Położenie w mieście:
Nazwa meczetu Üç Şerefeli Cami w Edirne oznacza dosłownie 'meczet z trzema balkonami'. Pochodzi ona od jednego z minaretów ozdobionych owymi balkonikami. Meczet ten, zbudowany w latach 1437-1447 jest starszy od meczetu Selimiye i równie godny uwagi. Reprezentuje bowiem styl architektoniczny będący formą przejściową pomiędzy typowo seldżuckimi meczetami z Konyi czy Bursy a stylem osmańskim, który w pełni rozwinął się w Istanbule.
Meczet Üç Serefeli został zbudowany za rządów sułtana Murada II. Uszkodzenia, którym uległ w 1752 roku podczas trzęsienia ziemi, zostały naprawione w 1763 roku, na rozkaz Mahmuda III. Kolejny gruntowny remont odbył się w 1930 roku. Dodatkowo przeprowadzono prace renowacyjne fresków w 1999 roku.
Do naszych czasów nie zachowała się niestety szkoła koraniczna (tzw. mekteb) oraz kuchnia wydająca posiłki ubogim (czyli imaret). Natomiast będąca częścią kompleksu medresa nazywana Saatli przetrwała w bardzo zmienionej przez renowację formie.
Meczet posiada podłużną salę modlitwy, do której wejście prowadzi z dziedzińca otoczonego z trzech stron arkadami. W centrum dziedzińca znajduje się fontanna ablucyjna.
Wnętrze meczetu przykryte jest kopułą o średnicy 24 metrów, spoczywającą na ciężkich łukach. 12 okien w bębnie kopuły zapewnia odpowiednie oświetlenie meczetu. Obszar mihrabu ozdobiony jest malowanymi wzorami przedstawiającymi koła i gwiazdy, a okiennice są odzwierciedleniem obowiązujących w okresie budowy meczetu wzorów rzeźbionych w drewnie.
Meczet posiada cztery minarety o różnej wysokości, znajdujących się w czterech rogach dziedzińca, Najwyższy z nich, w południowym rogu, mierzy 67 metrów i jest ozdobiony wzorem z białych i czerwonych kamieni, ułożonych w zygzak. To od trzech balkoników tego minaretu pochodzi nazwa całego meczetu. Pozostałe minarety posiadają inne zdobienia w kształcie spiralnym, diamentowym i karbowanym. Minaret północny ma dwa balkoniki, a pozostałe - zaledwie po jednym.
Meczet zbudowano z wapienia, a niektóre elementy, takie jak kolumny i ich kapitele, mihrab, mimbar i portale są marmurowe. Szczególną ozdobą dziedzińca są freski umieszczone po wewnętrznej stronie kopuł przykrywających galerię otaczającą dziedziniec.
Zwiedzanie meczetu Üç Şerefeli jest bardzo przyjemne, gdyż nie jest on prawie zupełnie odwiedzany przez turystów, którzy po przybyciu do Edirne zmierzają wprost do słynniejszego meczetu Selimiye. Zamiast naganiaczy i tłumów zwiedzających można tu zobaczyć dzieci biegające po meczecie i rozmodlonych mężczyzn, a obie te grupy egzystują w doskonałej harmonii, zupełnie sobie nie przeszkadzając.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz