The Ottoman Centuries

Autor: 

Lord Kinross

Wydawnictwo: 

Morrow Quill Paperbacks

Rok wydania: 

1977

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

$15

Rodzaj książki: 

historyczna

The Ottoman CenturiesFascynująca opowieść o powstaniu, rozkwicie i upadku imperium Turków Osmańskich autorstwa Lorda Kinrossa.

Autor, którego pełne imię to John Patrick Douglas Balfour, zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie, którą rozpoczynamy z pierwszym sułtanem z dynastii Osmanów w końcu XIII wieku, a kończymy wraz z abdykacją ostatniego z tego rodu sułtana Mehmeda VI w 1922 roku. W międzyczasie wraz z Mehmedem II zdobywamy Konstantynopol, z Sulejmanem Wspaniałym podziwiamy imperium u szczytu potęgi, a wraz z wezyrem Czarnym Mustafą odnosimy sromotną klęskę pod Wiedniem...

Niech nie odstraszają Was pokaźne rozmiary książki. Chociaż liczy ona sobie przeszło 600 stron, daleko jej do nudnej monografii historycznej. Dzieje dynastii osmańskiej oraz jej imperium opisane zostały w tak malowniczy i wciągający sposób, że momentami czytelnik ma wrażenie obcowania z książką przygodową. Autor oszczędnie podaje daty, sypie natomiast ciekawostkami, które urozmaicają lekturę.

Książka podzielona została na siedem części: Świt Imperium, Nowe Bizancjum, Zenit Imperium, Zaczątki Upadku, Rosyjska Rywalizacja, Wiek Reform oraz Ostatni z Sułtanów. Uzupełnieniem jest Epilog, który zawiera streszczenie dziejów imperium, Wybrana Bibliografia służąca za wskazówki doboru dalszych lektur oraz Indeks znacznie ułatwiający poszukiwanie informacji w tym opasłym tomie. W książce znajduje się również kilka map historycznych, niestety dość mało szczegółowych oraz parę czarno-białych reprodukcji portretów władców i krajobrazów imperium.

Książka kończy się wraz z upadkiem Imperium Osmańskiego, ale jednocześnie zapowiada, że nie jest to koniec historii Turcji. Na ostatniej stronie wraz jedynym niepokonanym podczas pierwszej wojny światowej tureckim dowódcą Mustafą Kemalem stoimy na wzgórzach w okolicach Aleppo, patrząc w kierunku ziem Anatolii i zastanawiając się nad ich przyszłością...