Uludağ

Region: 

Współrzędne GPS: 40.091732, 29.160461

Komu Turcja kojarzy się jedynie ze spalonymi słońcem plażami Alanyi, jest w głębokim błędzie! Najlepszym dowodem w tej kwestii jest położona w pobliżu Bursy góra Uludağ. Wysoka na 2554 metry góra jest zimową stolicą Turcji. Znajdują się tu liczne wyciągi, a spragnieni śniegu Turcy przybywają licznie, by na stokach góry uprawiać sporty zimowe.

Uludag

Przyzwyczajonych do realiów polskich gór turystów czeka wielka niespodzianka. Spodziewający się górskich, krętych ścieżek mogą przeżyć szok, wjeżdżając kolejką górską (teleferik) na wysokość 1630 metrów do Sarialan. Szerokie, wyłożone kostką drogi, rozległe tereny kempingowe, obmurowane źródełka, a nawet meczet - to wszystko czeka na odwiedzających.

Uludağ to po turecku "Wielka Góra" i rzeczywiście jest to najwyższy szczyt górski w regionie Marmara. Jednakże Turcy zwyczajowo nazywają Uludağ Górą Mnichów (Keşiş Dağı). To z jej szczytu mitologiczni bogowie greccy obserwowali przebieg wojny trojańskiej.

Uludağ to również bogate źródła krystalicznie czystej wody, znanej i sprzedawanej w całej Turcji. Tak więc na wędrówkę po górze nie trzeba zaopatrywać się w zapasy wody pitnej.

Przeczytaj więcej o wodzie pitnej