Region:
Niewielkie miasteczko Turgut (2 tysiące mieszkańców), położone tuż pod elektrownią w Yatağanie, było w przeszłości ważną bazą dla tureckich archeologów. To właśnie w nim mieszkał podczas wykopalisk prowadzonych na terenie antycznego sanktuarium w Laginie 'ojciec tureckiej archeologii' - Osman Hamdi Bey.
Dom Osmana Hamdi Beya w Turgut
Jeszcze do niedawna oficjalna nazwa miasteczka brzmiała Leyne i pomimo jej zmiany na Turgut, to właśnie dawną nazwą posługują się miejscowi. Najprawdopodobniej 'Leyne' to zniekształcenie słowa Lagina i pamiątka po wspaniałej historii tych okolic.
Ulica miasteczka Turgut
Obecnie źródłem dochodu dla mieszkańców Turgut jest przemysł oraz rolnictwo w ryzykownym połączeniu. W krajobrazie mocno zmienionym przez elektrownię oraz kopalnię odkrywkową węgla brunatnego nadal położone są gaje oliwne, a w miasteczku działa wytwórnia oliwy.
Dom Osmana Hamdi Beya w Turgut
Co warto zobaczyć:
W samym Turgut znajdują się dwa miejsca godne uwagi. Pierwszym z nich jest odrestaurowany dom, w którym w latach 1891-1893 mieszkał Osman Hamdi Bey. Niestety podczas naszej wizyty ten budynek, przekształcony w niewielkie muzeum, nie był otwarty. Według oficjalnej informacji muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków, od 9:00 do 18:00.
Ogród domu Osmana Hamdi Beya
Drugą atrakcją Turgut jest zabytkowy meczet zbudowany przez İlyas Beja w 1311 roku, w czasach seldżuckich.
Najciekawszym stanowiskiem archeologicznym w bezpośrednim sąsiedztwie Turgut jest karyjskie sanktuarium bogini Hekate w Laginie, położone niecały kilometr od centrum miasteczka.
Nieco dalej (13 km na południe) leżą ruiny antycznego karyjskiego miasta Stratonikea.
Jak dotrzeć?:
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz