Doğanbey

Położenie: 
Współrzędne: 
37.618698, 27.180901
Zabytek lub zabytki: 
osmańskie

Wielu podróżników zna z pewnością opuszczoną wioskę Kayaköy w okolicach Fethiye na wybrzeżu licyjskim. Jej zrujnowane domy przywołują wspomnienia o dawnych greckich mieszkańcach Turcji. Niewiele osób wie, że podobne miejsce istnieje na wybrzeżu Morza Egejskiego, w pobliżu znanego kurortu Kuşadası.

Doğanbey

Osada Doğanbey znajduje się na terenie Parku Narodowego Półwyspu Dilek i Delty Rzeki Büyük Menderes, na wzgórzu wznoszącym się po południowej stronie półwyspu. Ta stara wieś zamieszkana była dawniej przez społeczność grecką i aż do wymiany ludności między Grecją w Turcją w 1924 roku nazywana była Domatia.

Doğanbey

Po 1924 roku w Doğanbey mieszkali Turcy, ale w latach 80-tych XX wieku opuścili oni wioskę w poszukiwaniu bardziej nowoczesnych warunków życia i pozostała ona niezamieszkana. Dzięki temu udało się zachować jej oryginalny charakter i dawne budynki w stanie sprzed prawie stu lat. Część budynków została odrestaurowana i sprzedana jako domy wakacyjne, ale wiele dawnych domostw ciągle popada w ruinę.

Doğanbey

Obecnie Doğanbey to wieś-skansen, w której można podziwiać piękne przykłady tradycyjnej architektury z XIX i początków XX wieku. Wśród starych domów położony jest również zabytkowy kościół oraz kaplica. Wieś przedzielona jest głębokim wąwozem, w którym płynie strumień. Jego szum oraz świergotanie ptaków to często jedyne dźwięki, jakie można usłyszeć w Doğanbey, zwłaszcza poza sezonem letnim.

Doğanbey

Stare kamienne domy tworzą piękny widok i niezwykłą, przepełnioną nostalgią atmosferę. Ze wzgórza, na którym położone jest Doğanbey roztaczają się również malownicze widoki na deltę rzeki Büyük Menderes oraz na Morze Egejskie.

Doğanbey

W Doğanbey, oprócz oglądania dawnych budynków, można odwiedzić Centrum Informacyjne, stworzone specjalnie z myślą o gościach tego niezwykłego muzeum na wolnym powietrzu. Budynek, w którym mieści się centrum, w XIX wieku pełnił funkcję szpitala, a następnie - szkoły. Po przesiedleniach popadł w ruinę, a odrestaurowany został dopiero w 2001 roku.

Doğanbey

W Centrum Informacyjnym znajduje się ekspozycja muzealna, sale: wystawowa i komputerowa oraz biblioteka. Goście mogą wziąć udział w spotkaniach, pokazach slajdów oraz obserwować przez teleskop ptactwo zamieszkujące obszar delty rzeki Büyük Menderes.

Informacje praktyczne

Centrum Informacyjne otwarte jest codziennie, w godzinach od 8:30 do 18:00. Wstęp na teren wsi jest możliwy przez cały czas, nie trzeba nawet kupować biletów wstępu.

Od lat 90-tych XX wieku trwa renowacja kolejnych domów w Doğanbey. Obecnie kilka z tradycyjnych kamiennych domostw zostało przekształconych w apartamenty do wynajęcia, więc amatorzy ciszy i spokoju mogą nawet w Doğanbey zanocować.

Wizytę w Doğanbey warto połączyć z odwiedzinami w antycznym mieście Priene, którego ruiny położone są przy trasie prowadzącej z Söke do Doğanbey. Nieco dalej, na zachód od Doğanbey leży rybacka wioska Karine, w której można posilić się w restauracji rybnej.

Dojazd: 

Samochodem: do Doğanbey (nazywanego również Eski Doğanbey) najłatwiej dotrzeć własnym transportem.

Z głównej drogi regionu czyli autostrady İzmir-Aydın należy zjechać w okolicach Germencik na Söke. Z Söke do Doğanbey prowadzi prosta droga w kierunku południowo-zachodnim (29 km). Do centrum wioski należy skręcić w prawo (na północ) z głównej drogi i podjechać nieco pod górkę.

Droga do Doğanbey

Dolmuszem: podobno z Söke można dojechać do Doğanbey dolmuszem, kursują one jednak rzadko i nieregularnie, trzeba więc przygotować się na ewentualny powrót taksówką.

Odpowiedzi

Jeśli uda nam się dojechać już do tej miejscowości, gorąco polecam pojechać dalej wzdłuż brzegu, gdzie na samym końcu znajduje się restauracja Karine, serwująca ryby prosto z morza ... na plaży... Odległość ca. 2 km

O tym miejscu mamy zamiar jeszcze napisać ;) Dziękujemy za smaczne zdjęcie!

widoczny na jednej z fotek to już chyba nie obiekt muzealny ani z puli rewitalizowanych ?

Jak można wywnioskować z informacji o wiosce, meczet pochodzi z okresu od 1924 do lat 80-tych XX wieku, kiedy to w Doganbey mieszkali muzułmanie.