Region:
Biga to największe miasto w centralnej części Troady, a zarazem stolica jednego z dwunastu dystryktów prowincji Çanakkale. Położone na ważnym szlaku komunikacyjnym miasto obecnie nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale w przeszłości było świadkiem niezwykle doniosłego wydarzenia. To właśnie w okolicach Bigi, nad brzegami rzeki Granik, rozegrała się pierwsza ze zwycięskich bitew, jakie oddziały macedońskiego wodza Aleksandra Wielkiego stoczyły z Persami. Z racje dogodnego położenia Biga jest dogodnym miejscem postoju podczas podróży znad cieśniny Dardanele w kierunku wschodnim, w głąb Azji Mniejszej.
Zarys historii
Od czasów antycznych aż do zajęcia terenów Troady przez Imperium Osmańskie w 1364 roku miasto znane było jako Pegaea, czyli po grecku Źródła. Osada położona była na równinie Adrastea, stanowiącej tereny graniczne między historycznymi krainami — Troadą i Myzją. Ponieważ na terenie Bigi nie przeprowadzono dokładnych prac archeologicznych, najdawniejsze dzieje osadnictwa stanowią nadal tajemnicę dla badaczy.
Najważniejsze wydarzenie, które powiązane jest z dziejami miasta Biga, łączy się z niewielką rzeką przepływającą przez miasto. Znana jest ona obecnie jako Biga Çayı, czyli strumień Biga, chociaż funkcjonują również dwa inne określenia — Çan Çayı i Kocabaş Çayı. Ta wypływająca z północnych zboczy masywu góry Ida rzeka, wpadająca do Morza Marmara po pokonaniu 80 kilometrów przez tereny Troady, najlepiej jest jednak znana pod swoją starożytną nazwą — Granik. To w bitwie nad Granikiem, na wysokości obecnego miasta Biga, w maju 334 roku p.n.e. wojska Aleksandra Wielkiego po raz pierwszy pokonały w oddziały perskie, otwierając sobie drogę do Azji.
Informacje praktyczne
Licząca obecnie około 80 tysięcy mieszkańców Biga położona jest przy ważnej trasie komunikacyjnej, biegnącej z zachodu na wschód wzdłuż wybrzeża Morza Marmara. Akurat w punkcie, w którym rozwinęło się to miasto, trasa D200 odchodzi łagodnym łukiem od wybrzeża w kierunku południowym. Miasto leży po południowej stronie tej trasy, ale pomimo tego, że otoczone jest przez rozległą równinę, jego centrum jest plątaniną wąskich, zatłoczonych uliczek.
Z racji swojego położenia Biga jest głównie miastem tranzytowym dla podróżnych podążających dalej na wschód kraju, a w mieście działa kilka hoteli, które mogą okazać się dogodnym miejscem noclegowym.
Co warto zobaczyć:
W centrum Bigi zachowało się kilka zabytkowych, drewnianych domów. W jednym z nich, znanym jako Halimbey Konağı, działa obecnie niewielkie Muzeum Miejskie (tr. Kent Müzesi), zawierające typową kolekcję eksponatów etnograficznych. Ponadto w mieście godny uwagi jest Meczet Targowy (tr. Çarşı Cami), a właściwie piękna drewniana fontanna ablucyjna stojąca przed tym budynkiem.
Biga może okazać się natomiast dobrym miejscem wypadowym do zwiedzenia ruin antycznego miasta Parion, położonych 30 km na północny-zachód oraz murów obronnych starożytnego Priapos, znajdujących się a terenie miasteczka Karabiga, 23 km w kierunku północnym.
Jak dotrzeć?:
Transportem publicznym: Biga połączona jest regularnymi kursami autokarowymi z Bandırmą, Çan, Çanakkale, Lapseki i Karabigą.
Samochodem: miasto leży przy trasie D200, łączącej leżące na zachodzie Çanakkale (94 km) i Lapseki (60 km) z położoną na wschodzie Bandırmą (75 km). W mieście trasa ta krzyżuje się z biegnącą na południe, do Çan (33 km), drogą D555 oraz z lokalną drogą po położonej na północy miejscowości Karabiga (23 km).
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz