Narlıkuyu

Współrzędne GPS: 36.444401, 34.112000

Region: 

Nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, pomiędzy Silifke a Kızkalesi, leży maleńkie miasteczko Narlıkuyu. Nie jest to jednak jedna z wielu typowych miejscowości wypoczynkowych, jakich wiele można znaleźć na tym odcinku wybrzeża. Narlıkuyu wyróżnia się wśród nich swoim nietypowym położeniem nad malowniczą zatoką, wspaniałą rzymską mozaiką ukrytą w niepozornym budyneczku oraz bliskością niesamowitych zapadlisk i jaskiń krasowych.

Zatoka w Narlıkuyu

Zarys historii

W czasach rzymskich osada znana była jako Porto Calamie. Z tego okresu, a dokładniej - z IV wieku n.e. - zachował się do naszych czasów niewielki budynek łaźni, którego budowę sfinansował Poimenos z Korykos (czyli obecnego Kızkalesi).

Późniejsza nazwa - Tatlı Su (Słodka Woda) - pochodziła od studni zapewniającej wodę pitną mieszkańcom miasteczka. Woda ta pochodziła z położonych wyżej w górach źródeł krasowych. Obecnie osada znana jest jako Narlıkuyu czyli Źródło Granatów, od rosnących w okolicy drzew granatu.

Informacje praktyczne

Wyżywienie

Narlıkuyu położone jest nad piękną, niewielką zatoką morską, znaną z niezwykle świeżej i zimnej wody, którą zasilają słodkie wody z okolicznych źródeł. Nad tą zatoką powstało kilka restauracji rybnych, których sława sięga daleko poza samo miasteczko. Wszystkie lokale posiadają tarasy z widokiem na zatokę oraz sale wewnątrz budynku na wypadek brzydkiej pogody. Podaje się w nich przystawki (tr. meze), dania z ryb i owoców morza, a do popicia - napoje bezalkoholowe i alkoholowe, w tym - anyżową rakı. Warto jest pamiętać przed złożeniem zamówienia o podanie ceny danej ryby, ponieważ niektóre z dań są zaskakująco drogie.

Restauracje nad zatoką w Narlıkuyu

Wzdłuż drogi prowadzącej z Narlıkuyu do zapadlisk Nieba i Piekła usadowiły się liczne restauracje specjalizujące się w podawaniu tzw. śniadania wiejskiego (tr. köy kahvaltısı) oraz prostych potraw obiadowych, takich jak naleśniki gözleme, specjał prowincji Mersin czyli tantuni oraz herbaty i ayranu.

Noclegi

Największym hotelem w Narlıkuyu jest Hotel Calamie, położony zaledwie 150 metrów od wybrzeża. Hotel ten dysponuje własnym basenem zewnętrznym oraz prywatną plażą, oddaloną od niego o 1 km. Na miejscu jest restauracja podająca dania kuchni tureckiej i międzynarodowej. Nocleg w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem kosztuje od 120 TL.

O wiele większy wybór hoteli i pensjonatów o zróżnicowanym standardzie znajdziecie w oddalonym zaledwie o 4,5 km na wschód Kızkalesi.

Co warto zobaczyć: 

Największą atrakcją turystyczną w samym Narlıkuyu jest słynna mozaika przedstawiająca Trzy Gracje (tr. Üç Güzeller) - Aglaję ("Promienną"), Eufrozynę ("Rozumną") i Taleję ("Kwitnącą"). Mozaika ta zdobiła niegdyś podłogę łaźni, zbudowanych w IV wieku n.e. przez Poimenosa z Korykos tuż nad źródłem słodkiej wody. Inskrypcja w języku greckim, umieszczona przy mozaice, informuje "Mój przyjacielu, jeśli zastanawiasz się, kto odkrył ukryte źródło tej wspaniałej wody, to powinieneś wiedzieć, iż był to Poimenos, który sprawiedliwie rządził świętymi wyspami i był przyjacielem cesarzy". Wspominane święte wyspy to wyspy na Morzu Marmara, a cesarzami rzymskimi, z którym przyjaźnił się Poimenos, byli rządzący wschodnią częścią imperium Arkadiusz i jego brat - Flawiusz Honoriusz - panujący w części zachodniej.

Mozaika przedstawiająca Trzy Gracje w muzeum w Narlıkuyu

Obecnie pozostałości tej niewielkiej łaźni wraz ze znakomicie zachowaną mozaiką skrywają się w niepozornym domku, szumnie nazywanym muzeum, położonym przy wjeździe do Narlıkuyu (36.443961, 34.113488). Placówka ta jest najczęściej zamknięta, ale wystarczy się pokręcić po okolicy, aby znaleźć strażnika, który otworzy dla nas drzwi i opowie o historii tego miejsca. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Pozostałości łaźni Poimenosa w muzeum w Narlıkuyu

W Narlıkuyu można także odszukać starą pompę ręczną, stojącą w cieniu starego platana, stanowiącą pamiątkę po dawnych czasach i wyjaśnienie pochodzenia nazwy osady.

Aby obejrzeć kolejne okoliczne atrakcje, należy z nadmorskiego Narlıkuyu wyruszyć na północ, drogą prowadzącą w kierunku gór Taurus i dobrze oznaczoną kierunkowskazami do Cennet ve Cehennem czyli zapadlisk Nieba i Piekła. Po pokonaniu około 1,5 km dociera się do tego niezwykłego miejsca, które zostało opisane w oddzielnym artykule.

Tuż przy skrzyżowaniu (36.451333, 34.106333), na którym rozchodzą się drogi do Nieba i Piekła oraz do Jaskini Astmy (tr. Astım Mağarası) stoją pozostałości świątyni Zeusa (tr. Zeus Tapınağı Ve Kilise). Budowla ta została wzniesiona w okresie późno-hellenistycznym, w porządku doryckim. Na północnej ścianie budowli wypisane są imiona 130 kapłanów tej świątyni, z czasów hellenistycznych i rzymskich. W V wieku n.e. budowla została przebudowana i przekształcona w bazylikę chrześcijańską. Rozrzucone na polu za świątynią rozległe ruiny, chociaż słabo zachowane ruiny świadczą o istnieniu w tym miejscu sporej osady.

Świątynia Zeusa przy skrzyżowaniu do Nieba i Piekła

Jeżeli pojedziecie dalej w kierunku północno-zachodnim, po pokonaniu 2,5 km dojedziecie do wsi Hasanaliler, administracyjnie należącej do Narlıkuyu (36.464000, 34.086167). Stoją w niej ruiny tzw. kościoła z Hasanaliler (tr. Hasanaliler Kilisesi) czyli wczesnobizantyjskiej bazyliki chrześcijańskiej. Była to trójnawowa bazylika, wzniesiona na zboczu wzgórza i z tego powodu częściowo podparta na podbudowie złożonej z kilku pomieszczeń oraz cysterny na wodę. Na podstawie wyglądu budowli datę jej wzniesienia szacuje się na VI wiek n.e. Ponadto na terenie wsi Hasanaliler zachowały się pozostałości około 20 domów z czasów rzymskich, w większości stanowiące obecnie fragmenty nowszych budynków.

Ruiny kościoła z Hasanaliler

Jak dotrzeć?: 

Transportem publicznym: do Narlıkuyu kursują często dolmusze z Kızkalesi, w pobliżu zjazdu do miasteczka przejeżdżają również autokary jadące wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego, z Antalyi do Mersinu i Adany.

Samochodem: Narlıkuyu leży tuż przy trasie D400, najważniejszej drodze wiodącej wzdłuż południowego wybrzeża Turcji. Od położonego na zachodzie Silifke dzieli Narlıkuyu odległość 20 km, a do znajdującego się na wschodzie Mersinu jest stąd 65 km.

Powiązane artykuły: