Stary Meczet w Edirne

Współrzędne GPS: 41.676498, 26.555901

Położenie w mieście: 

Stary Meczet (tr. Eski Camii) w Edirne położony jest w historycznym centrum miasta, w sąsiedztwie dwóch pozostałych słynnych meczetów: Selimiye i Üç Şerefeli, przy ulicy Talatpaşa, tuż przy bazarze Bedesten.

Stary Meczet czyli Eski Camii w Edirne
Stary Meczet czyli Eski Camii w Edirne

Budowę tego meczetu rozpoczęto w 1402 roku na rozkaz emira Sulejmana Çelebiego, a zakończono w 1414 roku za panowania jego brata, sułtana Mehmeda I. Początkowo meczet posiadał zaledwie jeden minaret, drugi, wyższy dobudowano na rozkaz Murata II, znanego między innymi ze zwycięstwa pod Warną w 1444 roku.

Wnętrze meczetu Eski Camii
Wnętrze meczetu Eski Camii

Inskrypcja nad zachodnim wejściem podaje nam imię architekta odpowiedzialnego za budowę meczetu - był nim Haci Alaeddin z Konyi, natomiast kierownikiem budowy mianowano Ömera bin Ibrahima.

Inskrypcje nad wejściem do Starego Meczetu
Inskrypcje nad wejściem do Starego Meczetu

Stary Meczet nie zawsze nosił to miano. Powstał jako główny, 'piątkowy' czyli odświętny, meczet Edirne, natomiast nazwę 'starego' uzyskał, wraz z drugim minaretem, po powstaniu meczetu Üç Şerefeli w 1447 roku. Przez lata nie omijały go klęski, został uszkodzony zarówno przez pożar, jak i trzęsienie ziemi. Jego renowację nakazał wówczas sułtan Mahmud I (w 1753 roku). Ponownie uszkodzony przez trzęsienie ziemi w 1953 roku, uzyskał obecny wygląd w 1965 roku. Do naszych czasów nie zachowała się natomiast mała medresa.

Zdobienia jednej z kopuł Eski Camii widziane od wewnątrz
Zdobienia jednej z kopuł Eski Camii widziane od wewnątrz

Sercem meczetu jest kwadratowa sala modłów, o bokach długości około 50 metrów, przed którą znajduje się portyk. Salę modłów przykrywa dziewięć kopuł - taką wielo-kopułową konstrukcją Stary Meczet przypomina Wielki Meczet (tr. Ulu Camii) z Bursy.


Ozdobne inskrypcje we wnętrzu meczetu Eski Camii (kliknij, aby powiększyć)

Charakterystyczną cechą meczetu są ogromne kaligrafie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wewnętrzne zdobienia pochodzą z II połowy XIX wieku, natomiast kamienny mihrab oraz mimbar - z czasów budowy meczetu. Mihrab wyróżnia się wyglądem, ponieważ zamiast jednej niszy wskazującej kierunek Mekki, składa się z dwóch nisz, z których mniejsza znajduje się wewnątrz większej.


Mimbar, minaret i mihrab meczetu Eski Camii (kliknij, aby powiększyć)

Powiązane artykuły: