Irfan Orga

Irfan (po turecku jego imię oznacza wiedzę lub oświecenie) Orga urodził się w 1908 roku jako pierworodny syn w zamożnej rodzinie z Istanbulu. Swoje doświadczenia z dzieciństwa i lat młodości opisał w powieści autobiograficznej Portret rodziny tureckiej.

Lata dzieciństwa spędził w rodzinnej rezydencji w Istanbule, a wspomnienia z tego okresu noszą cechy sielanki, którą wkrótce zaburzył wybuch I wojny światowej. Jego rodzina doświadczyła wówczas wielu tragedii, w tym największą - utratę ojca Irfana. Po latach biedy i desperackiej walki o przetrwanie Irfan został wojskowym oraz jednym z pierwszych pilotów w tureckiej armii.

Dalsze dzieje Irfana Orgi można poznać dzięki słowom jego syna - Ateşa (po turecku Ognia). Jego Posłowie do Portretu rodziny tureckiej przynosi, przede wszystkim, wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Orga. Przed wprowadzeniem w Turcji obowiązkowych nazwisk, Irfan znany był jako syn Hüsnü i Şevkiye z Bayazit. W 1935 roku, kiedy trzeba było wybrać sobie nazwisko, Irfan rozłożył mapę Turcji i w jej losowym punkcie wetknął szpilkę. Trafił na rzekę Urga i po drobnej modyfikacji zarejestrował się jako Orga.

Nieopisana w powieści jest dalsza część życia pisarza, która okazała się niemniej dramatyczna od tej literackiej. W 1942 roku Irfan Orga trafił do Anglii, gdzie brał udział w szkoleniu tureckich pilotów w RAF. Nie to szkolenie jednak okazało się decydujące o jego życiu, a poznana podczas pobytu na Wyspach Brytyjskich kobieta - Margaret Veronica. Nie tylko była dla Irfana cudzoziemką i innowiercą, ale również - młodą mężatką. Pomimo tego Irfan zaplątał się w romans, który doprowadził go do utraty stanowiska w armii tureckiej oraz do wygnania z Turcji, do której nigdy już po 1947 roku nie powrócił.

Na tym przymusowym, dożywotnim wygnaniu w Anglii Irfan Orga spisał swoją autobiografię pod postacią Portretu rodziny tureckiej. Jeżeli kogoś zastanawia fakt świetnego opanowania języka (książka została oryginalnie opublikowana po angielsku), to warto wspomnieć, że powieść ta była pracą zespołową: Irfan przygotowywał zarys tekstu, a jego angielska małżonka - wersję finalną.

Pozostałe dzieła Irfana Orgi obejmują następujące pozycje: Karawana idzie dalej (The Caravan Moves On) - książkę poświęconą życiu nomadów z plemienia Yürük z gór Taurus, Gotowanie z jogurtem (Cooking with Yoğurt) oraz Tureckie gotowanie (Turkish Cooing).