Wieża Hıdırlık w Antalyi

Współrzędne GPS: 36.881100, 30.703600

Położenie w mieście: 

Wieża Hıdırlık (tr. Hıdırlık Kulesi) to jedna z tych budowli, która obok Bramy Hadriana, Żłobkowanego Minaretu i Wieży Zegarowej, stała się symbolem nieodłącznie kojarzonym z Antalyą. Nie tylko sama budowla przyciąga turystów, ale również piękne widoki na zatokę, które z tej okolicy wyglądają nadzwyczaj korzystnie.

Wieża Hıdırlık

Wieża jest jednym z najstarszych zachowanych zabytków w mieście. Zbudowano ją z żółtobrązowych, kamiennych bloków. Jej niższa kondygnacja na planie kwadratu została wzniesiona na przełomie I i II wieku n.e. jako część murów obronnych. W II wieku n.e. dobudowano na niej kolejne piętro, tym razem na planie koła. Górna część budowli przechodziła prace renowacyjne w okresie seldżuckim i osmańskim.

Wieża Hıdırlık

Przeznaczenie tej budowli pozostaje po dziś dzień zagadką. Popularne przekonanie, że służyła jako grobowiec ważnej osobistości znajduje potwierdzenie w zachowanych w jej wnętrzu fragmentach fresków. Po bokach bramy wejściowej znajdują się wyrzeźbione w kamieniu stylizowane topory, które miałyby wskazywać na znaczenie pochowanej w niej osoby.

Wieża Hıdırlık

Z drugiej strony, specyficzne usytuowanie wieży - na szczycie klifu i niedaleko portu - może wskazywać na inne przeznaczenie tej struktury. Istnieją albowiem przypuszczenia, że była ona w dawnych czasach latarnią morską i punktem obserwacyjnym, z którego wypatrywano, jakie statki zbliżają się do miasta. Być może przez pewien czas budynek pełnił także rolę kościoła.

Wieża Hıdırlık

Obecnie główną rolą wieży jest funkcja dekoracyjna oraz bycie celem spacerów z centrum Antalyi, odbywanych zwłaszcza przez zachodem słońca, który spod wieży prezentuje się niezwykle malowniczo.

Wieża Hıdırlık

Budynek ma obecnie wysokość 14 metrów, a do jego wnętrza prowadzi brama po wschodniej stronie. Z niewielkiego pomieszczenia na górę wieży prowadzą wąskie schody.

Położenie

Wieża Hıdırlık stoi w punkcie, gdzie zabytkowa dzielnica Kaleiçi sąsiaduje z dużym parkiem Karaalioğlu. Góruje nad klifami, które wznoszą się na południe od portu, użytkowanego od czasów rzymskich. Wieża położona jest przy końcu ulicy Hesapçı Sokak, która przecina dzielnicę Kaleiçi, a rozpoczyna się od rzymskiej Bramy Hadriana, którą od Wieży Hıdırlık dzieli odległość 600 metrów.

Widok na zatokę spod Wieży Hıdırlık

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: