Wielki Meczet w Kütahyi

Współrzędne GPS: 39.417198, 29.976000

Położenie w mieście: 

Najważniejszy meczet w mieście Kütahya, znany powszechnie jako Wielki Meczet (tr. Ulu Cami), w rzeczywistości nosi nazwę Yıldırım Bayezid Han Camii. Budynek jest nie tylko najstarszym meczetem w Kütahyi, ale także jedynym noszącym nazwę związaną z sułtanem osmańskim - a konkretnie z Bajazydem I Błyskawicą.

Wielki Meczet w Kütahyi

Wnętrze Wielkiego Meczetu w Kütahyi

Budowa tego meczetu rozpoczęła się w okresie, gdy przyszły sułtan Bajazyd był gubernatorem Kütahyi, czyli w latach 1381-1389. Prace budowlane kontynuowano również po objęciu przez niego tronu imperium osmańskiego, ale przerwała je klęska, odniesiona przez wojska tureckie w bitwie z Timurem Chromym pod Ankarą w 1402 roku. Bajazyd został wzięty do mongolskiej niewoli, w której zmarł kilka miesięcy później.

Kopuła Wielkiego Meczetu w Kütahyi widziana od wewnątrz

Wielki Meczet w Kütahyi został ostatecznie wykończony i oddany wiernym w 1410 roku. Jednakże obecna budowla znacznie odbiega wyglądem od oryginału z początków XV wieku. Dzięki przekazom słynnego osmańskiego podróżnika o imieniu Evliya Çelebi wiadomo, że początkowo był to budynek drewniany, którego kopuła opierała się na 57 drewnianych kolumnach. Przypominał więc wyglądem zachowane w oryginalnej formie meczety z tego okresu, przykładowo Wielki Meczet w Afyonie czy Meczet Eşrefoğlu w Beyşehir.

Zdobienia wewnątrz Wielkiego Meczetu w Kütahyi

Obecnie Wielki Meczet w Kütahyi jest budynkiem kamiennym, a w jego przestronnym wnętrzu na próżno można wypatrywać drewnianych, bogato zdobionych kolumn, charakterystycznych dla okresu wczesno-osmańskiego. Jest to spowodowane wieloma przebudowami i remontami budowli, z których najpoważniejsze zostały przeprowadzone w połowie XVI wieku, za rządów sułtana Sulejmana Wspaniałego.

Zdobienia wewnątrz Wielkiego Meczetu w Kütahyi

Wnętrze Wielkiego Meczetu w Kütahyi

Wnętrze meczetu jest obecnie zdobione malowidłami ściennymi i kaligrafiami, ale - co dziwne - nie ma w nim śladu po słynnych kaflach ceramicznych, z produkcji których słynie Kütahya. Podczas wizyty w tym meczecie warto zwrócić uwagę na marmurowy mahfil, czyli specjalną platformę stojącą naprzeciwko mimbaru i mihrabu. W trakcie modłów zasiada w niej muezzin, którego rolą jest odpowiadanie na modlitwy prowadzącego imama. Pod mahfilem znajduje się fontanna z wodą pitną.

Mahfil w Wielkim Meczecie w Kütahyi

Wzrok przyciąga również marmurowa nisza mihrab, wskazująca kierunek Mekki, zdobiona ornamentem stalaktytowym czyli mukarnasem. Stojąca po prawej stronie kazalnica czyli mimbar została wykonana w całości z drewna, bez użycia gwoździ do łączenia poszczególnych jej fragmentów.

Mihrab i mimbar Wielkiego Meczetu w Kütahyi

Informacje praktyczne

Wielki Meczet położony jest w historycznym centrum Kütahyi, przy końcu ulicy Hürriyet Caddesi, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch placówek muzealnych - Muzeum Archeologicznego i Muzeum Kafli. Główna brama meczetu jest zazwyczaj zamknięta, a do wnętrza można się dostać drzwiami znajdującymi się na tyłach budynku.

Główna brama Wielkiego Meczetu w Kütahyi - zazwyczaj zamknięta

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: