Wieża Macedońska w Edirne

Współrzędne GPS: 41.677399, 26.552200

Położenie w mieście: 

Zbudowana w czasach rzymskich Wieża Macedońska stanowi kolejny, po Wielkiej Synagodze, przykład zainteresowania władz Edirne odtworzeniem historycznych budowli niegdyś zdobiących miasto. Jeszcze niedawno zrujnowana wieża robiła na turystach przygnębiające wrażenie, ale już niedługo ma zostać odrestaurowana i przekształcona w placówkę muzealną.

Wieża Macedońska w Edirne
Wieża Macedońska w Edirne

Wieża Macedońska została zbudowana na przełomie I i II wieku n.e. na rozkaz rzymskiego cesarza Hadriana, od imienia którego pochodziła dawna nazwa miasta - Adrianopol. Wieża była elementem fortyfikacji otaczających Edirne i jest obecnie jedyną po nich dobrze zachowaną pamiątką. Pochodzenie jej nazwy tłumaczone jest zorientowaniem budowli w kierunku Macedonii lub też faktem, że dawniej pod pojęciem Macedonia rozumiano obszar sięgający aż do Edirne.

Historia Wieży Macedońskiej budzi wiele kontrowersji i niepewności. Na pewno odremontowano ją w okresie bizantyjskim, a w XIX wieku częściowo odbudowano przy wykorzystaniu drewna jako materiału konstrukcyjnego i przekształcono w wieżę zegarową.

Wnętrze Wieży Macedońskiej w Edirne
Wnętrze Wieży Macedońskiej w Edirne

W 1953 roku wieżę próbowano wysadzić w powietrze przy użyciu dynamitu. Podobno ten barbarzyński akt był efektem konsultacji władz miejskich z Politechniką Stambulską, w wyniku których zdecydowano, że wieża szpeciła krajobraz. Jednakże profesor Sinan Kocaman w książce Edirne Turizm Coğrafyası (Geografia Turystyczna Edirne) twierdzi, że ówczesny burmistrz Edirne Sabahattin Parsoy podjął decyzję o wysadzeniu wieży po tym, jak jej konstrukcja została poważnie naruszona przez trzęsienie ziemi. Zniszczyło on również neoklasycystyczną część wieży mieszczącą zegar. Zrujnowany budynek zagrażał podobno bezpieczeństwu mieszkańców miasta.

Wieża Macedońska w Edirne
Wieża Macedońska w Edirne

Niezależnie od tego, która wersja wydarzeń jest zgodna z rzeczywistością, przez prawie 40 lat pozostałości Wieży Macedońskiej stanowiły zdecydowanie nieładny element krajobrazu Edirne. Dopiero w 1990 roku, przy okazji prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów pod kierownictwem profesora Şahila Yıldırıma wykonano renowację części budowli. Wykopaliska w sąsiedztwie wieży trwały do 2003 roku i przyniosły wiele cennych odkryć. Znaleziono cenne obiekty z czasów rzymskich, bizantyjskich i osmańskich, odkryto fragmenty dawnych murów obronnych, nekropolii oraz kościoła. Niektóre ze odkopanych przedmiotów zostały wystawione w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Edirne.

Naczynia znalezione przy Wieży Macedońskiej - ekspozycja Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Edirne
Naczynia znalezione przy Wieży Macedońskiej - ekspozycja Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Edirne

W wyniku prowadzonych prac archeologicznych oraz renowacyjnych możliwe stało się zajrzenie do wnętrza wieży oraz obejrzenie terenu wykopalisk z odsłoniętymi pozostałościami dawnych budowli.

Nagrobek z I/II wieku n.e. znaleziony przy Wieży Macedońskiej - ekspozycja Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Edirne
Nagrobek z I/II wieku n.e. znaleziony przy Wieży Macedońskiej - ekspozycja Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Edirne

Na początku 2013 roku burmistrz Edirne Hasan Duruer ogłosił, że został zatwierdzony projekt kompleksowej renowacji Wieży Macedońskiej, w wyniku którego zostanie ona przekształcona w placówkę muzealną. Burmistrz obiecał, że prace rozpoczną się niezwłocznie, jednakże na oficjalnej stronie internetowej Muzeum w Edirne brak do tej pory informacji o ich podjęciu. Podczas wizyty w Edirne warto zajrzeć w okolice wieży, aby przekonać się, jak w rzeczywistości postępuje remont budowli. Można również śledzić najświeższe doniesienia prasowe publikowane na serwisie informacyjnym Hürriyet Daily News.

Jak dotrzeć do Wieży Macedońskiej?

Wieża Macedońska położona jest w ścisłym centrum Edirne, w bocznej uliczce Mumcular Sokak, nieopodal meczetu Üç Şerefeli i łaźni Sokollu Mehmet Paşa.

Współrzędne geograficzne Wieży Macedońskiej to: 41.67740146, 26.55223578.

Wieża Macedońska w Edirne
Wieża Macedońska w Edirne

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: