Atatürk

Autor: 

Andrew Mango

Wydawnictwo: 

John Murray

Rok wydania: 

2004

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

52 zł

Rodzaj książki: 

historyczna

Atatürk - Andrew MangoAtatürk autorstwa Andrew Mango to kolejna, już trzecia, biografia 'Ojca Republiki Tureckiej', która trafiła w nasze ręce. Podstawowym pytaniem jakie nasuwa się tutaj jest: czym różni się ta pozycja od innych portretów Mustafy Kemala?

W porównaniu z dwiema znanymi nam biografiami: Atatürk. The Rebirth of a Nation Patricka Kinrossa oraz Kemal Atatürk Alexandre Jevakhoffa książkę Mango wyróżnia:

  • Stosunkowo najnowsza data powstania biografii (Kinross pisał w latach 60-tych XX wieku, Jevakhoff - w latach 80-tych, a książka Mango została po raz pierwszy wydana w 1999 roku).
  • Wynikający z powyższego punktu wybór źródeł: z jeden strony autor miał dostęp do wielu nowo opublikowanych dokumentów oraz analiz, ale z drugiej - nie dane mu było rozmawiać w cztery oczy ze świadkami wydarzeń opisywanych w książce, tak, jak miał to okazję czynić Kinross.
  • Najważniejsze jest jednak bardzo ciekawe i krytyczne nastawienie Mango do dostępnych mu źródeł. Dzięki takiemu nastawieniu udaje mu się zweryfikować liczne mity, którymi obrosła postać Atatürka. Powstały one zresztą częściowo dzięki samemu wodzowi, który lubował się w retrospektywnej interpretacji wydarzeń ze swojej młodości tak, aby wpasowywały się w tworzony przez niego obraz własnej osoby.

Książkę uzupełniają bardzo bogate przypisy, zwięzła chronologia oraz niezwykle pomocne notki biograficzne dotyczące najważniejszych aktorów opisywanych wydarzeń. Całość gorąco polecamy!