Zamek Korykos w Kızkalesi

Współrzędne GPS: 36.463600, 34.150700

Położenie w mieście: 

Stojący tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego w miejscowości Kızkalesi zamek Korykos wydaje się być obecnie ubogim krewnym unoszącego się wśród morskich fal Zamku Panny. Rzadko zaglądają do niego turyści, skuszeni bardziej atrakcyjną lokalizacją konkurencyjnej twierdzy. Jeżeli nawet znajdą się chętni do odwiedzin zamku Korykos, to czeka ich spore rozczarowanie - wnętrze twierdzy jest w okropnym stanie: zarośnięte gęstymi chaszczami, zaśmiecone i kompletnie zrujnowane.

Widok na zamek Korykos z plaży w Kızkalesi

Jednakże w przeszłości twierdza Korykos stanowiła wraz z Zamkiem Panny nieodłączną całość - obie fortyfikacje wspólnie chroniły wybrzeże przed najazdami piratów. Łączyła je ponoć wąska mierzeja, która pozwalała na przejście suchą nogą pomiędzy zamkami, a dodatkowo - w przypadku zagrożenia atakiem ze strony morza rozciągano pomiędzy nimi solidny łańcuch, blokujący wejście do portu.

Zamek Panny widziany z twierdzy Korykos

Historia budowy zamku Korykos nie jest dobrze poznana - być może pochodzi on z okresu, gdy gubernatorem Cylicji był rzymski mówca Cyceron, czyli z I wieku p.n.e. Jednak najprawdopodobniej zamek został wzniesiony w okresie bizantyjskim, a przez pewniej okres czasu był zajmowany przez władców Małej Armenii (w okresie od XII do XIV wieku n.e.).

Wewnątrz obwarowań zamku Korykos

Obecna nazwa twierdzy wywodzi się podobno ze zniekształconego łacińskiego określenia szafranu uprawnego (Crocus sativus) i w przeszłości określała nie tylko sam zamek, ale i położoną u jego stóp osadę.

Zamek Korykos o zmierzchu

Zamek Korykos został wzniesiony na planie kwadratu, otacza go podwójna linia murów obronnych. W przeszłości dostępu do twierdzy broniła także fosa, a do wnętrza można było wejść po moście zwodzonym, z którego niestety nie zachował się do naszych czasów żaden ślad.

Zamek Korykos

Jeżeli nie odstrasza Was słaby stan zachowania wnętrza tej budowli, to warto ją odwiedzić i poszukać śladów dawnych struktur oraz spojrzeć z wysokości murów obronnych na Zamek Panny i plażę w Kızkalesi. Przyjemność ta w 2013 roku została wyceniona przez turecki Zarząd Muzeów na 5 TL.

Ruiny bazyliki na terenie zamku Korykos

Przy eksploracji twierdzy przyda się solidne obuwie oraz długie spodnie, chroniące nogi przed kolczastą roślinnością oraz ukąszeniami owadów. Uważajcie też przy wchodzeniu na mury zamku - nie zainstalowano tam żadnych zabezpieczeń, chroniących przed upadkiem z dużej wysokości.

Na murach zamku Korykos

Zamek Korykos stoi przy wjeździe do Kızkalesi od strony wschodniej, tuż przy drodze D400 z Mersinu do Silifke.

Zamek Korykos, a w tle - droga na Mersin

Naprzeciwko zamku, po drugiej stronie tej drogi, leży rzymska nekropolia wykuta w skale. Polecamy odszukanie na jej terenie płaskorzeźby przedstawiającej wojownika uzbrojonego w miecz, wykonanej w V wieku n.e.

Płaskorzeźba przedstawiająca wojownika na terenie nekropolii w Kızkalesi

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: