Wprowadzenie
Wielu turystom Turcja kojarzy się z rajem zakupowym. Skojarzenie to sięga zapewne lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to można było przywieźć z Turcji okazyjnie kupione ubrania, w tym futra, skóry oraz słynne sweterki o charakterystycznym, gustownym wzorze. Wielu rodaków łączyło w owych czasach przyjemne z pożytecznym i przy okazji wypoczynku i zwiedzania nabywało nieco towarów na handel w Polsce.
Czasy się zmieniły, zarówno ceny, jak i asortyment uległy wielkim zmianom, ale tradycja dokonywania w Turcji zakupów oraz przeświadczenie o niezwykle korzystnych okazjach pozostało. Jakie produkty planują nabyć w Turcji podróżnicy z Polski? Ciekawych zachęcamy do zapoznania się z wynikami sondażu, który jakiś czas temu cieszył się ogromną popularnością na naszych stronach.
Poznajcie zakupowe plany naszych czytelników.
Sztuka kupowania
Zakupy w Turcji mogą przysporzyć wielu emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Radość z okazjonalnego zakupu może przyćmić rozczarowanie, gdy po dokonaniu transakcji orientujemy się, że słono przepłaciliśmy, a na sąsiednim stoisku ceny są dużo niższe. Dlatego też zachęcamy do rozwagi i podejmowania świadomych decyzji, nie pod wpływem impulsu, a w wyniku poszukiwań, porównywania ofert i targowania się, często do upadłego.
Dokonywanie zakupu to w Turcji sztuka, zarówno targowania się, jak i szukania dobrej okazji. Zwłaszcza szukanie bywa męczące, gdy przemierzamy kilometry wąskich uliczek, korytarze centrów handlowych czy aleje Krytego Bazaru. W tej sytuacji niejeden podróżnik docenia rolę wygodnych sandałów.
Wielu turystów obawia się sytuacji, w której trzeba się targować. Jeżeli żywimy takie obawy, to idealnym rozwiązaniem są zakupy w hipermarketach i dyskontach spożywczych. Tam ceny są z góry ustalone, nadrukowane na produkty i nie podlegają negocjacjom. Nie targuje się również w aptekach oraz piekarniach - ceny chleba ustalane są w Turcji urzędowo.
Targować się należy na bazarach, ryneczkach, w małych sklepikach z różnościami, a zwłaszcza przy zakupie pamiątek, wyrobów skórzanych, dywanów, ceramiki itp. Podstawowa zasada targowania się głosi: nie zaczynaj się targować, jeżeli w ogóle nie masz zamiaru nic kupić. Przystąpienie do negocjacji oznacza, że jesteśmy wstępnie zainteresowani kupnem. Oczywiście, jeżeli cena nie będzie nam odpowiadała, zawsze możemy zrezygnować, tłumacząc, że cena jest za wysoka i odchodząc. Często taki zabieg pozwala na obniżenie ceny, która wydawała się być ostateczną. Targując się nie należy żywić obaw, co do podania zbyt niskiej ceny. Nie podajemy ceny o 5 czy 10 procent niższej, tylko o 50 procent niższą. Po reakcji sprzedawcy zorientujemy się, jak bardzo rozdmuchana była cena pierwotna.
W zbijaniu ceny pomocne jest również nawiązanie bliższego kontaktu ze sprzedającym. Chodzi o to, by przestał traktować nas jako jeszcze jednego zagranicznego turystę, a dostrzegł w nas człowieka. Sprzedawcy często wypytują się, skąd pochodzimy, i to jest ich standardowy zabieg. W takim momencie warto odbić piłeczkę i zapytać, skąd pochodzi nasz sprzedawca. No, a jeżeli przypadkowo pochodzi z miasta, które odwiedziliśmy w swoich wędrówkach i damy mu odczuć, że się nam podobało, to osiągnęliśmy nas cel.
Poznajcie podstawowe zasady targowania się w Turcji.
Dokonywanie płatności
Jedno z zadawanych w nieskończoność pytań, które miłośników Turcji już nieco irytują, a osobom wyjeżdżającym po raz pierwszy wydają się kluczowe, jest: "Jaką walutą płacić w Turcji?". Odpowiedź wydaje się oczywista: walutą urzędową Turcji jest lira turecka, i podawane w tej walucie ceny zazwyczaj są najkorzystniejsze.
Poznajcie odpowiedź na pytanie: "Jaką walutę zabrać do Turcji?" oraz zapoznajcie się z krótką historią waluty tureckiej.
W razie wątpliwości zalecamy zapoznanie się z obecnymi kursami wymiany walut oraz skorzystanie z dostępnego na naszych stronach kalkulatora, który przeliczy ceny z lirów tureckich na dowolną inną walutę.
Skorzystajcie z naszego kalkulatora walutowego.
Naszym zdaniem zbyt dokładne przeliczanie, śledzenie różnic kursowych i długie wahania, czy płacić w dolarach, czy też w euro, odbierają wiele z radości, jaką może być dokonywanie zakupów i targowanie się. Pamiętajmy, że niezależnie od waluty, warto więcej energii poświęcić na porównanie ofert różnych sprzedawców i skuteczne negocjacje ceny ostatecznej, a nie na zadręczanie się, czy aby nie popełniliśmy błędu, zabierając do Turcji funty, a nie jeny.
W wielu miejscach rozsądną alternatywą do płatności gotówkowych jest wykorzystanie kart płatniczych lub kredytowych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi płatności bezgotówkowych oraz odwiedzić bank, który wydał nam kartę, aby upewnić się, co do kosztów związanych z jej użyciem.
Poznajcie tajniki płatności bezgotówkowych w Turcji.
Miejsca dokonywania zakupów
Najbardziej charakterystycznym dla Turcji miejscem handlu pozostaje ciągle tradycyjny bazar. Jednakże wiele osób żywi obawy, co do tego miejsca, które obrosło w liczne legendy i stereotypy. Turyści boją się tłoku, nachalności sprzedawców, kieszonkowców oraz, przed wszystkim, konieczności targowania się. Ile z tych obaw jest uzasadnionych? Warto się przekonać, po pierwsze czytając nasz przewodnik po tureckich bazarach, a po drugie - wybierając się chociaż raz na prawdziwy bazar turecki. Warto to zrobić, jeżeli nie dla samych zakupów, to dla przepięknych i kolorowych zdjęć, które można tam zrobić oraz dla niezapomnianych wrażeń i poczucia, że dotknęło się egzotyki tureckiej.
Dowiedzcie się więcej o tureckich bazarach oraz obejrzyjcie galerię zdjęć z istanbulskich bazarów.
Oczywiście przebywając w Turcji nie jesteśmy skazani na zakupy bazarowe. Turcja to, wbrew uprzedzeniom żywionym przez wiele osób, kraj cywilizowany, do którego idea dyskontu spożywczego czy też supermarketu dotarła znacznie wcześniej, niż do Polski. Wątpiących zapraszamy do sekcji poświęconej tureckim sieciom dyskontowym oraz super- i hipermarketom.
Przeczytajcie więcej o tureckich dyskontach oraz hipermarketach.
Ceny w Turcji
Jak już wspominaliśmy powyżej, Turcja nie jest rajem zakupowym, a ceny wielu produktów nie odbiegają znacznie od cen w Polsce. Niektóre towary są nawet znacznie droższe, w tym tak kluczowe jak paliwo oraz środki ochrony przed słońcem. Oczywiście ciągle można trafić na niezłe okazje, zwłaszcza jeżeli chodzi o tureckie przyprawy oraz sezonowe owoce i warzywa.
Zapoznajcie się z orientacyjnymi cenami żywności i używek oraz orientacyjnymi cenami kosmetyków w Turcji.
Co kupić w Turcji?
Wiele osób tradycyjnie planuje zakup towarów kojarzonych z Turcją: ubrań, produktów skórzanych, dywanów oraz wyrobów ze złota. Inni poszukują ciekawych pamiątek, które przywołają wakacyjne wspomnienia. Nasze propozycje dotyczące zakupów znajdziecie w sekcji poświęconej tureckim pamiątkom.
Dowiedzcie się, jakie pamiątki można przywieźć z Turcji oraz zapoznajcie się z naszym subiektywnym przewodnikiem po tureckich pamiątkach.
Rodziców, zaniepokojonych, czy w Turcji są dostępne podstawowe produkty dla dzieci i niemowląt, zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym temu zagadnieniu.
Sprawdźcie dostępność artykułów dla dzieci i niemowlat w Turcji.
Odpowiedzi
"Nie" po Turecku/ targowanie się/ chałwa
Wysłane przez Animalcule w
To nie jest Halvasi tylko
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
to, że zamiast "helva" jest
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
pismaniye
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
to, że zamiast "helva" jest
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
to wszystko zależy od
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Ciuchy nadal tanie a baklava wspaniała
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Zakupy w Turcji
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Powinienem jeszcze dodac
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Przelicznik waluty
Wysłane przez Iza w
Iza, jak zawsze ma rację.
Wysłane przez Kusadasi w
W Kusadasi tego problemu po prostu nie ma, gdyż ... nie ma Rosjan.
zamieszkajwturcji