Meczet Eşrefzade w Izniku

Współrzędne GPS: 40.429901, 29.723400

Położenie w mieście: 

Nie wszystkie meczety w Izniku to budynki zabytkowe. Uwagę podróżnych zwracają również nowoczesne meczety, wśród których wyróżnia się bardzo ładny meczet Eşrefzade. Został on zbudowany w 2007 roku, w miejscu o dużym znaczeniu historycznym, tuż przy grobowcu mistyka nazywanego Eşrefzade Abdullah Rumi.

Meczet Eşrefzade w Izniku
Meczet Eşrefzade w Izniku

Eşrefzade Abdullah Rumi był poetą i mistykiem, który działał w XV wieku, czyli we wczesnych latach Imperium Osmańskiego. Urodził się i zmarł w Izniku, chociaż jego ojciec przybył tu aż z Egiptu. Młody Abdullah odebrał bardzo staranne wykształcenie od najsłynniejszych uczonych epoki, podróżował w tym celu do Bursy, Ankary i dalekiej Hamy (obecnie na terenie Syrii).

Meczet Eşrefzade w Izniku - cmentarz przy meczecie
Meczet Eşrefzade w Izniku - cmentarz przy meczecie

Po zakończeniu kształcenia Abdullah zwrócił się w kierunku sufizmu czyli mistycznego nurtu w islamie, którego zwolennicy dążą do osiągnięcia jedności z boskim Absolutem. Przyjął wówczas imię Eşrefzade Rumi i założył zakon Eşreffiye, będący odłamem nurtu Kadiriye (Qadiriyya). Jego nauki podkreślały konieczność toczenia walki z pożądaniami własnego ego, przeciwko czynom zabronionym przez prawa religijne oraz takim słabościom jak chciwość, próżność i strach.

Eşrefzade Rumi tworzył w języku tureckim, był autorem tomu wierszy oraz wielu ksiąg, w których przedstawiał swoje przemyślenia i uczucia religijne z mistycznego punktu widzenia. Zmarł w 1469 roku i został pochowany w Izniku.

Meczet Eşrefzade w Izniku - grobowiec Eşrefzade Abdullaha Rumiego
Meczet Eşrefzade w Izniku - grobowiec Eşrefzade Abdullaha Rumiego

Meczet Eşrefzade został wzniesiony tuż przy grobie Rumiego. Jedynym zabytkowym elementem budowli jest jej minaret. Data jego wzniesienia nie jest dokładnie znana, ale najprawdopodobniej pochodzi z XVI wieku.

Meczet Eşrefzade w Izniku - wejście
Meczet Eşrefzade w Izniku - wejście

Meczet to prosty budynek z przeszklonym portykiem, jedną salą modlitewną i wydzieloną na pięterku częścią dla kobiet. Po obu stronach wejścia oraz we wnętrzu meczetu znajduje się wiele pięknych dekoracyjnych kafli, wyprodukowanych oczywiście w Izniku.


Meczet Eşrefzade w Izniku - kafle (kliknij, aby powiększyć)

Wnętrze meczetu jest ozdobione wieloma drewnianymi elementami, wśród których szczególną uwagę zwraca pięknie rzeźbiony mihrab, sufit oraz kolumny.


Meczet Eşrefzade w Izniku (kliknij, aby powiększyć)

Położenie

Meczet Eşrefzade znajduje się przy uliczce Eşrefoğlu Sokak, odchodzącej na północ od ulicy Kılıçaslan Caddesi, w sąsiedztwie historycznego meczetu Hacı Özbek. Aby dotrzeć do tego meczetu, należy kierować się z Hagia Sophia w samym centrum Izniku na wschód. Po odwiedzinach w meczetach Eşrefzade i Hacı Özbek, można iść ulicą Kılıçaslan dalej na wschód. Taki spacer doprowadza do słynnego Zielonego Meczetu i do bramy Lefke, stanowiącej część fortyfikacji miejskich.

Meczet Eşrefzade w Izniku - wnętrze
Meczet Eşrefzade w Izniku - wnętrze

Powiązane artykuły: