Çan

Współrzędne GPS: 40.030102, 27.050900

Region: 

Çan to jedno z tych miasteczek położonych na terenie Troady, w którym podróżnicy nie znajdą żadnych ciekawych zabytków. Położone jest nieco na uboczu od głównych szlaków komunikacyjnych i zazwyczaj jest po prostu omijane przez turystów przemierzających ten zakątek Turcji. Tymczasem istnieją przynajmniej dwa powody, dla których do Çan warto jest zajrzeć: lokalna ceramika oraz lokanta, podająca najsmaczniejsze kotleciki köfte oraz sałatkę fasolową piyaz na terenie całego kraju.

Centrum Çan

Zarys historii

O historii Çan niestety niewiele wiadomo. Pomimo, że w okolicach miasteczka znaleziono wiele śladów antycznego osadnictwa, są one w bardzo słabym stopniu zachowane. Niektórzy badacza utożsamiają Çan z osadą Gergis, w której żyło wspominane przez Homera plemię Gergithes, jednakże nie udało się do tej pory potwierdzić tych przypuszczeń.

W czasie wojny grecko-tureckiej, która toczyła się po I wojnie światowej, Çan zostało zniszczone przez wycofujące się wojska greckie. Oddziały tureckie zdobyły Çan we wrześniu 1922 roku.

Miasto obecnie

Çan liczy sobie około 30 tysięcy mieszkańców i jest stolicą dystryktu o tej samej nazwie, należącego administracyjnie do prowincji Çanakkale. Głównym źródłem dochodu dla miasta jest przemysł ceramiczny. W okolicy Çan znajdują się znaczące pokłady kaolinu czyli glinki porcelanowej oraz skalenia - ważnych surowców wykorzystywanych przy produkcji wyrobów ceramicznych. Z tego powodu w Çan działa obecnie największa wytwórnia ceramiki na terenie Turcji, w której znajduje zatrudnienie wiele osób z okolic miasta.

Informacje praktyczne

Orientacja

Miasto podzielone jest na dwie części przez przebiegającą przez nie trasę D555. Centrum Çan, w którym znajduje się większość punktów usługowych, sklepów i restauracji, położone jest po północno-zachodniej stronie tej drogi. Druga część miasta to dzielnice przemysłowe i mieszkalne, znane pod nazwą Seramik Mahallesi.

Noclegi

Ponieważ w okolicach Çan istnieje wiele źródeł termalnych, władze miasta planują przekształcenie go w ośrodek wypoczynku i przyciągnięcie turystów poszukujących wypoczynku w cichym otoczeniu lasów i wzgórz. Obecnie otwarto w mieście jeden hotel termalny - Çan Belediyesi Termal Otel&Spa (przy ulicy Hulusi Damgacıoğlu nr 1), a budowa kolejnych jest zapewne uzależniona od powodzenia tego pierwszego przyczółka turystyki w dystrykcie.

Jeżeli nie planujecie wypoczynku w centrum spa, a jedynie nocleg w czasie dalszej podróży przez Troadę, to najlepszym rozwiązaniem jest zatrzymanie się w hotelu Sergis, dogodnie położonym tuż przy trasie dojazdowej do Çan z miasta Biga (tr. Biga-Çan Yolu). Za pokój dwuosobowy ze śniadaniem należy zapłacić około 80 TL.

Hotel Sergis w Çan

Wyżywienie

Jednym z głównych powodów, dla którego warto jest zatrzymać się w Çan, jest niewielka jadłodajnia Gülen Piliç przy ulicy Oran, która, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w daniach z kurczaka. Można tam zjeść przepyszne grilowane filety z piersi kurczaka, o niezrównanym smaku i soczystości, oraz zbliżające sie do ideału köfte, które w wariancie z Çan przyjmują kształt niewielkich mięsnych wałeczków. Jako zakąskę koniecznie trzeba zamówić piyaz - w przeciwieństwie do znanej z okolic Antalyi zupy fasolowej o tej nazwie, w Troadzie jest to sałatka z wielu warzyw z dodatkiem gotowanej białej fasoli. Kucharze z Çan osiągnęli w jej wykonaniu mistrzostwo kraju, a całość oprócz wspaniałego smaku jest niezwykle estetycznie podana. Do popicia można zamówić jedynie napoje bezalkoholowe, a najlepiej z podawanym potrawami komponuje się napój jogurtowy ayran.

Köfte z lokanty Gülen Piliç

Oczywiście w Çan jest o wiele więcej punktów gastronomicznych, podających wszelkie dania kuchni tureckiej. Najłatwiej jest znaleźć odpowiadający Wam lokal spacerując wzdłuż przebiegającej przez centrum miasta ulicy Şht. Mustafa Kaya.

Ogródek herbaciany w Çan

Przyjemnym miejscem na odpoczynek jest przestronny plac, ograniczony ulicami Millet, Oran, Atatürka i Belediye. Stoi na nim pomnik Mustafy Kemala Atatürka, znajdują się sadzawki, w których pływają kaczki i działa herbaciarnia.

Pomnik Mustafy Kemala Atatürka w Çan

Zakupy i punkty usługowe

Największy bazar w Çan odbywa się co niedzielę, w specjalnie do tego celu zbudowanej hali targowej (tr. Çan Belediyesi Kapalı Pazar Yeri).

Hala targowa w Çan

W Çan działa wiele sklepów z branży spożywczej, odzieżowej i przemysłowej. Jest tu również kilka supermarketów oraz dyskontów spożywczych, należących do sieci BİM (przy ulicach Atatürka i Çanakkale), Şok (przy ulicy Çanakkale) i A101 (przy ulicy Bankowej).

Siedziby wielu banków oraz bankomaty znajdują się głównie przy ulicy Şht. Mustafa Kaya. Urząd pocztowy mieści się przy ulicy Atatürka.

Co warto zobaczyć: 

W Çan nie ma żadnych punktów uznawanych za atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Można się tu zatrzymać ze względu na specjały serwowane w lokancie Gülen Piliç i przy okazji pooglądać, jak wygląda to nieco senne miasteczko, typowe dla wewnętrznej części Troady. Jeżeli zmierzch zastanie Was w podróży wzdłuż wybrzeża Morza Marmara, to można rozważyć nocleg w Çan ze względu na konkurencyjne ceny w hotelu Sergis oraz na ciszę i spokój, odróżniające tę miejscowość od gwarnego Çanakkale.

Piyaz z lokanty Gülen Piliç

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: jak już wspominaliśmy, Çan nie jest położone przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Miasteczko skrywa się w centralnej części Troady, w znacznym oddaleniu od morza. Najłatwiej jest dotrzeć do niego zjeżdżając z biegnącej z Bandırmy do Çanakkale trasy D200. Należy z niej skręcić na południe w mieście Biga i po przejechaniu 35 km trasą D555 dojeżdża się do Çan.

Autokarem: dworzec autokarowy w Çan znajduje się przy trasie przelotowej D555, tuż obok hali targowej i hotelu Sergis. Kursują z niego zarówno autokary do miast położonych na terenie Troady (Altınoluk, Biga, Çanakkale, Yenice ), jak i do tych znacznie dalszych, w tym - do Ankary (11 godzin, 60 TL), Bursy (4 godziny, 40 TL) i Stambułu (8 godzin, 50 TL).

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: