Twierdza w Kütahyi

Współrzędne GPS: 39.418800, 29.970699

Położenie w mieście: 

Twierdza w Kütahyi (tr. Kütahya Kalesi) to jedna z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Wielokrotnie przebudowywana budowla doskonale odzwierciedla burzliwe dzieje tego regionu Azji Mniejszej, a wspaniałe widoki ze wzgórza, na którym jest położona, rekompensują wysiłek, jaki należy włożyć w dotarcie na szczyt.

Widok z twierdzy w Kütahyi

Pierwsze fortyfikacje zostały wzniesione przez Bizantyjczyków w IX wieku n.e., czyli w okresie po pierwszej fali najazdów arabskich na Anatolię. Mury zbudowano wykorzystując materiały budowlane z wcześniejszych budynków z okresu rzymskiego, uzupełniając luki nowo wypaloną cegłą.

Mury obronne twierdzy w Kütahyi

Po klęsce, jaką odniosły wojska bizantyjskie w bitwie pod pod Manzikertem (1071 roku), gdzie zostały rozbite przez armię sułtana seldżuckiego Alp Arslana, twierdzę w Kütahyi poważnie umocniono. Główna linia murów została uzupełniona o potężne wieże obronne, które mogły utrzymać ciężar katapult. Dodano także drugą, zewnętrzną linię fortyfikacji.

Widok na twierdzę z drogi dojazdowej

W XIV wieku, gdy Kütahya była stolicą bejliku Germiyanidów, wzniesiono wewnętrzną twierdzę. Dobudowano wówczas również barbakan, usytuowany na zewnątrz dolnej bramy.

Finalna faza przebudowy zamczyska odbyła się w XV wieku, na rozkaz sułtana Mehmeda II Zdobywcy. Istniejące uprzednio mury rozbudowano, zwiększając ich wysokość, dodano także nową linię murów w fortecy wewnętrznej. Mury dolnej linii fortyfikacji całkowicie przebudowano i dodano do nich solidne wieże obronne.

Barbakan twierdzy w Kütahyi

Niewielki meczet położony na terenie dolnej twierdzy, nazywany Aşağı Kale Mescidi, jest jedyną pamiątką po okresie seldżuckim. Natomiast większy meczet Kale-i Bala Camii, znajdujący się na obszarze twierdzy wewnętrznej, został najprawdopodobniej wzniesiony przez ród Germiyanidów.

Brama do wewnętrznej twierdzy w Kütahyi

W okresie osmańskim twierdza kilkukrotnie oparła się atakom i oblężeniom: w 1511 roku próbowali ją zdobyć rebelianci szyiccy, a w 1602 i 1659 roku oblegały ją oddziały Celalî czyli buntowników przeciwko rządom osmańskim, którzy domagali się przywilejów podatkowych.

Mury obronne twierdzy w Kütahyi

Do naszych czasów zachowały się długie odcinki fortyfikacji oraz 84 wieże obronne. Kilka z tych wież zostało odrestaurowanych przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki. Dobra droga dojazdowa oraz teren parkowy na terenie twierdzy zostały natomiast sfinansowane przez władze miasta Kütahya.

Widok z twierdzy w Kütahyi

Informacje praktyczne

Twierdza położona jest po zachodniej stronie Kütahyi, na wzgórzu o wysokości około 1100 metrów n.p.m. Od położonego w centrum miasta Wielkiego Meczetu dzieli ją odległość 1 km, a podczas spaceru należy pokonać wysokość 90 metrów. Osoby, które nie czują się na siłach do takiej wspinaczki, mogą wynająć taksówkę, której koszt w obie strony powinien wynosić do 20 TL.

Obrotowa restauracja Döner na terenie twierdzy

Na samym szczycie działa restauracja Döner, której nazwa nie jest związana ze słynną odmianą kebaba, ale z faktem, że budynek jest obrotowy. Podobno z jego wnętrza rozciągają się najlepsze widoki na miasto, ale podczas naszej wizyty lokal był nieczynny. Zresztą widoki z murów obronnych też są przepiękne. Tuż pod restauracją znajduje się popularny wśród mieszkańców Kütahyi plac zabaw dla dzieci.

Plac zabaw na terenie twierdzy

Wstęp na teren twierdzy jest darmowy. Przed wędrówką na szczyt warto zaopatrzyć się w zapas wody pitnej, można również zabrać ze sobą zapasy i urządzić sobie piknik z widokiem na okolicę.

Widok z twierdzy w Kütahyi

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: