okolica Sanliurfa - bezpieczeństwo

Byłem w turcji klikakrotnie samolotem, saamochodem, jednak zawsze na zachodzie Turcji. W tym roku zaplanowalemprzejażdżke samochodem po trasie Istambuł-Goreme Nemrod dagi-Sanliurha-Tars-Alanya. I teraz moje pytanie. Jak oceniacie obecnie pobyt w Sanliurfa i przejazd z tego miasta na zachód. Zamierzam w Sanliurfa spędzić jedną noc, jednak bliskośc granicy syryjskiej trochę mnie martwi. Czy do Sanliurfa jeżdża zorganizowani turyści? (bo pojedynczy na pewno). 

Fora: 

Na chwilę obecną - nie jedź w tamte okolice

Wycieczki zorganizowane na pd-wschód Turcji jeździły kilka lat temu, obecnie biura podróży nie podejmują ryzyka. Ja byłam na wschodzie Turcji latem 2017, własnym samochodem, ale teraz już bym nie ryzykowała, z dwóch powodów. Po pierwsze, bliskość Syrii, w kontekście ostatniego przerzucania się rakietami między Turcją i partyzantami kurdyjskimi z okolic Afrin. Po drugie, ze względu na zaognienie konfliktu z lokalnymi Kurdami, na terenie samej Turcji.

ok rozumiem. A Nemrod Dagi?

ok rozumiem. A Nemrod Dagi? Dokąd twoim zdaniem można dojechać spokojnie na wschód? Tak myślę a coś o broni wiem z Afrin do autostrady jest ze 120km a rakiety partyzantów mają zasięg tak do 6-7 km. Rozumiem jednak sytuację Kurdów i dzialania armi tureckiej w tym rejonie. Pytam bo z Kapadocji nie mam wielkiego wyboru w dotarciu do morza mogę jechać na Adanę. Szkoda mi jednak bo będąc w Kapadocji na Nemrud dagi jest o rzut kamieniem.

Nemrut i trasa wycieczki

Nemrut wg mnie jest jak najbardziej bezpieczny. Jaką trasą zamierzasz do niego dotrzeć z Kapadocji, czy przez Malatyę? Jeżeli tak, to mam kilka uwag co do doboru trasy, bo nie wszystkie drogi w tamtej okolicy są przejezdne... Z Nemrut proponowałaby jechać na Gaziantep i dalej na zachód. W Gaziantepie jest zresztą rewelacyjne nowoczesne muzeum mozaik z Zeugmy. Dalej na wschód nie radzę, bo ryzyko zbyt wysokie.

Dokładnie trasa na Malaturę i

Dokładnie trasa na Malatyę i Adiyaman.Byłbym wdzięczny za wskazówki związane z dojazdem. Utrudnienia drogowe w tym rejonie. Między Adiyaman a Sanliurfa jest ok 100 km, a z Gazientep do Sanliurfa też podobnie. Rozumiem specyfikę Sanliurfa i okres ramadanu pod koniec maja ( wtedy się wybieram). Zależy mi na zobaczeniu groty Abrahama, zamku krzyżowców z Edessy, i Gebekli Tepe. Właściwie to jest jedyny powód , poza Nemrod Dagi wyjazdu na "wschód". Więc się zastanawiam czy warto jechać tylko na Nemrod Dagi. Skoro mówisz że Gazientep i Nemrod są w porządku to co tak bardzo zmienia się 100 km dalej w Sanliurfa?

Trasa na Nemrut

Kilka odrębnych tematów się nabierało, więc będzie po kolei - najpierw trasa z Kapadocji na Nemrut. Jeżeli pojedziesz z Kapadocji na Malatyę, to najważniejsza i najlepszej jakości droga wiedzie przez Adiyaman (D850), ale też jest to droga najdłuższa, bo omijająca pasmo górskie. Brązowe kierunkowskazy kierujące podróżnych do atrakcji turystycznych zachęcają do przejazdu przez Malatyę w kierunku wschodnim i do odbicia za Malatyą na południe. Biegną tamtędy dwie trays górskie, znacznie krótsze, ale i wymagające wolniejszej jazdy. Jeżeli zdecydujesz się na jazdę przez góry, to wybierz przejazd przez Furuncu, Arikonak i Serince, który doprowadzi Cię do Parku Narodowego Góry Nemrut w okolicach mostu Septymiusza Sewera. Pod żadnym pozorem nie jedź trasą rekomendowaną przez brązowe kierunkowskazy, wiodącą przez Kokpinar, Tepahan i Buyukoz. Dotrzesz nią pod szczyt góry Nemrut od strony, od której nie jeżdżą prawie żadne wycieczki, a dotarcie do głównych tras regionu będzie oznaczać jazdę bez trzymanki i nawierzchni północnymi zboczami masywu Nemrut, wiem, bo osobiście ją przecierpiałam, z oszałamiającą prędkością 5 km/h. Na terenie Parku Narodowego Góry Nemrut, oprócz samego szczytu Nemrutu, jest do zobaczenia jeszcze kilka ciekawych miejsc: wspominany już most Septymiusza Sewera, Arsameia, twierdza Yeni Kale oraz tumulus Karakuş.

Bezpieczeństwo na wschodzie Turcji

Sanliurfa to ogromne miasto, w którym o wiele łatwiej wyobrazić sobie, że komuś puszczą nerwy, zwłaszcza w Ramadanie (zresztą wtedy żołądek przyklei Ci się do kręgosłupa z głodu). Góra Nemrut to odludzie, daleko od granicy z Syrią, nikt tam nie będzie robił zamachów, strzelał, rakiet wypuszczał itp. Gaziantep to wg najdalej na wschód gdzie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że będzie ok.