Anamurium

Współrzędne GPS: 36.025799, 32.803501
Anamurium

Region: 

Anamurium zwane również Anamurionem to nieodkryta przez turystykę masową perełka dla fascynatów zabytków antycznych. Jeżeli cenimy sobie spokój i ciszę oraz brak tłumów zwiedzających, które czynią wizytę w Efezie uciążliwą, to powinniśmy wybrać się właśnie tutaj. Tym bardziej, że Anamurium ma nam wiele do zaoferowania, można spędzić tu na zwiedzaniu parę dobrych godzin.

Dodatkowo — bilety wstępu są w cenach raczej symbolicznych, znowu w przeciwieństwie do najsłynniejszych miast antycznych w Turcji. Zachętę stanowi również położenie miasta — tuż nad morzem, więc zwiedzanie można zakończyć orzeźwiającą kąpielą.

Anamurium - nadmorskie położenie
Anamurium - nadmorskie położenie

Anamurium rozpoczęło swe istnienie jako miasto fenickie, następnie dostało się pod panowanie rzymskie i, naturalną koleją rzeczy, stało się później częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Z tego też okresu pochodzi większość zachowanych budowli.

Anamurium - odeon
Anamurium - odeon

Nie do końca wiadomo, czemu to bogate i wspaniałe miasto upadło i uległo zapomnieniu. Historycy wspominają o atakach wrogich plemion, piratów, najazdach arabskich korsarzy. Najprawdopodobniej kroplą, która przepełniła czarę, było potężne trzęsienie ziemi w końcu VI wieku naszej ery oraz perska inwazja wkrótce po nim.

W Anamurium
W Anamurium

Wybierzmy się więc na spacer wśród ruin antycznego miasta, które niegdyś biło nawet własne monety.

Przybywając drogą lądową, widać po prawej stronie ruiny potężnej nekropolii z ciekawymi formami nagrobków. Niektóre z nich są nawet piętrowe i w całkiem niezłym stanie. Można spokojnie odbić od głównej trasy i pobłądzić sobie pośród tych cieni z przeszłości.

Anamurium - nekropolia
Anamurium - nekropolia

Pośród grobowców można również dostrzec pozostałości wczesnochrześcijańskiego kościoła.

Anamurium - kościół
Anamurium - kościół

Nieco dalej, po lewej stronie mija się ruiny palestry — czyli czegoś na kształt szkoły sportowej. Posiadała ona również własną łaźnię. Najwyraźniej mieszkańcy miasta dbali o kondycję oraz o higienę osobistą.

Anamurium - palestra
Anamurium - palestra

Tuż przy palestrze znajduje się zachowany fragment bazyliki z ciekawą, półkolistą kopułą, która pozwala nam podziwiać kunszt dawnych architektów.

Anamurium - bazylika
Anamurium - bazylika

Także po lewej stronie można dojrzeć bardzo dobrze zachowany odeon, gdzie niegdyś odbywały się pokazy artystyczne. Obecnie można tu sobie przysiąść na widowni i przy użyciu wyobraźni przenieść się w czasie, aby uczestniczyć w koncercie lub w konkursie recytacji poezji.

Odeon w Anamurium
Odeon w Anamurium

W odeonie zachowały się również fragmenty mozaiki podłogowej, które niestety nie są w żaden sposób zabezpieczone przed niszczeniem. Z drugiej strony, przecież jakoś przetrwały do dzisiaj.

Mozaika podłogowa w odeonie
Mozaika podłogowa w odeonie

Następnie, wędrując główną drogą, mijamy po prawej fragmenty akweduktu i murów miejskich. Potężne mury miały chronić miasto przed napaściami różnych plemion wędrownych, a akwedukt dostarczał miastu wodę pitną. Zasilała ona również liczne łaźnie.

Fragmenty akweduktu w Anamurium
Fragmenty akweduktu w Anamurium

W ten sposób dochodzimy do nieźle zachowanego budynku olbrzymiej łaźni publicznej, gdzie również można podziwiać mozaiki podłogowe.

Budynek łaźni publicznej w Anamurium
Budynek łaźni publicznej w Anamurium
Budynek łaźni publicznej w Anamurium - mozaika podłogowa
Budynek łaźni publicznej w Anamurium - mozaika podłogowa

Wycieczka dobiega końca, gdy dojdziemy do wzgórza, na którym pysznią się potężne obwarowania. Można wspiąć się w ich kierunku, ale wejście utrudnia kolczasta roślinność. Zalecamy ubranie solidnego obuwia i długich spodni, chroniących nogi przed zadrapaniami i skaleczeniami.

Obwarowania na wzgórzu w Anamurium
Obwarowania na wzgórzu w Anamurium

Ostatni punkt spaceru to zejście w kierunku morza i plaży, warto zawczasu zaplanować sobie kąpiel i zabrać ze sobą stój do pływania oraz ręcznik.

Plaża i morze w Anamurium
Plaża i morze w Anamurium

W drodze powrotnej zachęcamy do zatrzymania się w pobliskiej restauracji, z której rozciągają się przepiękne widoki na Anamurium i morze. Ceny też nie odstraszają, więc można tu uzupełnić zapasy płynów w organizmie — w samym Anamurium mało jest miejsc, gdzie można schronić się w cieniu.

W restauracji  przy Anamurium
W restauracji przy Anamurium

Informacje praktyczne

Anamurium jest dostępne dla zwiedzających codziennie, od 8:00 do 17:00. W 2023 roku bilet wstępu kosztował 60 TL.

Dojazd: 

Do Anamurium można dotrzeć dolmuszem z centrum Anamuru. Trzeba w tym celu wsiąść przy głównej drodze przelotowej w dolmusz jadący na zachód, do miejscowości Ören.

Anamurium znajduje się około 8 kilometrów od centrum, trzeba wysiąść z dolmusza w odpowiednim momencie — z drogi widać kierunkowskaz w lewo do Anamurium.

Pozostałe 3 kilometry do antycznego miasta można spokojnie pokonać spacerkiem, tym bardziej, że po drodze znajdują się restauracje, w których można się posilić. Alternatywą jest złapanie stopa, zresztą może jakiś samochód zatrzyma się na widok strudzonych wędrowców i kierowca zaproponuje podwiezienie?

Jedynym momentem, w którym można mieć wątpliwości co do trasy, są rozstajne drogi, całkiem już niedaleko od Anamurium. Należy zaufać kierunkowskazowi i skierować się w prawą odnogę drogi.

Alternatywą, która pozwoli nam zobaczyć ruiny Anamurium od strony morza, jest wybranie się w rejs stateczkiem, który w sezonie letnim każdego popołudnia wypływa z portu w Anamurze i zatrzymuje się nieopodal ruin. Odważni mogą się nawet pokusić o dopłynięcie do brzegu. Niestety czasu na zwiedzanie jest wówczas niewiele...

Między bajki można włożyć podawaną w niektórych przewodnikach informację o możliwości dotarcia do Anamurium spacerkiem wzdłuż plaży. Niestety, całkiem niedaleko od ruin plażę przecina dość głęboka i szeroka rzeczka, której sforsowanie wpław wydaje się dość problematyczne, zwłaszcza jeżeli mamy przy sobie sprzęt fotograficzny.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: