Bazar Egipski w Stambule

Współrzędne GPS: 41.016354, 28.970589

Położenie w mieście: 

Bazar Egipski nazywany również Korzennym to po turecku Mısır Çarşısı. W języku tureckim słowo Mısır oznacza właśnie Egipt, ale również... kukurydzę. Zbieżność nazw nie jest tu przypadkowa - to właśnie z Egiptu sprowadzano w dawnych czasach do Turcji zboża, przyprawy, wonności i hennę. Towary te były przywożone galeonami do portu w Istanbule, a następnie sprzedawane na Bazarze Egipskim.

Jedna z bram prowadząca na Bazar Egipski

Bazar Egipski posiada bardzo długą tradycję w handlu przyprawami, ponieważ powstał już w latach sześćdziesiątych XVII wieku jako część kompleksu Nowego Meczetu (Yeni Cami). Niech nas nie dziwi takie połączenie sacrum i profanum - opłaty czynszowe płacone przez handlarzy były przeznaczane na utrzymanie meczetu oraz na działalność charytatywną.

Obecnie Bazar Egipski jest tłumnie odwiedzany przez turystów, poszukujących na nim powiewu egzotyki lub zmęczonych i przytłoczonych ogromem Krytego Bazaru. Ponieważ Bazar staje się w coraz większym stopniu atrakcją turystyczną, a w coraz mniejszym zakresie zwykłą placówką handlową z roku na rok przybywa na nim stoisk typowo pamiątkarskich, a ubywa sklepików z przyprawami.

Z każdy rokiem zwiększa się również ilość ogłoszeń reklamujących słynną "turecką viagrę", która ma gwarantować niezapomniane doznania rodem z orientalnych opowieści. W każdym razie zapewniają o tym jej gorliwi sprzedawcy, którzy wydają się nie wierzyć, że cudzoziemiec przybył na bazar w celu zakupu tak zwyczajnych towarów jak pieprz czy rodzynki sułtańskie.

Za każdym razem jestem tym smutnym faktem głęboko zasmucona, ponieważ moje wspomnienia łączą się z pierwszą wizytą na Bazarze Egipskim jakieś dziesięć lat temu. Wydaje się to całkiem niedawnym wydarzeniem, a jednak wówczas Bazar Egipski był głównie miejscem, w którym można było całkiem korzystnie kupić przyprawy czy bakalie. Tłumy zwiedzających też wydawały się mniejsze...

W każdym razie zachęcam do zrobienia tam zakupów, zwłaszcza na stanowisku firmowym firmy Malatya Pazari - pochodzącej oczywiście z mojej ukochanej Malatyi, która oferuje stosunkowo szeroki asortyment przypraw, bakalii i suszonych owoców. Dodatkową atrakcją jest możliwość próżniowego zapakowania zakupionych towarów, co przedłuża ich trwałość, a jednocześnie znacząco zmniejsza objętość, co nie jest bez znaczenia przy ich transporcie.

Na koniec garść faktów: 1. Bazar Egipski czynny jest codziennie za wyjątkiem niedzieli, w godzinach od 8.30 rano do 18.30 wieczorem. 2. Asortyment sprzedawanych towarów obejmuje przyprawy, bakalie, słodycze, w tym słynne lokum (rachatłukum), owoce, herbaty, jak również, w coraz większym stopniu ubrania, pamiątki, lampy, itp.

Przeczytaj więcej o Krytym Bazarze w Istanbule.

Obejrzyj również galerię zdjęć z istanbulskich bazarów.