Cambazlı

Współrzędne GPS: 36.575001, 34.033298

Region: 

Wioska Cambazlı, położona w górach Taurus, wita podróżnych przybywających do niej od strony wybrzeża śródziemnomorskiego wspaniałą niespodzianką. Stanowią ją ruiny monumentalnego kościoła z okresu wczesnobizantyjskiego. Dalsza eksploracja wsi owocuje odkrywaniem kolejnych zabytkowych budowli. Jednakże, pomimo atrakcyjnych zabytków, do Cambazlı dociera niewielu turystów, ponieważ większość z nich trzyma się szlaku wiodącego wzdłuż wybrzeża, z Mersinu do Silifke.

Bizantyjska bazylika w Cambazlı

Co warto zobaczyć: 

Najwspanialszym zabytkiem w Cambazlı jest zrujnowany kościół, który został wzniesiony w drugiej połowie V wieku n.e. Z architektonicznego punktu widzenia jest to trójnawowa bazylika. Co prawda jej dach zawalił się dawno temu, ale zachowało się półkuliste zadaszenie nad absydą, a ściany budowli nadal wznoszą się na wysokość dwóch kondygnacji.

Bizantyjska bazylika w Cambazlı

Zachowała się również dwupoziomowa kolumnada, która oddzielała nawę główną od bocznej. Składa się ona z kolumn w porządku korynckim. Budynek ma imponujące wymiary: 20 metrów długości i 12,5 metra szerokości.

Bizantyjska bazylika w Cambazlı

Ponadto na terenie wioski oraz w jej okolicy znajduje się wiele grobowców i cenotafów, zarówno wykutych w skałach, jak i wolnostojących, z wyglądu przypominających niewielkie świątynie antyczne. Obrazu dopełniają starożytne cysterny i sarkofagi.

Wolnostojący antyczny grobowiec w Cambazlı

Jak dotrzeć?: 

Wieś Cambazlı, nazywana czasami Yeğenli, położona jest w prowincji Mersin, około 20 km w głąb lądu, na wysokości przeszło 900 metrów n.p.m. Jedynym sposobem na dotarcie tam jest dysponowanie własnym środkiem transportu. Do Cambazlı prowadzi droga bezpośrednio z Kızkalesi, oznaczona stosownym kierunkowskazem.

Skrzyżowanie w Kızkalesi, z którego odchodzi droga prowadząca do Cambazlı

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: