Jedziemy w sierpniu na 8 dni do Stambułu.

Witam,

od dawna śledzę Forum i jestem pod wrażeniem opisów, zdjęć i wiedzy forumowiczów. Byłam z mężem dwa razy w Stambule, były to wyjazdy samodzielne i mniej więcej 3-4 dniowe. Udało mi się zarezerwować przelot w dobrych cenach w sierpniu do Stambułu i lecimy w 4 osoby (my plus dwójka dzieci 17 i 10 lat). Hotel też już zarezerwowany. Ponieważ byliśmy juz w Stambule, mamy orientację co "należy" pokazać dzieciom, główne zabytki i atrakcje. Mam natomiast prośbę o informacje dotyczące mniej znanych atrakcji, takich, które są warte obejrzenia, ale zawsze brakuje już na nie czasu. Coś niestandardowego. Może też być coś pod kątem dzieci. Możemy tez wypożyczyc samochód i pojechać niedaleko Stambułu (około 200 km.), zeby zobaczyć lokalną atrakcję. Ogólnie chodzi mi o to, zeby później nie narzekac, że się przeoczyło coś wspaniałego. Proszę o rady, propozycje, spostrzeżenia. Będe wdzięczna za wszystkie podpowiedzi, nie tylko dotyczące atrakcji, ale równiez knajpek w Stambule, pięknych miejsc, plaż itp. Dziękuje.

Fora: 

Stambuł i okolice

W imieniu swoim i forumowiczów dziękuję za miłe słowa. Jednocześnie czuję się wywołana do odpowiedzi.

Zacznę od pomysłu na wycieczkę ze Stambułu. W promieniu do 200 km od Stambułu znajduje się m.in. Iznik, który dokładnie opisał Jacky w swoim wątku o podróży z 2011 roku oraz Błażej w relacji Podróż na wschód. Wygląda na to, że warto tam się wybrać.

Nieco powyżej tego limitu tj. około 240 km od Stambułu leżą dwie dawne stolice osmańskie: Edirne i Bursa. Jeżeli zdecydujecie się na taką dalszą wycieczkę, to osobiście gorąco polecam oba miasta. Edirne (a właściewie kompleks meczetowy Selimiye) zostało nawet niedawno wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bursa to bardzo malownicza metropolia u stóp góry Uludağ.

Zastanawiam się tylko, czy w przypadku takiej wycieczki nie byłoby Wam wygodniej pojechać ze Stambułu autokarem? Zapewne Wasz hotel jest zlokalizowany w centrum miasta, więc wyjazd ze Stambułu autem może być dość męczący, trudny i czasochłonny... Tak przy okazji, czy możesz napisać, na jaki hotel się zdecydowaliście?

Z miejsc wartych zobaczenia w samym Stambule i okolicach wspomnę o Wyspach Książęcych, na które płynie się stateczkiem z ładnymi widokami po drodze. Co do plaż w okolicach Stambułu, to pisałam o nich w tym artykule.

Szczerze powiedziawszy, to liczę, że uda nam się namówić naszego stambulskiego eksperta, niejakiego Pavvkę, na więcej podpowiedzi, co do ciekawych i nietypowych miejsc w tym mieście.

Wyjazd ze Stambułu

Korki w Stambule to oczywiście norma. Ale wszystko zalezy gdzie i o której. Mozna wjechac wieczorem do miasta i wyjechac rano. Wtedy korek jest w stronę przeciwną. Do Edirne poza miastem jest pusto i cały czas jedziemy autostradą. Do Bursy nie jest już tak szybko, zjezdzamy z autostrady i droga nie jest  szeroka. Ale za to bardziej widokowa.

Jesli chodzi o hotel, to

Jesli chodzi o hotel, to wybrałam hotel Anadolu. Złozyło sie na to kilka okoliczności: po pierwsze położenie - wszędzie stąd blisko, a do Haga Sofii dosłownie 200-300 metrów, po drugie znalazłam pozytywną relację z pobytu właśnie w tym hotelu (tez rodzina 4-osobowa i tez pobyt na 8 dni), po trzecie zdjęcia wskazują, ze jest to taki swojski, niewielki hotel, bez zadęcia, gdzie mozna posiedziec na tarasie i czuć sie swobodnie, po czwarte hotel oferował w cenie śniadania i własnie taras "do posiedzenia", po piąte pokój ma mieć klimatyzację, osobną łazienkę i łóżka "normalne" tzn. stojące na ziemi, a nie piętrowe, no i po szóste cena tez była do przyjęcia, czyli za 8 dni za naszą czwórkę zapłacimy 525 Euro. Jesli chodzi o propozycje podrózy w odległości mniej więcej 200 km od Stambułu, to bardzo dziekuję, być może uda nam się gdzieś pojechać, chociaż powiem szczerze, że nie jestem pewna, bo z dnia na dzień wskakują nam nowe trasy do zrealizowania w Stambule, np. przypomniałam sobie, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz i pojedziemy obejrzeć to miejsce. No i nie chciałabym zamęczyć mojej rodziny, zwłaszcza 10-letniego synka, który niekoniecznie chciałby całymi dniami zwiedzać. Zresztą już pytał czy pojedziemy się wykapać w morzu. Oczywiście chociaz na 1 dzień wyskoczymy na polecane Wyspy Książęce.

A może Polonezkoy?

Skoro macie pożyczać samochód, to może warto pojeździć po bliższych okolicach Stambułu. Takie np. Polonezkoy, do którego nie da się dojechać komunikacją publiczną, może być ciekawym miejscem. Po drodze można poodwiedzać parę ciekawych miejsc wzdłuż Bosforu. Albo w drugą stronę, np. Las Belgradzki i akwedukt zaprojektowany przez Sinana. Wszystkie te miejsca znam tylko z lektury, bo nigdy nie dysponowałem w Stambule własnym pojazdem, ale gdybym miał okazję, pewnie bym się wybrał.

Co do Edirne, Bursy i Izniku, to zgadzam się z Izą - wszystkie te miejsca są bardzo warte odwiedzenia, ale niekoniecznie byłby Wam do tego potrzebny samochód. Do Izniku i Bursy najlepiej dostać się drogą morską, więc mielibyście jeszcze dodatkową atrakcję w postaci rejsu promem.

A ja byłam już w

A ja byłam już w Polonezkoy. Bylismy z mężem na zorganizowanej wycieczce (była bardzo tania) do Stambułu, ale tak naprawdę wszędzie chodzilismy sobie sami (bo towarzystwo było typowo nastawione na zakupy), a z wycieczką autokarem pojechalismy tylko zwiedzić Polonezkoy. Był to listopad, zimno, pogoda deszczowa i nie bardzo mi się to podobało. Jesli mogę subiektywnie się wypowiedzieć, to oprócz cmentarza, który jest bardzo "klimatyczny", ładnie zachowany i naprawdę chwyta za gardło, bo same polskie nazwiska na nagrobkach tak daleko od Polski, to nic mnie więcej nie zachwyciło. Bylismy w Domku Cioci Zosi i w Domu Kultury, ale miałam wrażenie, że dla tubylców jesteśmy kolejną wycieczką, którą trzeba odhaczyć. Jakoś tak bez emocji, nie miało to takiego klimatu jakiego się spodziewałam (może za duzo sie spodziewałam?). A musze powiedzieć, że od lat marzyłam, żeby zobaczyc Polonezkoy. Reasumując: moim zdaniem oprócz cmentarza nie ma tam nic, co koniecznie trzeba zobaczyć.

Hotel Anadolu

Tak coś czułam, że o tym hotelu mowa :) Nocowaliśmy w nim parę lat temu i rzeczywiście było bardzo miło, z łazienką w pokoju i śniadaniem na tarasie. Do największych atrakcji Sultanahmet było parę kroków, np. do cysterny Yerebatan - odwiedzaliście ją już?