After the Ice

Autor: 

Steven Mithen

Wydawnictwo: 

Harvard University Press

Rok wydania: 

2006

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

20 euro

Rodzaj książki: 

historyczna

After the IceCzy macie ochotę na podróż dookoła świata? W dodatku taką, która trwa 15 tysięcy lat? Pewnie tak, ponieważ odwiedzacie nasz podróżniczy portal... Oczywiście wspomniana podróż musi zahaczyć o tereny Anatolii.

Jeżeli już się pakujecie, to prosimy jeszcze o chwilę uwagi. W tą niezwykłą wyprawę możecie wyruszyć nie wychodząc z domu. Wystarczy zapoznać się z książką Stevena Mithena 'After the Ice'. To nietypowa pozycja, którą trudno jest jednoznacznie zaklasyfikować. W skrócie to globalna historia ludzkości w latach 20000 - 5000 p.n.e. Jednak to stwierdzenie nie oddaje uroku książki.

Steven Mithen stworzył dzieło niezwykłe, zgrabnie unikające zaszufladkowania jako nudna monografia historyczna. W książce przeplata się kilka rodzajów narracji. Czasami patrzymy na miniony świat oczami fikcyjnego podróżnika w czasie i przestrzeni, który poznaje warunki życia naszych odległych przodków.

Te fragmenty podbudowane są solidną dawką wiedzy o świecie epoki neolitu, podanej w bardzo przystępny, ale rygorystycznie naukowy sposób. W końcu mamy też osobiste wspomnienia autora, opowiadającego o własnych doświadczeniach, prowadzonych wykopaliskach archeologicznych oraz podróżach i konferencjach, w których brał udział.

Całości przyświeca pewien cel nadrzędny: ukazanie, w jaki sposób zmiany klimatu wpłynęły na ukształtowanie się znanego nam świata i cywilizacji. Autor stara się zwrócić uwagę czytelników na możliwe konsekwencje tak szeroko dyskutowanych w mediach współczesnych zmian klimatu. Czasami wydaje się jednak, że jest w tym aspekcie rozważań nieco nadgorliwy.

Szczególnie ciekawe są uwagi dotyczące powstawania nowych gatunków roślin i zwierząt, w wyniku ich udomowienia. Jak się okazuje inżynieria genetyczna nie jest odkryciem ostatnich lat, a ludzkość od zarania swoich dziejów aktywnie wpływała na otaczającą nas florę i faunę.

Książka jest imponująca objętościowo (przeszło 600 stron), jednak jej podział na działy geograficzne sprawia, że lektura jest szybka i przyjemna. Całość ilustrują niezwykle pomocne mapki. Wszystkich zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami ucieszą rozbudowane przypisy oraz obszerna bibliografia, znajdujące się na końcu tomu.

Wracając jednak do kwestii tureckiej... W książce szczegółowo przedstawione są dwa miejsca położone na terenie obecnej Turcji: Göbekli Tepe oraz Çatalhöyük. Miłośnicy Turcji z radością przekonają się, że odegrały one przełomową rolę w dziejach ludzkości. Więcej nie napiszemy, zachęcając zarówno do lektury, jak i do zaplanowania prawdziwej wyprawy śladami ludzi z epoki neolitu.