Zielony Meczet w Izniku

Współrzędne GPS: 40.429699, 29.726900

Położenie w mieście: 

W Izniku znajduje się wiele zabytkowych budowli, w tym sporo meczetów, z których najbardziej znanym i charakterystycznym jest Zielony Meczet (tr. Yeşil Cami), uważany często za symbol miasta. Nazwa budowli pochodzi od koloru kafli ceramicznych, którymi wyłożono jedyny minaret meczetu.

Zielony Meczet w Izniku

Budowę Zielonego Meczetu zapoczątkował wielki wezyr Çandarlı Kara Halil Hayreddin Pasza, a dokończył - jego syn oraz następca na stanowisku wielkiego wezyra Ali Pasza. Z inskrypcji znajdującej się na budowli wiadomo, że głównym architektem był Haci bin Musa, a meczet wzniesiono w latach 1378-1391.

Zielony Meczet w Izniku - inskrypcja nad wejściem

Zielony Meczet składa się z trójarkadowego portyku oraz jednej sali modlitewnej, w której za pomocą kolumnady wydzielono część dla kobiet. Sala modlitewna przykryta jest kopułą o średnicy około 10,5 metra. Mniejsza kopuła znajduje się nad sekcją dla kobiet.

Zielony Meczet w Izniku - wnętrze

Wnętrze meczetu wyłożone jest w dolnej części płytami z szarego marmuru. Nisza wskazującą kierunek Mekki czyli mihrab okolona jest misternie rzeźbionym obramowaniem z tzw. motywem mocarabe przypominającym nacieki w formie stalaktytów.


Wnętrze Zielonego Meczetu w Izniku (kliknij, aby powiększyć)

Z zewnątrz budynek meczetu wyłożono ciosanymi blokami kamiennymi. W północno-zachodnim rogu stoi pojedynczy minaret, pięknie ozdobiony płytkami z dominującym zielonym odcieniem. Na ozdobny wzór składają się również kafle żółte oraz purpurowe.

Zielony Meczet w Izniku - minaret

W czasie wojny turecko-greckiej, w 1922 roku meczet został poważnie uszkodzony. Remont przeprowadzono dopiero w latach 1956-1969, na zlecenie Generalnego Zarządu Fundacji Religijnych.

Zielony Meczet w Izniku - wejście

Położenie

Zielony Meczet położony jest po wschodniej stronie Izniku, przy ulicy Yeşil Cami Geçidi. W jego sąsiedztwie stoi kolejny zabytkowy meczet Şeyh Kudbuddin oraz Nilufer Hatun İmareti czyli zabytkowy budynek kuchni dla ubogich zbudowanej przez sułtana Murada I dla jego matki Nilufer Hatun, w którym obecnie mieści się muzeum miejskie (w 2013 roku nieczynne z powodu remontu). Nieco dalej na wschód znajduje się brama Lefke, stanowiąca część fortyfikacji Izniku.

Zielony Meczet w Izniku

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: