Podwyżka cen biletów wstępu do obiektów muzealnych w sezonie 2014

Współrzędne GPS: 39.944302, 32.872200

Od połowy kwietnia 2014 roku znacząco podrożały ceny biletów wstępu do wielu obiektów muzealnych prowadzonych przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki. Oznacza to, że zwiedzanie Turcji staje się coraz kosztowniejsze, a ceny biletów zbliżają się do prawdziwie zachodnioeuropejskiego poziomu. Poniżej podajemy aktualnie obowiązujące ceny biletów do najważniejszych obiektów muzealnych w Turcji.

Tak tanio już nie będzie...

W Stambule ceny kształtują się obecnie następująco: Hagia Sophia - 30 TL, Pałac Topkapı - 30 TL (dodatkowo płatne zwiedzanie haremu - 15 TL oraz kościoła Hagia Irene - 20 TL), Muzeum Archeologiczne - 15 TL. Kościół Hagia Irene (Pokoju Bożego), znajdujący się na terenie kompleksu pałacowego Topkapı, został w końcu udostępniony zwiedzającym, codziennie za wyjątkiem wtorków, ale ta przyjemność słono kosztuje.

W Ankarze, po długim, gdyż trwającym od 2010 roku, remoncie otwarto odnowione Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Obecna cena biletu wstępu wynosi 15 TL.

Turyści licznie odwiedzający Riwierę Turecką, czyli prowincję Antalya, również będą mieli okazję wydać na bilety wstępu sporo pieniędzy. Wstęp na twierdzę w Alanyi kosztuje teraz 15 TL, do Muzeum Archeologicznego w Antalyi oraz do ruin antycznego Aspendos - 20 TL, a do teatru w Side - 15 TL.

Największy przebój turystyczny prowincji Izmir czyli ruiny Efezu, to obecnie kosztowna impreza - cena biletu wstępu wynosi aż 30 TL, a wejście do wyłożonych mozaikami domów na zboczu, położonych na terenie tego antycznego miasta, wymaga dodatkowej opłaty w wysokości 15 TL. Muzeum Efeskie w Selçuku pozostaje zamknięte z powodu remontu i ma być ponownie otwarte w lipcu bieżącego roku.

W Bergamie ceny również poszły w górę, przykładowo wstęp na Akropol to obecnie 25 TL, a do Asklepiejonu - 20 TL. Trzecia najważniejsza atrakcja miasta, Czerwona Bazylika, przechodzi obecnie remont i nie jest udostępniana zwiedzającym.

Podczas wakacji w prowincji Muğla łatwo będzie zmniejszyć zasobność portfeli, wystarczy odwiedzić Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum (25 TL) oraz pozostałości słynnego Mauzoleum z Halikarnasu (10 TL).

W bajkowej Kapadocji najdroższe bilety wstępu obowiązują w Parku Narodowym Göreme (20 TL), a wizyta w najsłynniejszym ze skalnych kościołów czyli Karanlık Kilise, położonym na jego terenie, to dodatkowa opłata w wysokości 10 TL. Zejście do jednego z dwóch najciekawszych podziemnych miast w Kapadocji (Derinkuyu i Kaymaklı) kosztuje po 20 TL.

Pomimo wzrostu cen, zachęcamy turystów i podróżników do odwiedzenia wymienionych powyżej placówek. Oferują one niezapomniane wrażenia oraz ekspozycje na najwyższym poziomie światowym. Po licznie przeprowadzanych remontach i renowacjach widać, że pieniądze pozyskane z biletów wstępu nie idą na marne, ale przeznaczane są na unowocześnianie i rozwój tych muzeów.

Odpowiedzi

Kolejna podwyżka o 20%.

Kolejna podwyżka o 20%. Zorganizowani zapłacą w dwójnasób więcej, indywidualni czasem się zawahają, czy warto zwiedzić, czy kupić 4 piwa :)  

Pamukkale chyba bez podwyżki?

Pamukkale/Hierapolis też podrożało

Zasadniczo podrożały prawie wszystkie wstępy, a część z tych, które były darmowe, teraz są płatne :( Przyjrzyj się drugiemu linkowi pod artykułem, tam jest kompletny i aktualny cennik.

muzeum pass istanbul

http://museumpassistanbuldistributor.com/

Nie wiem czy ktos o tym pisał ale na wszelki wypadek podaje link.

 

Hmm, naprawdę zrobiło sie drogo. Z tego co pamietam dla dzieciaków sa znizki a podane ceny to dla doroslych obcokrajowców.

Muzeum Pass w Stambule

Szkoda, że dla obcokrajowców jest tylko Muzeum Pass w Stambule, przydałby się odpowiednik MuzeKart na terenie całego kraju :( Dzieciaki faktycznie wchodzą taniej lub za darmo, do 6 lat zazwyczaj jest gratis, później to w zależności od obiektu. Turcja w ogóle coraz droższa się robi, również ceny hoteli jakoś z roku na rok coraz wyższe, a standard - bez zmian...

Tego linku nie zauważyłem.

Tego linku nie zauważyłem. Teraz mam pełną, tabelaryczną listę wspaniałości do zwiedzenia i mogę "odhaczyć" te zaliczone. A NYSA nie zdrożała :) Pewnie daltego, że i tak niewielu tam dociera...

Tajemniczy link

Oczywiście, że go nie zauważyłeś - dodałam go dzisiaj rano, po Twoim pytaniu o Pamukkale.

Mickeiewickz

Biedni Turcy mają spore problemy z polskimi nazwiskami. Tu z listy muzeów: ADAM MİCKEİEWİCKZ MÜZESİ. Jak na razie za darmo. Podobnie jak muzea i domy pamięci Ataturka. Widać wielką estymą cieszy się nasz wieszcz...