Region:
Uzunköprü to niewielkie miasto położone w prowincji Edirne w europejskiej części Turcji. Jego najbardziej rozpoznawanym symbolem jest XV-wieczny most, od którego pochodzi zresztą nazwa miasta.
Centrum miasta Uzunköprü - pomnik Atatürka
Historia
Ślady osadnictwa znalezione w okolicach Uzunköprü wskazują, że były to tereny zamieszkane co najmniej od czasów epoki miedzi. W czasach antycznych obszar ten znajdował się pod panowaniem perskim, macedońskim, rzymskim i bizantyjskim.
W XIII wieku Uzunköprü zdobyli Turcy Osmańscy. Od tego czasu miasto nosiło następujące nazwy: Cisr-I Ergene, Kasr-I Ergene and Cesri Iergene. Dwukrotnie w dziejach miasto zdobywali Rosjanie, podczas wojen bałkańskich najeżdżali je Bułgarzy, a po zawieszeniu broni po I wojnie światowej - Grecy. Przez dwa lata pod kontrolą grecką miasto nosiło nazwę Makrifere.
Miasto obecnie
Uzunköprü (40 tysięcy mieszkańców) znajduje się przy jedynej linii kolejowej łączącej Turcję z Grecją wiodącej nad rzeką Maricą (tr. Meriç), która wyznacza granicę między tymi państwami.
Płynąca przez miasto rzeka Ergene często wylewa, tworząc bardzo żyzne tereny uprawne. Lokalne rolnictwo opiera się na słonecznikach, pszenicy, kukurydzy, burakach cukrowych, melonach i arbuzach.
Ulica w Uzunköprü
Informacje praktyczne
Zakupy:
W miasteczku można bez problemu zrobić zakupy spożywcze, kosmetyczne i ubraniowe. Supermarket Migros położony jest przy wjeździe do miasta od strony Edirne, za długim mostem w prawo. W samym centrum są również dyskonty BIM i Şok.
Gastronomia:
Restauracji i lokant w mieście nie brakuje. Osobiście polecamy restaurację Karadeniz Pide: lahmacun (bardzo smaczny) 2 TL, pide od 1,5 TL, ayran, mała surówka gratis do zamówionego posiłku. Lokal jest dwukondygnacyjny, na dole ciasno, ale działa wentylator, na piętrze, w tzw. aile salonu (część wydzielona dla rodzin z dziećmi i samotnych kobiet) - przestronnie, ale duszno.
Restauracja Karadeniz Pide
W centrum położony jest Park Braterstwa (Kardeşler Parkı), a w nim - ogród herbaciany, gdzie można również orzeźwić się szklanką soku owocowego, przy kojącym szumie fontanny, w towarzystwie przyjacielskich kaczek. Cena herbaty to 0,75 TL, a soku - 1,5 TL. Obsługa mówi nieco po angielsku - jednym z kelnerów jest niejaki Ural, który dawniej pracował na Riwierze Tureckiej jako hotelowy animator. Przyjemność z wizyty w parku mogą zakłócić dość dokuczliwe komary - warto się przed nimi zabezpieczyć.
Ogród herbaciany w Parku Braterstwa w Uzunköprü
Noclegi:
W mieście działają co najmniej dwa hotele: Güneş i Ergene, oba zlokalizowane w okolicach dworca autokarowego i konkurujące ze sobą o klientelę.
Dwa hotele w Uzunköprü widziane z dworca autokarowego
W hotelu Güneş cena 4-osobowego pokoju wynosiła w 2012 roku 140 TL, płatne z góry. Pokój z łazienką wyposażony był w klimatyzację i telewizor. Internet bezprzewodowy teoretycznie jest gwarantowany w cenie pokoju, ale praktycznie bez zasięgu w pokojach na końcu korytarza. Również w cenę noclegu wliczone jest typowe tureckie śniadanie - chleb, masło, ser, dżem, oliwki, ogórki, pomidory, kiełbasa, jaja na twardo i herbata.
Śniadanie z hotelu Güneş
Hotel sprawia wrażenie nieco zużytego - pościel czysta, ale daleka kolorem od śnieżnej bieli, winda zepsuta, problemy z kranami w łazience i tym podobne atrakcje powinny zmotywować właściciela do przeprowadzenia remontu.
Dom Nauczyciela z miejscami noclegowymi położony jest z drugiej strony miasta, niedaleko szpitala i parku. Naprzeciwko mostu znajduje się pensjonat o nazwie Köprü.
Dom Nauczyciela w Uzunköprü
Punkty usługowe:
Po Uzunköprü rozsiane są oddziały wielu banków, np. Ziraat ma siedzibę blisko dworca autokarowego. Tuż przy parku stoją 4 bankomaty, a naprzeciwko - mały plac zabaw dla dzieci. Poczta znajduje się przy dworcu autokarowym, nieopodal działa także wypożyczalnia samochodów Özkan Karagöz (nr tel. 543-543-43-62). Numer lokalnej kompanii taksówkowej to 513-44-59.
Ulica w Uzunköprü
Więcej informacji o Uzunköprü znajdziecie w relacji Turcja dookoła.
Co warto zobaczyć:
Najsłynniejszym zabytkiem w Uzunköprü jest zbudowany w XV wieku most, który nadal służy podróżnym wjeżdżającym do miasta od strony północnej.
Długi most w Uzunköprü
Przeczytaj więcej o długim moście w Uzunköprü.
Ponadto w mieście znajduje się meczet Murata II (Muradiye Camii). Został on wzniesiony w tym samym czasie, co słynny most. Był wielokrotnie poddawany renowacjom i naprawom, między innymi w 1621 roku.
Meczet Muradiye w Uzunköprü
Meczet może podobno pomieścić do 500 wiernych. Posiada jeden kamienny minaret z pojedynczym balkonikiem, umiejscowiony w przednim prawym rogu budynku.
Meczet Muradiye w Uzunköprü
Za meczetem znajduje się zarośnięty cmentarz z czasów osmańskich, na którym pochowano wielu znaczących mieszkańców miasta.
Meczet posiada tablice informacyjne wyłącznie w języku tureckim. Położony jest przy skrzyżowaniu ulic Hayrabolu i Cumhuriyet.
Cmentarz przy meczecie Muradiye w Uzunköprü
Poza samym mostem oraz meczetem Murata II w miasteczku trudno jest znaleźć budowle pochodzące z dalekiej przeszłości. Większość domów to nowoczesne, betonowe klocki o wątpliwym uroku, chociaż trafiają się wyjątki.
Jeden z nielicznych zabytkowych budynków w mieście
W poszukiwaniu ciekawych ujęć fotograficznych warto przespacerować się wzdłuż mostu tuż za miasto, które niespodziewanie się tam kończy i przechodzi w podmokłe tereny łąkowe.
Tuż za rogatkami miasta...
Jak dotrzeć?:
Samochodem: z kierunku północnego należy jechać trasą E97/550 z Edirne (64 km).
Uwaga: z Edirne możliwy jest dojazd na dwa sposoby: kierunkowskaz na Çanakkale prowadzi lokalną drogą, a kierunkowskaz na Havsa prowadzi przez odcinek płatnej autostrady (cena przejazdu na tym krótkim odcinku to 1,75 TL), dalej przez kilka kilometrów słaba i wąska droga, a później szeroka dwupasmowa w rozbudowie. Paradoksalnie opcja darmowa, omijająca autostradę, oferuje nawierzchnię lepszej jakości.
Po zjeździe na centrum miasta (Şehir Merkezi) podróżnych czeka przejazd przez słynny długi most.
Wjazd do Uzunköprü po słynnym moście
Autokarem: Dworzec autokarowy znajduje się tuż za mostem, po lewej stronie drogi, od centrum miasteczka dzieli go kilka minut na piechotę. Z Uzunköprü można dojechać bezpośrednio m. in. do pobliskich miast: Edirne, Enez, Erikli, Havsa, İpsala, Keşan, Lüleburgaz, Meriç. Długodystansowe autokary kursują stąd m. in. do Ankary, Antayli, Bursy, Denizli, İzmiru i Stambułu.
Dworzec autokarowy w Uzunköprü
Pociągiem: w Uzunköprü zatrzymuje się międzynarodowy pociąg ekspresowy z Salonik (Grecja) do Stambułu. W obu kierunkach można pojechać raz na dobę, niestety w godzinach nocnych (godzina 1:20 do Salonik, godzina 4:00 do Stambułu). Stacja kolejowa znajduje się 4 km na północ od centrum miasta.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
most w UZUNKOPRU...
Wysłane przez jacky6 w
jadąc tym mostem ( a miałem tą przyjemność już co najmniej 4 razy ) nie czuje się, że to jest most...
ot - jakby jakaś grobla...
i chyba tylko podmokłość terenu uchroniła go od strat, które zazwyczaj doznają obiekty podczas trzęsień ziemi...
zaraz po przejechaniu a raczej po wjechaniu do centrum miasta - po prawej stronie znajduje się bank, gdzie bardzo sprawnie wymieniono mi na lokalną walutę zielone banknoty, obok salon mercinkowy a vis a vis chyba widziałem pensjonat...
nie pytałem się o noclegi bo "niedawno" wjechaliśmy do TR nocując w Harmanli...
niedawno - czyli latem 2010...