Atatürk. The Rebirth of a Nation

Autor: 

Patrick Kinross

Wydawnictwo: 

Phoenix

Rok wydania: 

2001

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

£12

Rodzaj książki: 

historyczna

Atatürk. The Rebirth of a NationOpasła biografia bohatera narodowego Turcji - Mustafy Kemala zwanego Atatürkiem czyli Ojcem Turków. Na przeszło 500 stronach autor odmalował w niezmierne wciągający sposób barwny portret tego niezwykłego przywódcy, który po dziś dzień stanowi najważniejszy symbol narodowy Turcji. Polecam jako lekturę wszystkim zainteresowanym historią tego kraju, znakomicie ułatwi zrozumienie, dlaczego w prawie każdym tureckim mieście centralny punkt stanowi pomnik Atatürka, znajdujący się zazwyczaj przy alei lub placu noszącym jego imię.

Książka podzielona jest na trzy główne części, odzwierciedlające najważniejsze etapy życia i kariery Mustafy Kemala na tle historii Turcji. Pierwsza The Decline and Fall of the Ottoman Empire rozpoczyna się urodzinami wodza, a kończy - w momencie upadku Imperium Osmańskiego po I wojnie światowej. Część druga, najdłuższa, to dzieje walki o niepodległość Turcji (The War of Independence) toczonej pod przywództwem Atatürka. Część ostatnia, The Rise of the Turkish Republic, opisuje rewolucyjne zmiany w systemie polityczno-kulturalnym Turcji przeprowadzone przez Atatürka, zakończone jego śmiercią niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Całość uzupełnia kilka map, bibliografia oraz chronologia synchronizująca życie Atatürka z wydarzeniami historycznymi.

Jedną z najważniejszych zalet książki jest jej ogromna poczytność. Pomimo słusznych rozmiarów czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie, a autor nie zasypuje czytelnika zbyt wieloma datami. Lekkość pióra Kinrossa mieliśmy już okazję poznać podczas lektury innej pozycji jego autorstwa - The Ottoman Centuries. Druga, bardzo ważna zaleta to zakres materiałów źródłowych, na podstawie których powstała biografia. Ponieważ autor pracował nad nią w latach 1960-1964, miał niedostępną dla autorów piszących współcześnie możliwość przeprowadzenia serii ciekawych wywiadów z naocznymi świadkami opisywanych wydarzeń. Wśród jego interlokutorów znaleźli się między innymi bliscy współpracownicy Atatürka: Ismet Inönü, Rauf Orbay, Ali Fuat czy Halide Edib, jak również jego adoptowane córki - dr Afetinan oraz Sabiha Gökçen.

Wypada również wspomnieć o kilku brakach tej pozycji. W mojej subiektywnej ocenie zbyt mało miejsca poświęcono okresowi Republiki Tureckiej, zwłaszcza w porównaniu z czasami wojny o niepodległość. Z drugiej strony istnieje wiele innych książek, które dokładniej omawiają zagadnienia polityczne z tego okresu. Niestety również prywatna biografia Atatürka z lat 1923-1938 opisana jest w sposób skrótowy. Brakuje również większej ilości map (ich garść umieszczona z tyłu książki jest zbyt skromna), jak również bogatszej kolekcji zdjęć wodza i jego rodziny oraz współpracowników.

Podsumowując, książkę gorąco rekomenduję, a z jej zdobyciem nie powinniście mieć dużych problemów - jest dostępna w księgarniach wysyłkowych oraz na terenie Turcji.