma ceramiczna to Güral Porselen. Również i w tym wypadku zachęcamy do odwiedzenia sklepu firmowego jeżeli tylko nadarzy się okazja.

Powrót do spisu treści

Ubrania


Dla wielu osób Turcja to raj jeżeli chodzi o podróbki wielu znanych marek. Tymczasem można tu kupić dobrej jakości ubrania rodzimych marek.

Rodi

W tej kategorii możemy polecić firmę Rodi. W skrócie jej asortyment odpowiada temu z polskich sklepów Reporter/Diverse/itp., ale pochodzi on z Turcji. W sklepach Rodi możemy zafundować sobie przydatną pamiątkę z wyjazdu.

Mavi Jeans

Kolejnym przykładem tureckiej firmy odzieżowej jest założona w 1991 roku firma Mavi Jeans z siedzibą główną w İstanbule. Posiada ona sieć przeszło 4,5 tys. sklepów na całym świecie, w tym największe w Nowym Jorku, Vancouver, Berlinie, Frankfurcie i, oczywiście, w İstanbule.

Powrót do spisu treści

Odpowiedzi

ETI

podmena traffica teststwo produktów ETI jest w sieci sklepów Alma.

Ja potrafię przed tą pułką niemal klękac przez ponad 30 minut:) 

Już nie, bo teraz są

Już nie, bo teraz są Biedronki. Jedynie tu dostaniesz polskie produkty i za 40 zł dostajesz naklejkę do zbierania Słodziaków (kiedyś Świeżaków)

Witam wszystkich

Witam wszystkich użytkowników portalu TWS.PL, dziś będąc w sklepie ,,Netto'' znalazłem poza Turcką chałwą, 3 produkty firmy ETI: ciasteczka ,,tutku'', ,,sultani'' oraz ,,kepekli'' :)

flormar

A ja do tureckich marek dodałabym kosmetyczny Flormar. Będąc w Stambule kupiłam na próbę trzy lakiery do paznokci tej marki i jestem zachwycona:) Piękne kolory, leciutko się nakładają i dobrze trzymają na paznokciu. W Polsce dostępne np. w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu:) Pozdrawiam, Ania.

Turcja wyprzedzi...

Chińczków ?

to w co my grać będziemy ?

...

a tak na serio - długa byłaby lista produktów Made in Turkey, które z marylą chętnie wozimy do PL i jeszcze chętniej byśmy zabrali gdyby starczylo kubatury i nośności bagażnika naszej Xsarci...

aczkowiek poza Thalią raczej niewiele obiektów zainteresowania kojarzących się z krajem dynastii Żabojadów bym w TR odnotował ...

nie lubią czy co ?

   

=== 

to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

Tureckie słodycze

Byłam kiedyś w Turcji, jak byłam mała, ale słodyczy nie próbowałam. Marka Eti już jest w Polsce, ale tylko są od nich "Puf" (herbatniki z pianką i posypką). Ja tak chciałam spróbować tych "Eti Cin" :(

U mnie w Lewiatanie są przy kasie.