Adak znaczy ofiara

Czas - sobotnie popołudnie

Miejsce - podziemny garaż urzędu miasta

Osoby:

Bogata Turczynka, Biedna Turczynka, Mężczyzna z kogutem, Obserwator

Akt 1

Bogata Turczynka siedzi na ławce w parkingu podziemnym, spogląda na swój nowy samochód i czeka. Na co? Na koguta. Chce złożyć z niego ofiarę - w języku tureckim - adak - w intencji bezpieczeństwa swojego samochodu.

Adak

Po 40 minutach przejeżdża Mężczyzna z żywym, łopoczącym skrzydłami kogutem w plastikowej siatce. Bogata Turczynka cieszy się. Idą razem w kierunku samochodu. Ona dokładnie wskazuje, który to jest.

W ciemnościach - zazwyczaj w podziemnych garażach jest ciemno - Mężczyzna z kogutem rozpoczyna przygotowania do obrządku.

Najpierw wyciąga nóż. Długi. Następnie upewnia się, że na miejscu jest już Biedna kobieta. Sprawdza, czy nóż jest ostry. I przystępuje do składania ofiary.

Adak

Wyciąga trzepoczącego się koguta z reklamówki. Kładzie go na ziemi. Wprawnie przytrzymuje go butem, by przypadkiem nie uciekł. W prawej ręce trzyma nóż. Podrzyna kogutowi gardło... Głowa odskakuje i cały czas się rusza!!! Nie lepiej jest z pozostałą częścią koguta: pomimo, że bez głowy, trzepocze skrzydłami, a w miejscu, gdzie jeszcze przed sekundą sterczał łeb - strumieniem tryska krew.

Adak

Tego trzepoczącego, bezgłowego koguta Mężczyzna bierze w obie ręce i opryskuje świeżą krwią wszystkie 4 koła i błotniki w samochodzie. Głowa powoli przestaje skakać. Kogut też słabnie... Bogata Turczynka jest szczęśliwa.

Adak

Akt 2

Pozostałości po kogucie wędrują do torby. Aby ofiara była przyjęta, musi trafić w ręce biednych ludzi. Biedna Turczynka już czeka. Bogata Turczynka daje jej 10 lirów, Mężczyzna wręcza jej siatkę z kogutem. Wszyscy są szczęśliwi. Tradycji stało się zadość. Samochód jest bezpieczny. Można wrócić do normalnego życia.

Adak

Akt 3

Dokładnie 7 dni później Bogata Turczynka wchodzi do naszego biura. Żywo gestykulując opowiada o... kolizji z jej udziałem jako sprawcy. Stanęła na drodze szybkiego ruchu bez kierunkowskazu, nagle, bo jej się "coś przypomniało". Dwa samochody roztrzaskane.

Adak

Epilog

Bogata Turczynka powiedziała, że kogut był za chudy.

Adak

Autorką tekstu i zdjęć jest Paulina Maruszewska.

Odpowiedzi

ała

ała, ała , ała....

haha

pierwsze "ała" dla koguta 2 . dla tej "super fury" ;) dla której trzeba było go poświęcić 3. dla "tradycji" ... jeszcze powinno być 4 i 5 dla skutków rytuału i powodów nieskuteczności ... już gdzieś o tym czytałem ale rzecz działa się na prowincji no z drugiej strony połowa Turków z prowincji mieszka już w Stambule ... to i tak jedna z mniej mogących nas zdziwić "tradycji" z reszta sama foto-relacja jest dość .... dosłowna :( pozdr. rob ps. czekam już z niecierpliwością na zakończenie sezonu i wysyp nowych informacji, relacji i zdjęć bo mnie w tym roku nie było i nie będzie dane odwiedzić tamtych ulubionych rejonów