Söke

Współrzędne GPS: 37.736000, 27.399900

Region: 

Chociaż Söke to stolica dystryktu, w którym znajduje się wiele atrakcji turystycznych, samo miasto nie posiada interesujących zabytków, a z punktu widzenia podróżników stanowi głównie ważne centrum komunikacyjne regionu. Podczas gdy pobliskie Kuşadası tętni nocnym życiem i gości tysiące wczasowiczów, Söke udało się zachować charakter typowego miasteczka o charakterze rolniczo-przemysłowym.

Głównym źródłem utrzymania dla mieszkańców Söke jest rolnictwo, a zwłaszcza uprawy bawełny, które otaczają miasto i stanowią dominujący element okolicznego krajobrazu. Bawełna z Söke jest w dużej mierze eksportowana na zachód. Ważnym składnikiem lokalnej gospodarki jest również leśnictwo oraz rzemiosło. Stosunkowo nowym dodatkiem do ekonomii miasta są fabryki odzieżowe, szyjące ubrania dla zachodnich sieci, takich jak Levis czy Nike.

Zarys historii

Miasto znane było dawniej jako Sokia i zamieszkane głównie przez ludność grecką. W 1426 roku zostało zajęte przez Turków, którzy uczynili z niego stolicę sandżaku Menteşe. Po I wojnie światowej Söke okupowały oddziały włoskie, a po zakończeniu wojny turecko-greckiej, w latach dwudziestych XX wieku zamieszkujący je Grecy zostali przesiedleni, a ich domy zajęli Turcy z terenów Grecji.

Informacje praktyczne

Zakupy

Najważniejszym cotygodniowym wydarzeniem w mieście jest wielki targ spożywczo-przemysłowy, który odbywa się w każdą środę w centrum Söke. Ponieważ targ przyciąga wielu przybyszy z okolicznych wsi oraz tłumy turystów, warto zwrócić uwagę na kieszonkowców, którzy mogą skorzystać z okazji. Targ odbywa się na terenie położonym pomiędzy ulicami Sekiler Caddesi i Adnan Kahveci Caddesi, w pobliżu dworca autokarowego. Tuż przy nim znajduje się także supermarket Tansaş.

W samym Söke oraz przy drodze dojazdowej do miasta działa kilka outletów odzieżowych, sprzedających produkowane w mieście ubrania. Należą do nich: Novada Outlet, położony po północno-wschodniej stronie miasta, przy ulicy Aydın Yolu No:216, Defacto Novada Outlet AVM i Derimod - w tej samej okolicy. Oprócz sklepów odzieżowych i obuwniczych, w tych centrach handlowych działają popularne sieci fast-food oraz znajdują się supermarkety spożywcze.

Restauracje

Najbardziej znanym daniem lokalnym jest w Söke tzw. çöp şiş czyli niewielkie kawałeczki jagnięciny nadziane na patyczki i przypieczone. Podaje się je z sałatką, plackiem pide oraz grilowanymi warzywami. Większość restauracji w Söke podaje çöp şiş, a w niektórych przypadkach jest to jedyna pozycja w menu lokalu.

Wśród restauracji podających ten specjał wyróżnia się Ilhan Usta Çöp Şiş, położona przy głównej trasie przelotowej przez miasto, po jego południowej stronie. W tej samej okolicy działa restauracja Gürbüz Çöp Şiş, a w centrum Söke warto pamiętać o Aran Çöp Şiş Salonu, znajdującej się przy ulicy Sekiler Caddesi.

Noclegi

Co prawda nie istnieje wiele dobrych powodów na spędzenie w Söke nocy, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, to w centrum miasta działa kilka niedrogich hoteli: położony tuż przy dworcu autokarowym Hotel Akalin (tel. 0 90 256 512 7793) przy ulicy Bağarası Caddesi No:6, Efes Otel w dzielnicy Kemalpaşa oraz Yavuz Otel w dzielnicy Yeni Cami.

Co warto zobaczyć: 

W samym Söke brak większych atrakcji turystycznych. Najstarszą dzielnicą miasta jest Kemalpaşa Mahallesi, w której stoi kilka rezydencji z XIX wieku. Niestety większość z nich znajduje się w okropnie zrujnowanym stanie.

Najważniejszy meczet miasta to İlyas Ağa Cami, znany również jako Çarşı Cami. Został on zbudowany w 1812 roku na rozkaz lokalnego gubernatora o imieniu İlyas Ağa. Najciekawszym elementem tego budynku jest jego portyk, w którym widoczne są elementy architektoniczne pozyskane z pobliskich stanowisk archeologicznych. Co ciekawe, budynek z zewnątrz przypomina o wiele starsze budowle bizantyjskie.

Söke stanowi natomiast dobry punkt startowy do wielu wycieczek po okolicy, w tym do ruin Priene i Miletu.

Jak dotrzeć?: 

Położone niedaleko autostrady İzmir-Aydın, tuż przy drodze krajowej D525 (z İzmiru do Milasu) Söke jest doskonale skomunikowane z innymi miastami regionu.

Dworzec autokarowy w Söke znajduje się w samym centrum miasta, przy ulicy Bağarası Caddesi. Odjeżdżają z niego autokary do wielu lokalnych miast oraz kursujące dalej, do innych regionów kraju.

Minibusy i dolmusze łączą Söke z oddalonym o 22 km Kuşadası oraz Selçukiem (42 km), jak również z Didim, Aydınem, Güllübahçe (miejscowość przy ruinach antycznej Priene) oraz Parkiem Narodowym Dilek. O wiele trudniej jest dojechać transportem publicznym do Balat (przy antycznym Milecie) - połączenia z Söke są często likwidowane, a następnie przywracane.

Powiązane artykuły: