Meczet Hacı Özbek w Izniku

Współrzędne GPS: 40.429298, 29.723101

Położenie w mieście: 

Najstarszy zbudowany przy Turków meczet w Izniku nosi nazwę Hacı Özbek. Wzniesiono go w 1333 roku, zaledwie dwa lata po zdobyciu miasta przez osmańskiego sułtana Orhana. Według zabytkowej inskrypcji (tzw. kitabe), umieszczonej nad oknem, meczet został zbudowany na zlecenie sponsora o imieniu Haci Özbek bin Muhammed.

Meczet Hacı Özbek w Izniku

Hacı Özbek stanowi doskonały przykład wczesno-osmańskiego meczetu z jedną kopułą. Taki wzór architektoniczny powstał z połączenia technik budowlanych stosowanych w czasach bizantyjskich z potrzebami religijnymi muzułmanów. W przypadku meczetu Hacı Özbek sala modlitewna na planie kwadratu przykryta została kopułą o średnicy około 8 metrów. Bęben, na którym wsparta jest kopuła, ma kształt dwunastokąta, o wewnątrz ozdobionego trójkątnym wzorem przestrzennym.

Meczet Hacı Özbek - wnętrze

Ściany meczetu wzniesiono z ułożonych naprzemiennie trzech warstw cegieł i jednej warstwy ciosanego kamienia. Kamienie oddzielone są od siebie pojedynczą, pionowo umieszczoną cegłą. Za ciekawostkę można uznać fakt, że meczet Hacı Özbek nie posiada i nigdy nie posiadał minaretu, tak często uważanego za znak rozpoznawczy wszelkich meczetów.

Pierwotnie, po zachodniej stronie sali modlitewnej znajdował się trójarkadowy portyk. Podczas prac związanych z rozbudową drogi w 1959 roku portyk ten wyburzono, a następnie zbudowano nowy przedsionek, po stronie północnej budynku.

Meczet Hacı Özbek od strony ulicy

Wnętrze meczetu zdobiły dawniej ornamenty, które obecnie przykrywa gruba warstwa tynku. Skromny wygląd sali modlitewnej wzbogacają umieszczone w bębnie kopuły okienka witrażowe, marmurowy mihrab oraz drewniana kazalnica (czyli mimbar).

Położenie

Meczet Hacı Özbek położony jest przy ulicy Kılıçaslan Caddesi, po wschodniej stronie Izniku. W jego sąsiedztwie stoi ciekawy, nowo zbudowany meczet Eşrefzade. Po odwiedzinach w meczetach Eşrefzade i Hacı Özbek, można iść ulicą Kılıçaslan dalej na wschód. Taki spacer doprowadza do słynnego Zielonego Meczetu i do bramy Lefke, stanowiącej część fortyfikacji miejskich.

Meczet Hacı Özbek - wnętrze

Powiązane artykuły: