Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Współrzędne GPS: 36.883801, 30.705999

Region: 

Najstarszą i najbardziej urokliwą dzielnicą Antalyi jest Kaleiçi, która to nazwa oznacza dosłownie "Wewnętrzną Twierdzę". Miano to słusznie przysługuje dzielnicy, otoczonej wyznaczającymi jej granice murami obronnymi, wielokrotnie odbudowywanymi i remontowanymi. W czasach antycznych, gdy miasto znane było jako Attaleia, jego teren ograniczał się do tego niewielkiego obszaru, położonego na wzniesieniu nad wybrzeżem Morza Śródziemnego.

O Kaleiçi pisał obszernie XIX-wieczny polski badacz i podróżnik, Karol Lanckoroński, który jej wygląd opisywał tymi słowami: "Część jego zamknięta murami jest szczelnie zabudowana, o ciasnych ulicach i na pojedyncze dzielnice innymi murami podzielona. [...] Prawie wszędzie na ulicach Adalii pada oko na resztki starożytnej architektury, rzadziej i rzeźby, które dzisiaj służą do ozdoby murów zewnętrznych, rogów ulic, studzien lub wreszcie podwórców w pojedynczych domach".

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Orientacja w terenie

Kaleiçi znajduje się nad wykorzystywaną od czasów starożytnych jako port najgłębiej wrzynającą się w ląd częścią Zatoki Antalyi. Jej granice nadal ściśle wytyczają mury obronne, a do wnętrza tej historycznej dzielnicy prowadzi kilka bram, z których najsłynniejszą jest częściowo odrestaurowana Brama Hadriana. Na terenie Kaleiçi znajduje się plątanina wąskich uliczek, wśród których dość łatwo się zgubić. Jednak teren jest stosunkowo niewielki, więc zwiedzając Kaleiçi można sobie pozwolić na chwilę zapomnienia i błądzić jej ulicami i podziwiać ukryte skarby dzielnicy.

W celu orientacyjnym warto pamiętać, że główną oś dzielnicy Kaleiçi stanowi uliczka Hesapçı, biegnąca z północnego-wschodu, od Bramy Hadriana, aż do położonej nad wybrzeżem wieży Hıdırlık. Na południe od Kaleiçi sąsiaduje z nią park Karaalioğlu. Na wschodzie tuż na zewnątrz biegnie ważna arteria komunikacyjna miasta czyli ulica Atatürka, a od północy granice Kaleiçi wyznacza ulica Cumhuriyet.

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

W poszukiwaniu punktu orientacyjnego warto również spoglądać w górę - nad Kaleiçi, od strony północnej góruje charakterystyczna wieżyczka Żłobkowanego Minaretu (tr. Yivli Minare), jednago z najważniejszych symboli miasta Antalya. Minaret należał do wzniesionego w 1230 roku seldżuckiego meczetu, który został zniszczony w XIV wieku, a następnie odbudowany. Obecnie we wnętrzu tej budowli działa Muzeum Etnograficzne, w którego zbiorach zgromadzono tradycyjne stroje ludowe, narzędzia, naczynia, kilimy i namioty nomadów.

Tuż przy tym minarecie znajduje się drugie ważne wejście na teren Kaleiçi - Brama Zamkowa (tr. Kalekapısı), w której sąsiedztwie stoi również ładna, kamienna Wieża Zegarowa (tr. Saat Kulesi).

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Zwiedzanie dzielnicy

Najprzyjemniejszym sposobem na poznanie Kaleiçi jest spacer jej uliczkami, przy których stoją zabytkowe domy z czasów osmańskich. Z roku na rok coraz więcej z tych budynków jest odrestaurowywanych i przekształcanych w hotele butikowe i pensjonaty. Ciągle jednak wiele domostw znajduje się w opłakanym stanie. Nie wszystkie budynki, pomimo wyglądu wskazującego na ich zabytkowy charakter, są faktycznie wiekowe. W niektórych miejscach, gdzie dawne budowle całkowicie się zawaliły, zbudowano nowe domy, zachowujące charakterystyczny wygląd architektury dzielnicy.

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Jeżeli do Kaleiçi wejdziecie Bramą Zamkową, pierwszą ciekawą budowlą, która Was tu powita jest meczet Tekeli Mehmet Paşa, zbudowany w XVIII wieku. Z tego punktu można przejść na południe ulicą Długi Targ (tr. Uzun Çarşı Sokak) i skręcić nią w lewo w ulicę Targ Rybny (tr. Balıkpazarı Sokak). Jej przedłużeniem jest ulica Zwycięstwa (tr. Zafer Sokak), która doprowadza do wspominanej powyżej ulicy Rachunkowej (tr. Hesapçı Sokak).

Jeżeli z tego skrzyżowania skierujecie się ulicą Hesapçı w prawo (na południowy-zachód), po chwili dotrzecie do ruin budowli znanych obecnie jako Złamany Minaret (tr. Kesik Minare), a w dawnych czasach pełniących rolę antycznej świątyni, kościoła i meczetu. Podążając dalej w tym samym kierunku dochodzi się do Wieży Hıdırlık - budynku, którego dawnej funkcji nie udało się do tej pory ustalić. W tej okolicy można podziwiać piękny widok na Zatokę Antalyi i opuścić teren Kaleiçi, kierując kroki do parku Karaalioğlu.

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Natomiast jeżeli z przecięcia ulic Zafer i Hesapçı pójdziecie w lewo (na północny-wschód) dotrzecie do prywatnego muzeum nazywanego Suna - İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, położonego w bocznej uliczce Kocatepe. Główną część ekspozycji muzealnej stanowi ceramika z Çanakkale, ale zapewne dla wielu osób bardziej interesujące okażą się dwa budynki, w których działa muzeum. Jeden z nich to odrestaurowany dom z czasów osmańskich, a drugi to dawny prawosławny kościół świętego Jerzego (gr. Hagios Georgios, tr. Aya Yorgi). Muzeum jest czynne codziennie, za wyjątkiem środy, w godzinach od 9:00 do 12:00 i od 13:00 do 17:00, a normalny bilet wstępu kosztuje zaledwie 3 TL.

Idąc dalej ulicą Hesapçı dojdziecie do murów obronnych w miejscu, w którym wejście na teren dzielnicy Kaleiçi zapewnia wspaniała, zbudowana w czasach rzymskich Brama Hadriana (tr. Üçkapısı). Po przejściu tą bramą poza obręb murów dociera się do ulicy Atatürka, wzdłuż której kursuje tramwaj znany jako Nostalji Tramvay.

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Informacje praktyczne

Wstęp na teren dzielnicy Kaleiçi jest darmowy, ale spacer po tym obszarze może wiele kosztować, ponieważ znajduje się tu wiele sklepów z pamiątkami, restauracji, kawiarni i pubów. Ruch samochodowy jest w Kaleiçi ograniczony do pojazdów dostawczych, więc jeżeli przyjedzie się do Antalyi samochodem, to należy go pozostawić na wyznaczonych przy tej dzielnicy płatnych parkingach.

Dzielnica Kaleiçi jest często wybierana przez turystów szukających ciekawych opcji noclegowych w Antalyi. Znajdują się tutaj zarówno bardzo drogie hotele butikowe, jak i tańsze pensjonaty, o bardzo zróżnicowanym standardzie.

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Bibliografia

  • Lanckoroński, Karol, Miasta Pamfilii i Pizydyi, tom I Pamfilia, Kraków 1890
  • Dojazd: 

    Transportem publicznym: pod Bramę Hadriana wiodącą na teren dzielnicy Kaleiçi można podjechać linią tramwajową Nostalji Tramvay. Stosowny przystanek nazywa się Hadrian.

    Powiązane artykuły: