Lotnisko Gazipaşa rozpoczęło przyjmowanie lotów międzynarodowych

Nadeszła pamiętna i długo wyczekiwana chwila w historii tureckiego ruchu lotniczego. Po 20 latach od rozpoczęcia budowy lotnisko cywilne Gazipaşa w dniu 27. kwietnia 2011 przyjęło pierwszy samolot czarterowy, Boeing 737 – 700 linii lotniczych Transavia, przywożący do Turcji turystów z Holandii. Jest to zaledwie druga jaskółka w historii lądowań w Gazipaşa, pierwszą był samolot prywatnych tureckich linii Borajet, który w lipcu 2010 rozpoczął loty na krajowej trasie z lotniska Sabiha Gökçen w Istanbule do Gazipaşa.

Otwarcie lotniska w Gazipaşa ma ogromne znaczenie dla ruchu czarterowago na wybrzeżu śródziemnomorskim Turcji. Jego zadaniem jest odciążenie największego w tym regionie lotniska w Antalyi. Dodatkową zaletą jest bliskość miejscowości Gazipaşa od Alanyi - zaledwie 60 kilometrów, w porównaniu z 125 kilometrami dzielącymi popularną wśród wczasowiczów Alanyę od Antalyi. Szacuje się, że lotnisko Gazipaşa może przyjąć rocznie aż 500 tysięcy pasażerów!

Górzyste okolice Gazipaşa Górzyste okolice Gazipaşa

M. Sani Şener, prezes TAV - firmy zarządzającej lotniskiem, poinformował, że posiada ono obecnie kategorię 2C, a w przyszłości, po zakończeniu formalności, będzie posiadać kategorię 3C, co oznacza, że będzie przyjmowało samoloty w rodzaju Airbus A319 (156 pasażerów) czy (od 120 do 160 pasażerów). Litera C kody referencyjnego lotniska symbolizuje możliwość przyjmowania samolotów o rozpiętości skrzydeł do 36 metrów, a cyfry 2 i 3 referencyjną długość startu samolotu, odpowiednio - od 800 do 1200 metrów oraz od 1200 do 1800 metrów. Górzysta okolica sprawia, że największe samoloty pasażerskie nie będą mogły tam lądować.

Położenie lotnisk w Gazipaşa i w Antalyi w stosunku do Alanyi

Z kolei Gülçin Günder, prezes stowarzyszenia turystyki w Alanyi (ALTID), ogłosił, że prowadzone są obecnie rozmowy ze znaną tanią linią lotniczą Easyjet dotyczące otwarcia połączeń z Gazipaşa.

Osoby związane z Alanyą i rozwojem turystyki w regionie prowadzą kampanię na rzecz przemianowania lotniska Gazipaşa tak, aby nazywało się lotniskiem Alanya, dzięki czemu stałoby się bardziej rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

Co prawda oficjalna strona lotniska Gazipaşa jest ciągle w trakcie tworzenia, to wiele bieżących informacji dotyczących tego portu lotniczego możecie znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Alanya.