Złamany Minaret w Antalyi

Współrzędne GPS: 36.882801, 30.705999

Położenie w mieście: 

Pod nazwą Złamany Minaret (tr. Kesik Minare) kryje się o wiele więcej, niż można by się spodziewać. Ten charakterystyczny dla Antalyi faktycznie ułamany minaret należy do zrujnowanego meczetu Korkut (tr. Korkut Camii). Historia tej budowli stanowi doskonałą ilustrację pozwalającą lepiej uzmysłowić sobie burzliwe dzieje miasta.

Zarys historii

Budynek, przy którym stoi obecnie Złamany Minaret został wzniesiony w II wieku n.e., czyli w okresie panowania rzymskiego, jako świątynia w stylu klasycznym. W czasach bizantyjskich, w VII wieku n.e., świątynię zburzono, a w jej miejscu zbudowano kościół pod wezwaniem Marii Dziewicy (gr. Παναγία). Przy budowie wykorzystano wiele elementów architektonicznych dawnej świątyni, w tym bloki kamienne oraz kapitele kolumn. Podczas najazdów arabskich w VII wieku n.e. kościół został poważnie uszkodzony, a na odbudowę musiał czekać aż do IX wieku n.e.

Gdy na początku XIII wieku południowe wybrzeże Azji Mniejszej opanowali Turcy Seldżuccy, których stolicą była Konya, kościół Marii Dziewicy przekształcono w meczet. W tym czasie do świątyni dobudowano minaret. Gdy w 1361 roku Piotr I Cypryjski, król Cypru i tytularny król Jerozolimy, odbił Antalyę z rąk seldżuckich, budynek ponownie stał się kościołem.

Na tym nie zakończyły się perypetie świątyni. Rządy cypryjskie zakończyły się w Antalyi już po dwunastu latach, do miasta wrócili Seldżucy, a w 1423 roku stało się częścią Imperium Osmańskiego. Dopiero wtedy, na początku XVI wieku, gdy Antalyą zarządzał książę Şehzade Korkut, syn sułtana Bajazyda II, budynek ponownie przejął rolę meczetu. Od tego momentu znany był jako meczet Korkut.

W 1896 roku meczet został zniszczony przez pożar i nigdy nie został odbudowany. Co prawda w 1975 roku przeprowadzone zostały na jego terenie prace zabezpieczające, ale do tej pory nie została podjęta decyzja o ewentualnej renowacji.

Informacje praktyczne

Teren dawnej świątyni jest co prawda ogrodzony, ale jej najważniejsze elementy są dobrze widoczne zza ogrodzenia. Złamany Minaret pozostaje najbardziej charakterystycznym punktem orientacyjnym w tej części dzielnicy Kaleiçi.

Dojazd

Ponieważ na terenie dzielnicy Kaleiçi, w której sercu stoi Złamany Minaret, obowiązują poważne ograniczenia w ruchu samochodowym, do budynku najlepiej jest dojść na piechotę. Złamany Minaret znajduje się przy ulicy Hesapçı Sokak, która przecina dzielnicę Kaleiçi, rozpoczyna się od rzymskiej Bramy Hadriana, a kończy - przy Wieży Hıdırlık. Dawna świątynia oddalona jest o około 400 metrów od Bramy Hadriana, a od Wieży Hıdırlık dzieli ją zaledwie 200 metrów.

Budowla znana jako Złamany Minaret

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: