Teatr rzymski w Side

Współrzędne GPS: 36.767899, 31.390600

Położenie w mieście: 

Antyczny teatr, położony w miejscu, gdzie półwysep na którym stoją ruiny antycznego Side jest najwęższy, to najwspanialsza z zachowanych budowli tego starożytnego miasta. Jeszcze parę lat temu był niedostępny dla zwiedzających z powodu remontu, ale obecnie można go odwiedzić i z pewnością warto skorzystać z tej możliwości.


Teatr w Side

Teatr w Side zbudowany został w połowie II wieku n.e., w miejscu wcześniejszego teatru hellenistycznego. Reprezentuje typ teatru rzymskiego, ponieważ został wzniesiony na podbudowie z kolebkowymi sklepieniami. Jednakże widoczne są także wpływy architektury anatolijskiej, przykładowo widownia ma kształt wycinka koła większego niż 180 stopni. Zewnętrzna fasada teatru była niegdyś dwukondygnacyjna, ale do naszych czasów zachowała się jedynie jej dolna część, ozdobiona arkadami.


Zewnętrzna fasada teatru w Side

Scena teatralna składała się z budynku nazywanego skene oraz z podium (proskeon), na którym rozgrywały się przedstawienia. Budynek skene o długości 63 metrów posiadał trzy kondygnacje, tworzące ozdobną fasadę, udekorowaną kolumnami, niszami, posągami i reliefami.


Skene teatru w Side (kliknij, aby powiększyć)

Na najniższej kondygnacji we wnętrzu tej struktury znajdowało się 9 pomieszczeń połączonych ze sobą. W dwóch pomieszczeniach odkryto ślady schodów prowadzących na wyższe piętra. Dodatkowo trzy korytarze zapewniały wstęp do budynku skene bezpośrednio ze znajdującej się przy teatrze agory. Pięć bram służyło aktorom do przejścia na podium.


Zdobienia skene teatru w Side w zbliżeniu

Podium miało 6 metrów szerokości i znajdowało się 3 metry nad poziomem orchestry czyli półkolistego placu położonego między sceną a widownią. Podstawa podium, widoczna nad orchestrą, ozdobiona była reliefami przedstawiającymi sceny z mitologii. Niestety stan ich zachowania jest bardzo słaby.

Na widowni teatru w Side mogło zasiadać do 15 tysięcy osób. Widownia podzielona jest na dwie części poziomym przejściem czyli diazomą. W części dolnej znajdują się 22 rzędów siedzisk, przedzielonych na 11 sektorów. W części górnej oryginalnie zbudowano 29 rzędów siedzisk, ale najwyższe z nich nie zachowały się.


Diazoma teatru w Side

Gdy w okresie późnego Cesarstwa Rzymskiego rozpowszechniły się walki gladiatorów i pokazy z dzikimi zwierzętami, w teatrze w Side dobudowaną gruby ścianę oddzielającą widownię od orchestry. Oprócz ochrony widzów przed wypadkami, rozwiązanie takie umożliwiło napełnianie orchestry wodą i wystawianie spektakli ze scenami bitew morskich.


Widownia teatru w Side

W IV wieku n.e. budynek skene został wykorzystany jako fragment wewnętrznych murów obronnych miasta, które przedzieliły Side na dwie części w najwęższym miejscu półwyspu.


Skene teatru w Side, w tle - miejska agora

Według znalezionych inskrypcji na przełomie V i VI wieku n.e. teatr został przekształcony w kościół na świeżym powietrzu. Dowodem potwierdzającym tą transformację są dwie małe kapliczki z malowidłami, znajdujące się na obu końcach widowni, jak również napisy na siedziskach wskazujące miejsca zarezerwowane dla księży.


Widownia teatru w Side

Informacje praktyczne

Teatr w Side jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 8:00 do 17:00, w sezonie letnim godzina zamknięcia przesuwa się na 18:45. Cena biletu wstępu w 2014 roku wzrosła do 15 TL.


Informacje dla zwiedzających


Zewnętrzna fasada teatru w Side


Korytarz prowadzący na widownię


Zdobienia skene teatru w Side w zbliżeniu


Widownia teatru w Side

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

Inne antiquitates w okolicy Side?

Rewelacyjne opracowanie, chyba sobie wydrukuję przed wyjazdem!

Co oprócz samego Side, Aspendos i muzeum archeologicznego w Antalyi można zobaczyć ze starożytności w promieniu kilkudziesięciu kilometrów i z jakim takim dojazdem (butów trekingowych nie pakuję, na dłuższe niż pięciokilometrowe spacery przez wypalone pustkowia tym razem się nie piszę)?Mam tylko tydzień, bazą wypadową będzie hotel, oprócz wymienionych chętnie zrobiłabym jeszcze jakąś kilkugodzinną (nie całodzienną) wycieczkę.