Wielki Meczet w Afyonie

Współrzędne GPS: 38.755299, 30.529699

Położenie w mieście: 

Jednym z najważniejszych zabytków w mieście Afyon jest seldżucki Wielki Meczet (tr. Ulu Cami). Ta imponująca budowla należy do grupy "meczetów leśnych", które swoją nazwę zawdzięczają metodzie konstrukcji, opierającej się na gąszczu drewnianych kolumn.

Wnętrze Wielkiego Meczetu w Afyonie

Wielki Meczet w Afyonie został zbudowany w 1273 roku, za panowania dynastii seldżuckiej. Architektem odpowiedzialnym za budowę był Emir Hacı Bey, który działał na rozkaz lokalnego władcy o imieniu Sahipata Nusretiddün Hasan. Pierwszą renowację meczet przeszedł już w 1341 roku, na zlecenie emira Abdullaha Beja.

Mimbar Wielkiego Meczetu w Afyonie

Budowla wspiera się na 40 drewnianych kolumnach z ozdobnymi kapitelami. Podtrzymują one belkowanie, na którym opiera się płaski dach. Niegdyś kolumny były pomalowane na wyraziste kolory, jednakże z czasem wyblakły i obecnie niewiele widać z tych zdobień. Oryginalnie zadaszenie meczetu wykonane było z ziemi, ale teraz pokrywają go miedziane płyty.

Ozdobne kapitele drewnianych kolumn oraz belkowanie dachu

Ściany meczetu wzniesiono z bloków kamiennych, natomiast jedyny minaret zbudowany został z cegieł i ozdobiony geometrycznym wzorem z płytek ceramicznych.

Minaret Wielkiego Meczetu w Afyonie

Wielki Meczet w Afyonie położony jest w zachodniej części miasta, przy ulicy Ulucami Caddesi. Tuż przy meczecie rozpoczyna się ścieżka prowadząca na szczyt wzgórza, na którym wznosi się twierdza w Afyonie.

Wielki Meczet w Afyonie widziany z drogi na twierdzę

Meczet otwarty jest dla zwiedzających codziennie, w godzinach od 10 do 18. Zwiedzających jest niewielu, ale we wnętrzu budowli należy zachować zasady obowiązujące przy zwiedzaniu meczetów.

Mihrab Wielkiego Meczetu w Afyonie

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: