Położenie w mieście:
Meczet Selimiye to najważniejszy, a zarazem najsłynniejszy zabytek Edirne - miasta położonego w europejskiej części Turcji. Został on zaprojektowany przez Mimara Sinana, najsłynniejszego architekta czasów Imperium Osmańskiego, odpowiedzialnego za powstanie przeszło 300 budowli, w tym medres i meczetów. Meczet Selimiye powstał dla panującego w latach 1566-1574 sułtana Selima II, noszącego niechlubny przydomek Pijaka.
Meczet Selimiye uznawany jest za najwspanialsze dzieło Sinana oraz za szczytowe osiągnięcie architektury islamskiej. Stanowi część całego kompleksu (tzw. külliye), składającego się, oprócz meczetu, z medresy, krytego bazaru Selimiye Arastası, wieży zegarowej, dziedzińców oraz biblioteki. Całość została wpisana w 2011 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w uznaniu walorów architektonicznych i harmonijnego powiązania poszczególnych elementów.
Konstrukcja meczetu Selimiye opiera się na formie ośmiokątnej, którą tworzy osiem filarów podtrzymujących ogromną kopułę o średnicy przeszło 31 metrów. Rozwiązanie to umożliwia realizację pierwotnego założenia Sinana - pragnął on mianowicie stworzyć meczet, w którym mihrab (nisza wyznaczająca kierunek Mekki) jest widoczny z każdego miejsca wewnątrz meczetu. Niezwykle przestronne wnętrze meczetu Selimiye wyłożone jest kaflami z Izniku.
Meczet został ozdobiony czterema wysokimi na 71 metrów minaretami, z których każdy posiada po 3 balkoniki. Jest to nawiązanie architektoniczne do innego meczetu w Edirne - Üç Şerefeli Cami.
W 1913 roku, podczas oblężenia Edirne przez armię bułgarską, kopuła Selimiye została uszkodzona przez artylerię. Dzięki niezwykłej wytrzymałości konstrukcji meczet nie uległ zniszczeniu, a ślad po uderzeniu pocisku pozostał, na rozkaz Atatürka, nienaprawiony - jako ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń.
Jedno z wejść do meczetu prowadzi przez bazar Selimiye Arastası, na którym sprzedawane są głównie pamiątki, tradycyjne mydełka różane oraz ubrania. Jeżeli z jakichś względów chcecie uniknąć dużej ilości schodów, warto poszukać innego wejścia.
Bazar Selimiye Arastası
Na terenie kompleksu, w jego południowym rogu, w medresie, mieści się Muzeum Fundacji Selimiye (Selimiye Vakıf Müzesi). Ekspozycje przedstawiają między innymi prace restauracyjne przeprowadzone w meczecie, kafle z Izniku, elementy dekoracyjne, metalowe okucia, jak również odtworzoną scenę przedstawiającą lekcję w medresie.
Selimiye Vakıf Müzesi - scena lekcji
Piękno samego kompleksu meczetowego bywa podczas zwiedzania przyćmione przez żebraków oraz bardzo nachalnych sprzedawców rozmaitych pamiątek i plastikowych toreb na obuwie. Nie dajcie się im nabrać - buty można zostawić w przeznaczonym do tego miejscu przed meczetem lub zabrać ze sobą, we własnym opakowaniu.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz