ISTAMBUŁ - 4 DNI

Witajcie Forumowicze,

planujemy pobyt w Turcji, ktorego czescia ma byc  4-dniowa wizyta  w Istambule.

 

Czy mozecie podeslac najciekawsze i najbardziej warte zobaczenia (przezycia) miejsca ("atrakcje") w tym miescie i okolicach? Czasem zdarzaja sie miejsca piekne, o ktorych cisza w przewodnikach, stad moje pytanie. A moze 4 dni to za dlugo i lepiej wczesniej przeniesc sie w okolice Antalyi ?

 

W ktorej dzielnicy najkorzystniej jest zamieszkac (myslelismy o hostelu w Sultanahmecie ale moze "wyprowadzicie nas z bledu")

 

Thanx from the mountain ;-)

Fora: 

Istanbul w 4 dni

Moim zdaniem, jeżeli rozsądnie rozplanujecie czas, to 4 dni w Stambule są akurat w sam raz. Zakładam, że to Wasza pierwsza wizyta w tym mieście i że chcecie odwiedzić jego największe atrakcje. Przy tym założeniu powinniście odwiedzić: Aya Sofia, Hipodrom, Błękitny Meczet, Pałac Topkapı, Kryty Bazar i Bazar Egipski. Jest to kanon gości w Stambule i powinno Wam to zająć co najmniej dwa dni. Pytanie, co dalej?

Pisząc z mojego osobistego doświadczenia polecam wizytę w Cysternie Bazylikowej, tym bardziej, że w mediach tureckich podawano ostatnio, że grozi jej zawalenie z powodu natężonego ruchu samochodowego powyżej, więc trzeba korzystać póki czas.

Następny punkt to park Gülhane (oaza spokoju w centrum metropolii) sąsiadujący z Pałacem Topkapı oraz rzadko odwiedzane przez turystów zorganizowanych, a godne polecenia Muzeum Archeologiczne znajdujące się na jego terenie.

Idąc dalej - dzielnica Fatih, zwłaszcza okolice Akweduktu Walensa oraz wizyta w jednej z tamtejszych restauracji. Polecam spacer z okolic Bazaru Egipskiegu wzdłuż uliczek na któych zawsze kwitnie handel w tę okolicę.

Może znajdziecie też czas na obejrzenie Pałacu Dolmabahçe - nam udao się zobaczyć go tylko z zewnątrz, z racji skomplikowanych godzin otwarcia dla zwiedzających.

Dodajmy do tego wieczór w dzielnicy Taksim, odwiedziny w jednej z miliona tamtejszych knajpek i koncert muzyki na żywo. Jeżeli będziecie mieli czas to jeszcze rejs promem na Wyspy Książęce - przed wyprawą polecam skosztowanie kanapki z grilowaną rybą, sprzedawanej za bezcen po azjatyckiej stornie miasta. Jeżeli nie zdecydujecie się na ten rejs, to może rejs wzdłuż Bosforu okaże się bardziej atrakcyjny?

Przy sprzyjających wiatrach 4 dni okażą się niewystarczające na odwiedzenie tych wszystkich miejsc. Nocleg na Sultanahmet wg mnie jest jak najbardziej wskazany.

nocleg

jeśli chodzi o nocleg to polecam Hotel AST - dość dobre warunki za przystępną cenę, miła obsługa, śniadania ok, naprawdę polecam za 4 osobowy pokój płaciłem 50 EU, Hotel jest usytuowany w dzielnicy Sultanaahmet wszędzie blisko, polecam

Koniecznie odwiedźcie

Koniecznie odwiedźcie pałac Dolmabahce, wnętrze rzuca wprost na kolana, nic dziwnego, że budowa pałacu zrujnowała budżet imperium. Warto wybrać się na się na spacer po azjatyckiej części, zrobić tam zakupy na bazarze. Jeżeli starczy czasu wybrać się na całodzienną wycieczkę po bosforze, miejskim promem odjeżdżającym z pod mostu Galata i wspiąć się do bizantyjskiej twierdzy broniącej niegdyś wejścia do bosforu oraz zjeść rybę w jednej z restauracji nad morzem czarnym.