Nowe możliwości podróżowania do Turcji i po Turcji

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął, a wraz z nim - podróże małe i duże. Jeżeli zmierzacie w kierunku Turcji, to może zainteresuje Was kilka ciekawych nowych możliwości dostania się do tego kraju z Grecji i Bułgarii. Co więcej, zwolenników wojaży samochodowych powinna ucieszyć wiadomość o zbliżającym się otwarciu kluczowej dla ruchu motoryzacyjnego w zachodniej Turcji autostrady.

Port promowy w Çeşme

Pierwsza ciekawa opcja podróżnicza to bezpośrednie połączenie promowe między tureckim kurortem Çeşme a kontynentalną częścią Grecji. Prom rozpoczął kursy w czerwcu 2019, łącząc Çeşme z portem Lavrio, położonym około 40 km na południowy-wschód od Aten. Jest to rozwiązanie znacznie skracające czas przeprawy promowej przez Morze Egejskie, ponieważ do tej pory konieczne były przesiadki na wyspach greckich, takich jak Samos, Rodos czy Kos, a w przypadku Çeşme trzeba było przesiadać się na greckiej wyspie Chios. Operatorem promu jest Aegean Seaways, a rejs trwa siedem godzin. Z Çeşme prom wypływa o godzinie 22 i dociera do Lavrio o godzinie 6 rano następnego dnia. Z Lavrio wypływa tego samego dnia o godzinie 22 i wraca do Çeşme o godzinie 6 rano. Jak widać, połączenie nie jest możliwe codziennie, a jedynie co drugi dzień.

Drugie nowatorskie rozwiązanie podróżnicze to także połączenie promowe, łączące Turcję z Bułgarią, a dokładnie popularny bułgarski kurort Burgas z portem İğneada w europejskiej części Turcji. Port ten położony jest 125 km na północny-zachód od Stambułu. Rejs wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czarnego trwa pięć godzin, a operatorem promowym jest turecka firma İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO).

Trzecia nowa opcja transportowa to połączenie kolejowe pomiędzy Płowdiwem w Bułgarii a Edirne w tureckiej części Tracji. Połączenie oferowane jest przez koleje tureckie (TCDD) oraz bułgarskie (BDZ) i jest wygodną alternatywą dla jedynego do tej pory połączenia kolejowego Turcji i Bułgarii czyli pociągu Sofia-Stambuł. Kursy łączące Edirne i Płowdiw odbywają się od 1 czerwca 2019 roku, ale jedynie w weekendy, tj. w soboty i niedziele. Pociąg wyjeżdża z Płowdiwu o godzinie 8:40 i dociera do Edirne o 12:18. W drogę powrotną wyrusza z Edirne o 17:00 i do Płowdiwu przyjeżdża o 21:15. Trasa ma długość 180 km, a czas przejazdu - około 4 godziny - uwzględnia postój na granicy i kontrolę paszportową. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje w przeliczeniu około 7 euro. Dokładny rozkład jazdy pociągu jest dostępny na stronie Rail Turkey.

Ostatnia, czwarta dobra wiadomość podróżnicza jest przeznaczona dla zwolenników przejazdów samochodowych i autokarowych po Turcji. Wygląda na to, że już w sierpniu 2019 roku zakończona zostanie budowa autostrady łączącej Stambuł z Izmirem, przejeżdżającej przez Bursę. Władze tureckie chcą, aby ta 384-kilometrowa autostrada została otwarta przez Świętem Ofiarowania (Kurban Bayramı), które w 2019 roku przypada 12 sierpnia.